Regióny

Sú podľa definície menšie územnosprávne jednotky vyznačujúce sa istými, pre ne charakteristickými črtami - napríklad prírodnými či klimatickými podmienkami, históriou alebo architektúrou. Patria do jedného celku, ktorého úroveň závisí práve od ich rozvoja.
Počet zobrazení: 1169

sú podľa definície menšie územnosprávne jednotky vyznačujúce sa istými, pre ne charakteristickými črtami - napríklad prírodnými či klimatickými podmienkami, históriou alebo architektúrou. Patria do jedného celku, ktorého úroveň závisí práve od ich rozvoja. Dôležitosť ekonomickej situácie v jednotlivých oblastiach, samozrejme, netreba podceňovať, rovnako ani ľudské zdroje, ktoré sú hybnou silou hospodárstva. Dobré podmienky na rozvoj regiónov bývajú základom pre prosperitu celej krajiny.

Regionálny rozvoj musí rátať so spoluprácou štátu a súkromného sektora a orientovať sa najmä na rentabilné oblasti. Legislatíva a deľba kompetencií zo strany štátu, poznanie podmienok a vyčlenenie ziskových a spoločenské blaho prinášajúcich aktivít zo strany súkromných podnikateľov, to sú len niektoré z podstatných znakov úspešného rozvoja regiónov. V tomto máme čo doháňať - zhodli sa naši hostia v dnešnom čísle. Európska únia predkladá požiadavky, ktoré by sme mali prispôsobiť našim podmienkam. Dobehnúť štandard krajín EÚ nie je ľahká úloha. Štátny tajomník Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR Roman Šipoš preferuje cezhraničnú spoluprácu, od ktorej sa odvíja množstvo príležitostí. Podpredsedníčka Združenia miest a obcí Slovenska Viera Krakovská zasa hovorí o väčšej zainteresovanosti ľudí zdola, pretože najlepšie poznajú situáciu v mieste svojho bydliska či pracoviska.

Roman Šipoš v súvislosti so zlepšením situácie v regiónoch hovorí o nevyhnutnosti presadiť sa vo svete niečím, čo je pre typické pre Slovensko. Svoju víziu nekonkretizoval, ako príklad však uviedol Írsko, ktoré sa vďaka pivu stalo známe na celom svete. Finančné prostriedky získava táto dnes už vyspelá krajina od Írov žijúcich v zahraničí, ktorí sa radi a s hrdosťou podieľajú na raste jej životnej úrovne. Podľa Romana Šipoša je práve toto cesta, akou by sme sa mohli uberať aj my. Vedieť nájsť spôsob, ako sem pritiahnuť mladých a vzdelaných ľudí, ktorí zo Slovenska odišli, a umožniť im prinášať prospech našej spoločnosti.

Viera Krakovská sa na problém regionálneho rozvoja pozerá z mikroskopickejšieho pohľadu. Je starostkou Brusna a s problémami obce sa stretáva denne, či už je to rozkopaný chodník alebo výstavba novej čističky odpadových vôd. Hovorí najmä o potrebe vzájomne sa nielen počúvať, ale aj akceptovať a spolupracovať. Chýba jej spätná väzba medzi štátnymi orgánmi a samosprávami. Do reformy verejnej správy vkladá veľké nádeje najmä preto, lebo podľa nej predstavuje kľúč k tomu, aby sa občan sám mohol podieľať na rozvoji územia, na ktorom žije. Bude ho to nútiť správať sa k veciam verejným zodpovedne a vážiť si ich.

Je zvláštnosťou, že problematika regionálneho rozvoja nedostáva priveľa miesta v médiách, napriek tomu, že ide o oblasť, ktorá sa bytostne dotýka každého, komu čo len trochu záleží na tom, v akom prostredí žije, alebo budú žiť jeho potomkovia. Našich hostí sme oslovili aj preto, aby nám túto dôležitú problematiku aspoň trochu priblížili.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984