Kultúra nie je kabát

Na počiatku bolo určite Slovo. Potom sa šesť dní pracovalo a siedmy oddychovalo. Ale ani v tú sviatočnú nedeľu
Počet zobrazení: 2734

Ján Tazberík, generálny riaditeľ Národného osvetového centra (NOC) a Martin Štunda, správca Nadácie Prometheus

Na počiatku bolo určite Slovo. Potom sa šesť dní pracovalo a siedmy oddychovalo. Ale ani v tú sviatočnú nedeľu Stvoriteľ zrejme len tak neleňošil. Určite si v podvečer na chvíľu sadol k stolu a začal ukladať slová k sebe. A uvidel, že je to dobré. Tak vznikla prvá báseň, prvá poviedka. Ktovie, či to nebolo úplne naopak.

Možnože to človek už od nepamäti ukladá slovo k slovu, aby sa priblížil k Nemu. Jednoducho, slovo dalo slovo a výsledkom je skutočnosť, že od januára 2001 začne v týždenníku SLOVO vychádzať Literárna príloha mladých. V podstate len nadviaže na roky minulé, keď v starom Novom Slove s viacerými prestávkami takáto príloha existovala. A je dobré, že bude existovať opäť. Je dobré, že sa našli tri subjekty, ktoré sa, našťastie, nemuseli presviedčať o jej potrebe a význame. Redakcia týždenníka SLOVO, Národné osvetové centrum a michalovská Nadácia Prometheus vytvorili trojuholník, v ktorom sa nebude nič strácať, ale naopak - vznikať. A nemusí byť ani nedeľa.

Ešte skôr, ako dáme slovo mladým nádejným literátom, sme položili zopár otázok tým, ktorí „stoja pri tom“ - Jánovi Tazberíkovi, generálnemu riaditeľovi Národného osvetového centra (NOC) a Martinovi Štundovi, správcovi Nadácie Prometheus.

Čo bolo hlavným impulzom k vašej spoluúčasti na tejto určite zaslúženej aktivite?
J. Tazberík: Národné osvetové centrum už niekoľko rokov prostredníctvom svojich pracovníkov vstupuje do poradenskej činnosti v rámci literárnych klubov, pričom tiež organizuje podujatia zamerané na rozvoj literárnych schopností mládeže. So vstupom do nového tisícročia, keď sa svet stáva ešte rýchlejší a zostáva čoraz menej a menej času na obyčajné veci, akými sú napríklad písanie poézie či prózy, chceme aj my ponúknuť novú dimenziu. Máme v úmysle osloviť čitateľov SLOVA s ponukou, aby písali a zároveň im sľúbiť, že ich budeme čítať.

S čím novým prichádza NOC v roku 2001?
J. Tazberík: Ako každý rok, aj v roku 2001 bude NOC podporovať celý rad literárnych súťaží orientovaných na mladých autorov. Okrem toho pre nich pripravujeme aj ďalšiu špeciálnu službu, a to možnosť získať prostredníctvom telefónu alebo osobnej návštevy v našej inštitúcii informácie a rady týkajúce sa vlastnej tvorby. „Poradňu“ budú mať na starosti takí renomovaní autori, ako prozaik Peter Jaroš či básnik Vojtech Kondrót. Zo spomínaných literárnych súťaží budeme, samozrejme, naďalej vydávať zborníky a ešte viac podporovať rozvoj a činnosť literárnych klubov.

Nadácia Prometheus je tretím účastníkom tohto projektu. Ako sa k tomu dostala?
M. Štunda: Keď sa poobzeráte okolo seba, zistíte, že sa zásadne zmenili naše priority. Kedysi boli v mestách a na dedinách najvyššími budovami kostoly, dnes sú to banky a daňové úrady. Svet má nové náboženstvo - peniaze. Toto zlaté teľa nás natoľko zaslepilo, že v hlavách máme obrovskú tmu. Je veľmi jednoduché na túto tmu nadávať, ale oveľa účinnejšie je zapáliť aspoň jednu sviečku, hovorí jedno múdre čínske príslovie. Bájna postava z gréckej mytológie Prometheus ukradla bohom oheň a priniesla ho ľuďom. Naša nadácia si nie náhodou vybrala do názvu práve jeho.

Aká je vaša predstava o fungovaní tejto literárnej prílohy?
M. Štunda: Literárna príloha mladých bude vychádzať koncom každého mesiaca, okrem júla a augusta, ako samostatná príloha týždenníka SLOVO. Poskytne priestor začínajúcim, ale aj skúsenejším autorom v oblasti poézie a prózy. Miesto sa však nájde aj pre nádejných umeleckých fotografov, grafikov a, samozrejme, aj na nejaké tie recenzie. Poetickú časť bude mať na starosti Vojtech Kondrót, prozaickú Peter Karpinský s Petrom Jarošom. Mladí autori môžu už teraz posielať svoje príspevky poštou na adresu Nadácia Prometheus, P.O.BOX 5, 071 01 Michalovce, alebo prostredníctvom internetu na adresu slovomladych@stonline.sk. Uzávierka prvej, januárovej prílohy je 5. januára 2001, pričom podrobnejšie informácie možno získať na adrese www.stoneline.sk/prometheus.

Väčšina nadácií na Slovensku pôsobí najmä v oblasti zdravotníctva a sociálnej charity. Vaše zameranie je však trochu odlišné.
M. Štunda: Snažíme sa pôsobiť najmä vo sfére kultúry a školstva. Uvedomujeme si, že práve tieto dve oblasti sú alfou a omegou ďalšieho progresívneho vývoja rozvoja našej krajiny. Zatiaľ čo väčšina nadácií svojou činnosťou len zmierňuje určité negatívne javy, my by sme chceli pôsobiť najmä preventívne. Len si všimnite, aké je kultúrne povedomie veľkej časti nášho národa. Najpredávanejšie a najpopulárnejšie sú médiá, ktoré poskytujú ľuďom informácie či už bulvárneho charakteru, alebo sladkasté a prázdne telenovely. Prirodzene, to ich nabáda k plytkosti, povrchnosti, odtŕha od reality všedného dňa. Táto literárna príloha by mala byť priestorom na prezentáciu hlbších a zmysluplnejších myšlienok novej, nastupujúcej generácie. Myšlienok, ktoré možno nastavia krivé zrkadlo našej spoločnosti a obraz, ktorý uvidíme, nás zrejme veľmi nepoteší. Uvidíme zbedačenú pani kultúru, ako postáva kdesi na konci radu našich záujmov a priorít. Preto si treba uvedomiť, že kultúra nie je kabát, ktorý v lete odložíme do skrine s istotou, že ho tam v čase najväčších mrazov opäť nájdeme.

zhovárala sa Martina Pavlíková

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984