Naše zlaté časy

V tomto končiacom sa storočí bolo niekoľko období, ktoré sa označujú za zlaté. Bolo to napríklad na prelome 19. a 20. storočia, neskôr nazývanom ako „belle époque“, teda krásna epocha. Hoci pamätníci tých čias už vymreli, ich veľkoleposť dosvedčuje úsilie vtedajších architektov, aby dokonca aj budovy železničných staníc boli krásne.
Počet zobrazení: 883

V tomto končiacom sa storočí bolo niekoľko období, ktoré sa označujú za zlaté. Bolo to napríklad na prelome 19. a 20. storočia, neskôr nazývanom ako „belle époque“, teda krásna epocha. Hoci pamätníci tých čias už vymreli, ich veľkoleposť dosvedčuje úsilie vtedajších architektov, aby dokonca aj budovy železničných staníc boli krásne. Vtedy sa slovo pokrok vyslovovalo s úprimnou nádejou, že ľudstvo čaká dlhotrvajúce obdobie mieru a hojnosti. Stačilo však iba niekoľko výstrelov v Sarajeve...

Podobnými krásnymi časmi boli šesťdesiate roky. Vtedy prebiehalo niekoľko revolúcií. Tá vedecko-technická mala ľudstvu poskytnúť prostriedky na expanziu do vesmíru, na odstránenie všetkých chorôb a na neustále zvyšovanie kvality života. Sexuálna revolúcia mala oslobodiť najväčší ľudský cit od predsudkov a umožniť zrovnoprávnenie žien v tejto oblasti. Ľudstvo malo nastúpiť pokojnú cestu zdokonaľovania svojich politických a ekonomických systémov, ktoré by nakoniec konvergovali do toho najlepšieho. Pamätníci sa pravdepodobne zhodnú, že málokto si v 60. rokoch uvedomoval, že žije vo výnimočných časoch. Skôr sa verilo, že ide o začiatok dlhotrvajúcej epochy šťastia a prosperity. Vo vtedajšej terminológii to mala byť „éra Vodnára“. Prísľuby oných čias sa však nesplnili, namiesto krásnych železničných staníc ostali melódie Beatles a hádam ešte tá zavŕšená sexuálna revolúcia.

Mám obavy, že v 21. storočí budú za krásnu epochu opäť označovať prelom medzi storočiami. Vtedy sa skončila studená vojna, Európa prestala byť považovaná za hlavné bojisko budúcej tretej svetovej vojny a my sme aspoň na čas podľahli onej opojnej atmosfére námestí z novembra 1989. Vtedy sme tiež dúfali, že sa začína obdobie slobody, pokoja a hojnosti. Hoci sa väčšina vtedajších nádejí ukázala byť naivnými ilúziami, ešte stále ostáva aspoň vízia zjednotenej Európy. Lenže, ak sa aj Európa zjednotí, bude sa vari môcť izolovať od zvyšku sveta, od hrôzostrašnou chudobou sužovaného Juhu?

V prichádzajúcom storočí bude ľudstvo konfrontované s problémami, ktoré v minulých časoch dokázali vysloviť a popísať iba proroctvá biblickej Apokalypsy. Dnes už každý z nás cíti nastávajúce globálne otepľovanie, ktoré so sebou prinesie dovtedy nebývalé suchá a povodne. Svet zachvacujú masové epidémie dosiaľ nebývalých chorôb. Prichádza obdobie veľkých otrasov a konfliktov, ktoré však nie sú ani tak dôsledkami Božieho hnevu, ako skôr ľudskej nezodpovednosti. Ide predovšetkým o nezodpovednosť sýtych, ktorí by chceli byť presýtení, ktorí za žiadnu cenu nechcú obmedziť svoje pohodlie.

Dnes my, v strede Európy, ešte prežívame „zlaté“ časy. Naša bieda je ešte ako-tak únosná, vojny sa odohrávajú kdesi za hranicami a ešte nás tak veľmi neohrozujú všemožné choroby. Lenže to všetko sa môže pomerne rýchlo zmeniť. Nik si dnes netrúfa predpovedať, aké bude nadchádzajúce storočie, napokon nie je vylúčené, že odvrátime apokalyptické vízie. Ale bezprostredná budúcnosť nebude ružová. Ostáva však nádej, že „potom“ bude lepšie.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984