OTÁZKA TÝŽDŇA

Aké budú vaše prvé kroky na poste ministra obrany? Jozef Stank, minister obrany SR: Od prvého momentu ako som pod tlakom politického konsenzu akceptoval ponuku SDĽ kandidovať na post šéfa rezortu obrany, chápal som to ako výzvu ale aj šancu zároveň.
Počet zobrazení: 936

Aké budú vaše prvé kroky na poste ministra obrany?

Jozef Stank, minister obrany SR: Od prvého momentu ako som pod tlakom politického konsenzu akceptoval ponuku SDĽ kandidovať na post šéfa rezortu obrany, chápal som to ako výzvu ale aj šancu zároveň. Z postu veľvyslanca v Prahe som totiž veľmi jasne vnímal integračný proces Českej republiky až po jej prijatie za člena aliancie. Pozorne som sledoval i reformu v Českej armáde a na jej ministerstve obrany. Viem preto, aká náročná úloha ma čaká, a takisto si uvedomujem, že do pražského summitu aliancie nám neostáva veľa času. Preto chcem, aby moja práca, ale aj práca všetkých ostatných pracovníkov rezortu smerovala k tomu, aby Slovensko získalo štatút plnohodnotného člena Severoatlantickej aliancie.

V týchto prvých dňoch sa na ministerstve usilujeme predovšetkým o presné vymedzenie priestoru, v ktorom sa môžeme pohybovať. Je daný programovým vyhlásením vlády, už prijatými strategickými dokumentmi, národným programom predvstupových aktivít a partnerskými cieľmi. Je tu ďalej postoj od predstaviteľov NATO, ktorý odzrkadľuje vnútorné obmedzenia nedostatočnej motivácie alebo nízke stotožnenie sa s danými cieľmi pripravenosti riadiaceho tímu na zmeny jeho schopnosti flexibility a akcieschopnosti. Ďalej personálny audit od niekoľkých autorov a v neposlednom rade Garretova správa a naše analýzy poukazujúce na reformu armády a na jej, žiaľ, nízku bojaschopnosť. Analyzujeme tieto nedostatky a dovolím si povedať, že sa kryštalizuje cesta k ich odstráneniu. Či už pôjde o zmenu systému riadenia úradu, jeho organizáciu, obsadenie alebo o skvalitnenie a zintenzívnenie komunikácie vnútri úradu voči verejnosti, médiám a ostatným ústavným činiteľom. Z ďalších už konkrétnych vecných úloh spomeniem podriadenie všetkých vojenských a polovojenských ozbrojených síl pod ministerstvo obrany a zabezpečenie ich jednotného velenia, reformu armády či zavedenie systému obraného plánovania. Rok 2001 bude pre nás kľúčový z hľadiska nášho vstupu do NATO. Byť členom nie je naším cieľom ale prostriedkom na to ako sa stať dôveryhodnou krajinou, ktorá sa stane členom v tomto "jedinom fungujúcom klube" kolektívnej obrany.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984