Spišská deklarácia

My, zástupcovia občianskych združení, politických strán, odborníci na rómsku problematiku zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Česka i Slovinska, zišli sme sa v krajine s percentuálne najvyšším počtom rómskeho obyvateľstva, aby sme upozornili verejnosť na jeden z najvážnejších európskych politických a sociálnych problémov.
Počet zobrazení: 1000

My, zástupcovia občianskych združení, politických strán, odborníci na rómsku problematiku zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Česka i Slovinska, zišli sme sa v krajine s percentuálne najvyšším počtom rómskeho obyvateľstva, aby sme upozornili verejnosť na jeden z najvážnejších európskych politických a sociálnych problémov. Zhodli sme sa na tom, že najväčším problémom integrácie rómskeho etnika do spoločnosti je latentný rasizmus, prítomný vo všetkých vrstvách spoločnosti, a to aj na úrovni štátnej správy. Závery tejto konferencie sme zhrnuli do nasledujúcich odporúčaní:

1) Je nevyhnutné zmeniť systém vzdelávania na základných a stredných školách prostredníctvom propagácie tolerantného zmýšľania a poznania fundamentálnych reálií zo života, kultúry a histórie etnických menšín. Bude potrebné prehodnotiť najmä učebnice dejín a ich ignorantský postoj k rómskemu etniku. Cieľom je likvidácia nacionalistickej podstaty dnešnej výchovy na školách, ktorá je hlavnou prekážkou odstránenia predsudkov a psychologických bariér väčšinovej spoločnosti.

2) V oblasti výchovy a vzdelávania Rómov navrhujeme zriadiť centrá kultúry a vzdelávania rómskych detí a mládeže, do ktorých budú zapojené siete škôl a ktoré budú schopné vytvoriť podmienky na plynulý rozvoj rómskej kultúry.

3) Účastníci konferencie konštatujú, že dnešná rómska populácia v aktívnom veku nemá žiadnu, alebo má len minimálnu šancu zamestnať sa v súčasnej a budúcej ekonomickej štruktúre, ktorá si vyžaduje vysoko vzdelanú pracovnú silu. Preto je nevyhnutné sústreďovať sa v tomto smere najmä na prichádzajúce a budúce generácie. Treba vytvoriť také daňové podmienky, aby boli takíto Rómovia s ohľadom na sociálnu a ekonomickú vylúčenosť ich spoločenstva zvýhodnení.

4) Treba zaviesť špeciálne programy na prípravu mladých rómskych lídrov, ktorí budú schopní plniť funkciu sociálnych manažérov vo svojich komunitách.

5) Podporujeme projekty na likvidáciu zaostalých rómskych osád, ktoré pôsobia demoralizujúco na rozvoj tohto etnika. Takéto projekty by mali smerovať k aktívnej spoluúčasti Rómov na pretváraní rómskej osady na nové prostredie s perspektívou zamestnanosti a sociálneho zabezpečenia. V tejto súvislosti požadujeme efektívnu kontrolu smerovania toku peňazí.

6) Žiadame, aby sa boj proti otvoreným a skrytým formám rasizmu stal oficiálnym vládnym programom, aby štát všestranne podporoval všetky aktivity mimovládnych organizácií smerujúcich k potláčaniu rasistických prejavov.

7) Integrácia Rómov do spoločnosti nie je možná bez nastolenia stavu sociálnej rovnoprávnosti. Nemôže byť úspešná, ak sa bude usilovať narušiť všetky pozitívne, etické a humanizujúce faktory formujúce rómske spoločenstvo, ak sa bude snažiť narušiť prirodzený sebaidentifikačný proces, v ktorom dominuje rozvoj odlišnej kultúry a rómskeho jazyka. Integrácia musí smerovať k vytváraniu multikultúrneho vzájomne sa obohacujúceho a bezkonfliktného spoločenstva.

8) Navrhujeme, aby sa v medzinárodných dokumentoch a medzinárodnom práve začal objavovať termín etnocída ako neprípustná, neľudská a nedovolená likvidácia kultúry menšín. Navrhujeme zvolanie medzinárodnej konferencie o etnocíde.

9) Žiadame, aby bolo uznané právo Rómov na odškodnenie za holokaust počas 2. svetovej vojny a aby tieto finančné prostriedky smerovali veľmi účelovo a transparentne na vzdelávanie rómskeho etnika a pozdvihnutie jeho sociálnej úrovne.

10) Sme presvedčení, že Európska únia nesmie alibisticky prenechávať riešenie rómskych otázok národným vládam. Je najvyšší čas uvedomiť si, že rómsky problém je európskym problémom a podľa toho k nemu aj pristupovať. Očakávame, že nielen jednotlivé vlády, ale aj EÚ a medzinárodné organizácie ako Rada Európy, OBSE a OSN vypracujú veľmi konkrétne plány riešenia rómskej otázky. Sme presvedčení, že je to kľúč k sociálnej stabilite budúcej zjednotenej Európy.

Spišská Nová Ves, 10. decembra 2000 -

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984