Reklama

Od červených trenírok do opozície

Chcel by som doplniť článok Ladislav Mušinského Koaličný súboj vyhrala... (SLOVO č. 2/2001) o vlastné skúsenosti zo schvaľovania návrhu štátneho rozpočtu na tento rok. František Mikloško, poslanec NR SR za KDH, je známy ako človek s veselou mysľou a vtipnými poznámkami. Samozrejme, humor je soľou života. Horšie je však už, keď sa mení na nenávisť a urážky
Počet zobrazení: 2721

Chcel by som doplniť článok Ladislav Mušinského Koaličný súboj vyhrala... (SLOVO č. 2/2001) o vlastné skúsenosti zo schvaľovania návrhu štátneho rozpočtu na tento rok. František Mikloško, poslanec NR SR za KDH, je známy ako človek s veselou mysľou a vtipnými poznámkami. Samozrejme, humor je soľou života. Horšie je však už, keď sa mení na nenávisť a urážky.

Mnohí si dobre pamätáme, keď ako predseda SNR posielal začiatkom 90. rokov poslancov a členov SDĽ v červených trenírkach na chodník. Hádam aj vtedy to mal byť iba pokus o nejaký nepodarený vtip, no ja som to bral ako urážku tisícok našich členov. Bolo to dávno, dnes to vari už ani nestojí za spomienku. Lenže štátny rozpočet je priveľmi vážny zákon na to, aby sa pri jeho prerokovávaní vtipkovalo, či urážalo. Jednoducho, je to zákon o zodpovednosti za túto krajinu, za jej obyvateľov. Nikdy sa nerodí ľahko a tvorba jeho záverečnej podoby v parlamente býva zložitá a náročná.

Výnimkou nebolo ani schvaľovanie rozpočtu na rok 2001. Každý poslanecký klub sa mu usiloval dať svoju podobu a nájsť financie na svoje priority. Osobne si myslím, že klub SDĽ bol v tomto úspešný, keď sa mu podarilo navýšiť prostriedky pre Infovek, vysoké školy a pôdohospodárstvo. Paradoxne však najväčšie problémy začali byť pri pozmeňovacom návrhu o navýšení prostriedkov pre obce a mestá. I keď tento návrh predkladal náš poslanec Vladimír Faič, boli na ňom podpisy zo všetkých koaličných strán. Počas niekoľkodňového rokovania celá koalícia za ním stála a jasne deklarovala pomoc samosprávam.

Preto nás doslova zaskočilo, keď tesne pred hlasovaním všetky koaličné kluby od SDĽ žiadali, aby návrh stiahla. Keď V. Faič ako predkladateľ jasne povedal, že ho nestiahne, začalo byť dusno. A práve v tejto chvíli vystúpil F. Mikloško a namiesto rozumnej argumentácie s aroganciou sebe vlastnou povedal: "Prestaňte už, konečne, SDĽ-ka zavádzať. Keď sa vám nepáči, môžete ísť do opozície hlasovať s HZDS." Bolo to naozaj vrcholne cynické a maximálne neprofesionálne. Hádam v inej situácii by to nestálo ani za zmienku, no pravá tvár ľudí a ich zmýšľanie sa najlepšie spoznáva v zložitých a náročných situáciách. Principiálny postoj SDĽ sa nakoniec ukázal ako správny, lebo vďaka nemu sa navýšilo pre obce a mestá oproti pôvodnému návrhu aspoň o 300 miliónov korún. Túto situáciu však kolega Mikloško nezvládol ani ako poslanec a, žiaľ, ani ako človek. Ale aby som mu stále iba neubližoval. Jeho výrok má i pozitívny rozmer. Pred desiatimi rokmi nás posielal v červených trenírkach na chodník, dnes už do opozície. Je to z jeho strany určite pokrok, i keď možno nechcený.

Ľubo Dzurák, poslanec NR SR

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama