Reklama

VYTRHNUTÉ Z INTERNETU

Speváčku Joan Baezovú, ktorá tento rok v januári oslavovala svoje šesťdesiatiny, nazývajú kráľovnou folkovej hudby. Jej oficiálna webovská stránka má adresu baez.woz.org. Tu nájdeme jej životopis, kompletnú diskografiu a texty jej piesní.
Počet zobrazení: 861

Speváčku Joan Baezovú, ktorá tento rok v januári oslavovala svoje šesťdesiatiny, nazývajú kráľovnou folkovej hudby. Jej oficiálna webovská stránka má adresu baez.woz.org. Tu nájdeme jej životopis, kompletnú diskografiu a texty jej piesní. Zaujímavé by bolo porovnať tento jej oficiálny životopis s tým neoficiálnym, ktorý možno nájsť na adrese www.bobdylanbiography.8k.com/Joan_Baez/joan_baez_biography.htm. Najprv Joan zažiarila na dnes už legendárnom koncerte vo Woodstocku v roku 1969, internetovské informácie nájdeme na adrese www.woodstock.com/html/biow0050.shtml. Na jednej strane síce vystúpila na svojich koncertoch v Hanoji v roku 1972 proti americkej intervencii vo Vietname, no o pár rokov neskôr protestovala proti porušovaniu ľudských práv hanojským režimom. V pamäti niektorých ľudí možno ostalo jej vystúpenie na Bratislavskej lýre v roku 1989, ktoré prerušil "náhodný" výpadok elektrického prúdu. Dráma okolo Českej televízie sa začína rozuzľovať. Informácie o nej môžeme nájsť aj na internete. Tie v prospech "vzbúrených" redaktorov sú na adresách: www.czech-tv.cz/krize/index.htm, www.ct1.cz, www.nase-ct.cz alebo www.mujeb.cz/www/ceska-tv. Pohľad na vzburu z inej, objektívnejšej strany nájdeme v internetovom denníku Britské listy, ich adresa je: blisty.internet.cz alebo Neviditeľný pes pes.eunet.cz. Voči vzbúreným redaktorom majú veľmi rezervované stanovisko českí komunisti. Uverejnili ho na svojej internetovskej adrese www.kscm.cz a v im blízkom denníku www.halonoviny.cz. Keď sa riaditeľky spravodajstva Českej televízie Jany Bobošíkovej zvedaví novinári spytovali, čo bude robiť potom, keďže jej odchod je už iba otázkou času, odpovedala, že vlastné internetové noviny. Naozaj, na adrese www.interview21.cz nájdeme sajt venujúci sa hlavne ekonomických informáciám. No nie je to tak dávno, čo sa na adrese www.novyden.cz prestal objavovať napríklad internetovský denník. Vydávanie internetových novín sa u nás i v Česku dostáva do krízy, zapájanie sa na internet je stále pomerne drahé.

Napriek niektorým nepriaznivým symptómom pokrok na internete pokračuje. České železnice napríklad ponúkajú zaujímavú službu. Ak na adrese www.cdrail.cz/scripts/cdsl do príslušnej kolónky napíšete číslo alebo názov vlaku, sajt vám oznámi názov železničnej stanice, v blízkosti ktorej sa vlak v tom čase nachádza. Pravda, ide zatiaľ iba o skúšobnú prevádzku. Kde je teraz napríklad Slovenská strela? Jazdí ešte vôbec?

Ak sa dnes hovorí o autorských právach na internete, tak predovšetkým v súvislosti s MP3. Je to formát, ktorý umožňuje uchovávať zvukové súbory v počítači v kvalite, ktorá sa rovná skoro "cédéčkam", no zaberá neuveriteľne málo miesta - asi tak jednu minútu na jednom megabajte harddisku. Na adrese mp3.box.sk tvrdia, že súbory MP3 o pár rokov formát CD pochovajú. Tento sajt obsahuje zvukové súbory, ktoré nie sú viazané na žiadne autorské práva, takže si ich môžete legálne stiahnuť. Nájdete tu tiež príslušný software a články k tejto problematike.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama