Kto sype piesok do hodiniek

Posledné dni pred Vianocami stránky viacerých denníkov s vnútropolitickou tematikou nehýrili láskyplnou atmosférou. Slovná zásoba ich komentárov ostro kontrastovala s rozhovormi a anketam
Počet zobrazení: 863

Posledné dni pred Vianocami stránky viacerých denníkov s vnútropolitickou tematikou nehýrili láskyplnou atmosférou. Slovná zásoba ich komentárov ostro kontrastovala s rozhovormi a anketami o nastávajúcich sviatkoch pokoja a mieru.

Aby poniektorí redaktori ostali verní tradíciám Jubilejného roku, v klietke hanby sa opäť ocitla SDĽ. Pravdu povediac za mnohé si môže sama. Napriek tomu sa zdá, že časť novinárskej obce otáľa čo len pokúsiť sa o objektívne posúdenie chýb SDĽ, nieto ešte i jej pozitív.

V trhovom hospodárstve
Tie najpravejšie noviny uverejnili článok s titulkom na šiestich stĺpcoch Ondruš a spolunájomníci chcú od mesta záhradu pre svojich dvadsať detí. Jeho spoluautora zrejme ani tak nemrzí to, že sa predstaviteľom vedenia ministerstva vnútra nedarí v usvedčovaní vinníkov špinavých káuz z mečiarovskej éry, keď sám neraz išiel s vlastnou kožou na trh. Skôr nemôže pokojne spávať pri pomyslení, že na Slovensku žije ktosi v jeho veku, kto verí v ľavicové ideály. Aspoň to dýcha z článkov, ktoré v uplynulých dvoch rokoch venoval hovorcovi a dnes podpredsedovi SDĽ.

Tentoraz ide o 360 štvorcových metrov pri obecnom dome neďaleko bratislavskej železničnej stanice, ktoré si chcú nájomníci prenajať od mesta za bežný ročný paušál päť korún za meter. Pritom by na vlastné náklady obnovili spustnutú záhradu. Deti zväčša predškolského veku by tak v dopravne frekventovanom kúte metropoly neboli odkázané hrať sa po chodbách domu a medzi smetnými košmi. Toľká opovážlivosť! Firma v susedstve ponúka magistrátu až 3000 korún za kvadrát s tým, že tu zriadi - ako inak - parkovisko. Žijeme v trhovom hospodárstve, a preto má brať ten, kto dá viac. Veď sme si to na námestiach odzvonili. No pochybujeme, že by s tým súhlasila napr. známa herečka, ktorá v decembri 1989 na mítingu v Poprade presviedčala, že do revolúcie sa zapojila preto, lebo musela so svojimi ratolesťami každé leto cestovať do Juhoslávie. Komunistický režim totiž natoľko zničil životné prostredie v Bratislave, že sa z deciek stali alergici.

Chlievy ostali špinavé
Podstatne viac pozornosti ako návrhu štátneho rozpočtu politickí komentátori venovali katastrofickým scenárom následkov plánovanej cesty Jozefa Migaša na Ďaleký východ. Reálnosť týchto obáv ukázalo schvaľovanie tohto dôležitého zákona, ktoré mimochodom riadil sám predseda parlamentu. Koaliční poslanci zaň hlasovali do nohy. Darmo by ste však očakávali slová uznania, že snemovňa priklepla mestám a obciam viac ako pol miliardy korún navyše napriek odporu Dzurindovho kabinetu a časti vládnych poslancov vďaka zástupcom SDĽ. Tej strany, ktorú celý rok označovali za zarytého nepriateľa reformy a miestnych samospráv.

Boľševik víťazí, SDĽ - piesok v hodinkách takéto názvy si v najčítannejšom denníku zvolil pre svoje komentáre redaktor, ktorému sa zrejme vo vrecku otvára nožík vždy, keď počuje slovo ľavica. Čoho sa zase socialisti dopustili? Dovolili si nepodporiť ústavne sporný návrh zákona z dielne KDH, ktorým sa mali zrušiť Mečiarove amnestie, a rovnako diskutabilný nútený odchod predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina z funkcie. Šéf branno-bezpečnostného výboru NR SR Vladimír Palko na stránkach tohto periodika prilial olej na oheň tvrdením: SDĽ pomohla, aby sa kryli vinníci. Ale kto je zodpovedný za to, že už dávno nesedia za mrežami?

Buď budujeme od roku 1989 právny štát alebo nie. Pofidérne rozhodnutia bývalého premiéra sa predseda nedajú reparovať inými nezákonnosťami, ani antipatie k ústavnému činiteľovi - nech už je, aký je - riešiť novými osobnými príkoriami. Veď v roku 1989 i 1998 tu ktosi deklaroval: "My nie sme ako oni!" A že všetci z SDĽ a SOP nehlasovali proti odvolaniu ministra Ladislav Pittnera? Vládna koalícia by si mala uvedomiť to, čo už vie každý: vo vedení rezortu vnútra to neklape. Koľkí občania verili, že sa vyčistia Augiášove chlievy, ako im to sľúbili?!

Tí, čo vidia za roh
Škoda rečí o trápnostiach argumentov odchádzajúceho ministra obrany, že si stavia vilu vďaka svojmu gamblerstvu a nezištnej dvojmiliónovej pomoci priateľa veľkopodnikateľa. Tak sa nevyhovára ani školák sedmospáč, keď zmešká vyučovanie, nieto chlap v najlepších rokoch, ktorý nepôsobí v najvyššej politike od včerajška. Pritom Pavla Kanisa v SDĽ už dlho kritizovali za ležérny prístup k vedeniu klubu ministrov a najmä za to, že zaprel sám seba, keď začal v rozpore s programom strany presadzovať tézu Do NATO bez referenda! Na jar ho liberálni publicisti vo veľkom bránili. Jeden komentátor ho vo vplyvnom denníku pred 6. zjazdom označil za najvyzretejšieho kandidáta na lídra strany. Už dávnejšie som bol určený na odstrel - citovali rezignovaného ministra palcovými titulkami na prvej strane ústrednej tlače. Keď to tak dobre vedel, o to viac mal potláčať svoje budovateľské a hráčske vášne.

Republikový výbor SDĽ za Kanisovho nástupcu najprv navrhol Jozefa Tuchyňu, bývalého náčelníka generálneho štábu, ktorého pred odchodom do civilu Američania vyznamenali. To bolo kriku! DS vyrukovala s tézou, že centrála NATO proti nemu protestovala. Iní zase odkazovali na zamietavé stanovisko poradcu nastupujúceho prezidenta Georga W. Busha. Ktosi na Slovensku bol zase pápežskejší ako pápež. Brusel i Washington obe "zaručené" informácie dementovali. Úsmev na tvári vyvolali spochybňujúce repliky na Tuchyňovu adresu za to, že študoval na sovietskej škole, od tých, čo majú vo vláde priamo na starosti integráciu Slovenska do euroatlantických štruktúr, a sami absolvovali v Moskve štúdium diplomacie.

V ústrety 10. výročia svojej existencie i do nového tisícročia kráča SDĽ s novým ministrom obrany, skúseným politikom a diplomatom Jozefom Stankom. Už v médiách ktosi utrúsil, že má za manželku dcéru bývalého straníckeho funkcionára. Dvadsať rokov tu diskriminovali deti tých, čo sa angažovali v Pražskej či Bratislavskej jari. Ktosi sa nechce vzdať týchto starých kádrovníckych metód, veď účel svätí prostriedky... Prečo chce však pritom SDĽ úplne rozleptať? Ide o vabank, alebo už sú karty rozdané a po voľbách sa so socialistami nepočíta? Ak nie s nimi, tak s kým?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984