Pravica s ľavicou v jednom vreci

Francúzska politická scéna ešte neprekonala sériu škandálov, ktoré v otázke nezákonného financovania politických strán mierili predovšetkým proti prezidentovi Jacquesovi Chiracovi a politickej strane, na ktorej čele dlhé roky stál, a už prepukol ďalší škandál, do ktorého sú zapletení svorne politickí predstavitelia pravice aj ľavice
Počet zobrazení: 1078

Francúzska politická scéna ešte neprekonala sériu škandálov, ktoré v otázke nezákonného financovania politických strán mierili predovšetkým proti prezidentovi Jacquesovi Chiracovi a politickej strane, na ktorej čele dlhé roky stál, a už prepukol ďalší škandál, do ktorého sú zapletení svorne politickí predstavitelia pravice aj ľavice.

V zásade ide o ilegálny vývoz francúzskych zbraní do niektorých afrických krajín, predovšetkým do dlhodobo krízovej oblasti - Angoly. Vyšetrovanie prebiehalo už dlhší čas, ale udalosti dostali rýchly spád po 2. decembri, keď vyšetrujúci sudcovia Philippe Courroye a Isabelle Prévost-Desprésová vykonali rad prehliadok u hlavných predstaviteľov krúžku Franafrika, tajnej a neformálnej spoločnosti politikov a biznismenov, ktorá až do polovice 90. rokov prakticky riadila množstvo obchodno-politických transakcií s radom afrických krajín, a to nielen frankofónnych. Medzi vyšetrovanými a neskôr vzatými do väzby boli poslanec Európskeho parlamentu Jean-Charles Marchiani, známy svojimi úzkymi stykmi s významným pravicovým politikom, bývalým ministrom vnútra a nedávno ohláseným kandidátom do prezidentských volieb v roku 2002 Charlesom Pasquom, ďalej bývalý osobitný poradca prezidenta Francoisa Mitterranda - Jacques Attali a napokon aj syn zosnulého prezidenta Jean-Christophe Mitterrand.

Ako sa obchádzali princípy exportu Vo Francúzsku platil už od roku 1939 zákon o režime kontroly transferu a exportu zbraní a vojenského materiálu, doplnený a rozvinutý predpisom Európskej únie z roku 1994. Neskôr pristúpil Paríž k Wassenaarskej dohode o kontrole exportu konvenčných zbraní a materiálu s dvojakým použitím. Dovtedy rozhodoval o vývoze prostredníctvom štátnej firmy Sofremi podliehajúcej ministerstvu vnútra poradný výbor prezidenta republiky, v ktorom mal od roku 1982 významné postavenie prezidentov poradca pre Afriku, jeho syn Jean-Christophe Mitterrand. Prvé kritické hlasy na jeho pôsobenie zaznievali už začiatkom 90. rokov a na ich základe dal prezident svojho syna z tejto výnosnej funkcie odvolať.

Bolo naozaj prekvapujúce, aké priateľské vzťahy udržiaval socialistický prezident Francois Mitterrand s popredným pravicovým politikom Charlesom Pasquom, o ktorom každý vo Francúzsku vedel, aké bohaté sú jeho konexie s poprednými africkými politikmi a na ich základe aj obchodné záujmy predovšetkým v ropnej sfére. Vyšetrujúci sudca P. Courroye vykonal koncom decembra aj prehliadku Pasquovho bytu, jeho kancelárie v Generálnej rade departementu Hauts-de-Seine a sídla jeho strany (RPF - Rassemblement pour la France - Združenia pre Francúzsko). Pasqua vidí vo vyšetrovaní jednak úsilie tlače a ultraľavice odstaviť ho zo súperenia o najvyšší post v štáte a z postu predsedu strany. Podozrieva z toho jej bývalého podpredsedu Philippa de Villiersa, s ktorým sa nerozišiel v dobrom. Rozštiepenie RPF na dve frakcie vyvolalo sériu obvinení z finančných machinácií - de Villiers uvádzal sumu 9 miliónov frankov, čo však Ch. Pasqua odmietal a uvádzalo sa, že to spadalo skôr na vrub generálneho tajomníka RPF Jeana-Jacquesa Guilleta.

Gabunská pôžička Pasquovi Africké väzby predsedu RPF sa naplno prejavili nedávno, keď sa na verejnosť dostala informácia o pôžičke od jeho priateľa a obchodného partnera, gabonského štátnika Omara Bonga. Pasqua sa bránil na Slovensku známym heslom, že prečo by mu priateľ nemohol požičať a že na tom nie je nič zlého. Kriticky sa však na vec pozerala nielen politická scéna, ale aj daňoví úradníci. Pasquova africká ríša bola rozsiahla. S pomocou generálneho tajomníka angolského prezidentského úradu José Leitaa mu ju tam pomáhal vytvárať bývalý agent francúzskych tajných služieb Jean-Charles Marchiani, jeho priateľ Arcadi Gaydamak, ktorý získal "ostruhy" pri sprostredkovaní oslobodenia francúzskych pilotov z Bosny, za čo mu 14. júla 1996 Pasqua pripol stužku Čestnej légie. Aj Pasquov syn Pierre-Philippe pomáhal v rámci projektu Moncey Investissement a.s. (Francois Dubost) upevňovať podiel rodiny na výnosných obchodoch v súostroví Sao Tomé a Principe blízko Gabunu, ale financovanie projektu sa nepáčilo Svetovej banke.

Až do 30. novembra, do začiatku súdnych prehliadok vo veci ilegálneho vývozu zbraní do Afriky, stál Pasqua spolu s Pierrom Messmerom na čele združenia France-Afrique-Orient, ktoré držalo v rukách hlavné páky francúzskeho obchodu s Afrikou a Jacques Chirac sa už v roku 1992 pokúšal toto impérium nahradiť vlastným. Zrejme jediným výsledkom bolo nadviazanie spolupráce šéfa jeho kancelárie primátora Paríža Michela Roussina s Pasquom, (vtedy ministrom vnútra), s ktorým sedel ako minister pre spoluprácu v Balladurovej vláde. Osobitnou kapitolou by boli kapitálové toky "subvencií" francúzskym politickým stranám od ropnej spoločnosti Elf, ktoré už boli predmetom súdneho vyšetrovania a nie všetko sa podarilo ututlať.

Slovenská firma v afére Počas vyšetrovania jedného z podozrivých advokáta Allaina Guillouxa našli v jeho byte viacero dokumentov o podozrivých Pierrovi Falcone a Arcadi Gaydamakovi, v ktorých sa v súvislosti s vyšetrovaním francúzskej firmy pre vývoz zbraní Brenco vyskytovala slovenská firma ZTS OZOS. Francúzsky denník Le Monde sa zrejme dopustil chyby v prepise, pretože jedinou slovenskou firmou s podobným názvom a predmetom obchodu je pravdepodobne akciová spoločnosť OSOS Vrútky založená v roku 1994, predtým od roku 1991 do roku 1994 ZTS OSOS Martin a.s. so sídlom v Martine. Pôvodná akciová spoločnosť bola založená uznesením vlády SR č. 452/90 a rozhodnutím Ministerstva hospodárstva č. 40/1990. Predmet činnosti je pomerne rozsiahly, ale figuruje v ňom nákup a predaj zbraní a streliva a v štatutárnych orgánoch sa vystriedal rad známych slovenských aj ruských osobností zbrojného biznisu.

Angolská štátna firma Sonangol poukázala v roku 1994 platbu na konto slovenskej firmy v parížskej banke Paribas, ktoré spravovali spoločne Falcone a Gaydamak, ale tieto príjmy neprihlásili k zdaneniu. V roku 1996 konto uzatvorili, no až v júni 2000 podal daňový úrad hlásenie vyšetrovacím orgánom. Spoločnosť pre vývoz zbraní pri Ministerstve vnútra Sofremi prešla zásadnou reškturalizáciou a jej audit za predchádzajúce obdobie sa dostal do rúk vyšetrujúceho sudcu. Zaujímavé je, že zatiaľ čo firma vykazovala ročnú stratu okolo 20 miliónov frankov, zisky išli zrejme inými cestičkami a k iným adresátom. Všetko pramenilo zo skutočnosti, že od roku 1992 bol jediným sprostredkovateľom obchodných transakcií Sofremi Pierre Falcone, ktorý rovnakou metódou pracoval pri štyroch ministroch vnútra, ale osobitne Ch. Pasqua a zakladateľ firmy minister Pierre Joxe mali k činnostia Sofremi osobitne úzky vzťah, reformu odštartoval Jean-Pierre Chevenement.

Jean-Christophe Mitterrand, ktorý je od 21. decembra vo vyšetrovacej väzbe v parížskom väzení La Santé, mohol byť už 2. januára prepustený na kauciu 5 miliónov frankov, ale najskôr nechcel ani nemohol zaplatiť. Po týždňovom pobyte v cele si to rozmyslel a súhlasí s vyplatením kaucie, na ktorú sa vraj skladali príbuzní a priatelia. Denník Libération uvádza, že zistené 2 milióny frankov (vraj zvyšok z 10 miliónov, ktoré mal dostať od Falconeho) v ženevskej banke boli obstavené. Aféra Mitterrandovho syna a ďalších predpokladaných účastníkov nezákonných obchodov bude mať dôsledky na francúzsku politickú scénu. Pre niektorých politických analytikov sa javí ako predčasné otvorenie predvolebnej kampane, a to ako v parlamentných, tak aj v prezidentských voľbách. Ohrozené sú pozície Charlesa Pasquu a jeho RPF, Socialistickej strany ako dediča Mitterrandových politických tradícií, ale aj Jacquesa Chiraca a jeho najbližších spolupracovníkov ešte z čias jeho primátorovania v Paríži.

Autor (1932) je nezávislý publicista

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984