Ľudia sú v pohybe za lepším životom

Nedávno vzbudil značnú pozornosť médií výrok nemeckého kancelára Gerharda Schrödera o prechodnom období až siedmich rokov obmedzenia voľného pohybu pracovných síl z nových členských krajín EÚ. Schröder pritom nepovedal nič iné, len to, čo chcelo počuť ucho nemeckého voliča. Mimochodom, v bavorskom mestečku pri českých hraniciach..
Počet zobrazení: 1022

Nedávno vzbudil značnú pozornosť médií výrok nemeckého kancelára Gerharda Schrödera o prechodnom období až siedmich rokov obmedzenia voľného pohybu pracovných síl z nových členských krajín EÚ. Schröder pritom nepovedal nič iné, len to, čo chcelo počuť ucho nemeckého voliča. Mimochodom, v bavorskom mestečku pri českých hraniciach...

Na východ od rieky Odry v krajinách Višegradskej štvorky žije 65 miliónov ľudí, čo síce môže - najmä poľnohospodárom v Bavorsku - naháňať strach. Na strane druhej sa už teraz dá povedať, že žiadne nové "sťahovanie národov" sa konať nebude. Ako ukazujú rozličné štúdie, predovšetkým Slováci a Maďari z východných oblastí oboch štátov sú málo naklonení predstave, že by mali opustiť svoje domovy a odísť preč za prácou, tobôž niekam do cudziny.

Podobné opatrenia prijala EÚ v 80. rokoch pred vstupom troch južných členov do únie. Masový prílev lacnej pracovnej sily z Grécka, Portugalska ani Španielska sa nekonal. Ak aj prišli, mnohí sa zdržali iba krátko, pretože po čase našli pracovné príležitosti doma. Nie je preto dôvod na paniku, ktorú začali niektorí šíriť. Tieto kuvičie hlasy však akosi prehliadajú iné, tiež dôležité fakty: už dnes môžu študenti z krajín mimo únie v Nemecku bezplatne študovať, tri mesiace v roku legálne brigádovať a po absolvovaní stredných a vysokých škôl 18 mesiacov pracovať v odbore, ktorý vyštudovali. Je to málo? Okrem toho do poľnohospodárstva každoročne prúdia tisícky ľudí za sezónnou prácou. Od vlaňajška môže získať 20 000 inžinierov ročne "zelenú kartu" v oblasti informačných technológií. Na Západe sú si vedomí, že dlhodobo nepriaznivé demografické trendy vytvárajú tlak na fungovanie sociálneho systému. Preto po dvoch desaťročiach "pevnosť Európa" opäť pomaly otvára brány.

Koniec koncov, migrácia nie je ničím novým v novodobých dejinách starého kontinentu. Azda skoro každý z nás mal dajakú skúsenosť s prvorepublikovými "amerikánmi" alebo neskoršími "šesťdesiatosmičkármi". Vysťahovalectvo je fenomén, ktorý sprevádzal Slovákov celým 20. storočím. V posledných desiatich rokoch sme s týmto javom konfrontovaní tiež, hádam ešte vo väčšej miere. Tisíce ľudí sa rozhodli pre život v hlavnom meste bývalej federácie, ďalší pendlujú medzi Bratislavou a Viedňou, iní si zbalili kufre až za oceán, menšia časť prúdi do Budapešti.

Otázne však zostáva, ako sme pripravení na to my, že zanedlho budeme cieľovou stanicou pre ľudí hľadajúcich u nás bezpečné útočisko. Ako raz povedal profesor Ivan Sviták: "Hladujúcemu Etiópčanovi bude jedno, kde je to mäsiarstvo, či vo Viedni alebo v Bratislave. Hlavne, že je plné." V jednej skladbe od Zóny A sa spieva: "Ľudia sú dnes v pohybe, za lepším životom." Ľuďom začína byť vcelku jedno, kde žijú, národný štát prestáva byť jedinou možnou formou štátu. Jednotlivci sa necítia byť ničím viazaní, a tak odchádzajú hľadať šťastie. Nájdu ho po čase, bez problémov, aj u nás?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984