Kaliningradské súvislosti

Mimoriadny rozruch spôsobila začiatkom roka - Moskvou ihneď dementovaná - správa amerického denníka Washington Times, že Rusko rozmiestňuje vo svojej západnej enkláve vties-nenej medzi Poľsko a Litvu na brehu Baltického mora jadrové zbrane. Správa konštatovala, že údajné jadrové hlavice v Kaliningradskej oblasti majú dostatočný dolet,
Počet zobrazení: 1024

Mimoriadny rozruch spôsobila začiatkom roka - Moskvou ihneď dementovaná - správa amerického denníka Washington Times, že Rusko rozmiestňuje vo svojej západnej enkláve vties-nenej medzi Poľsko a Litvu na brehu Baltického mora jadrové zbrane. Správa konštatovala, že údajné jadrové hlavice v Kaliningradskej oblasti majú dostatočný dolet, aby zasiahli ciele v Litve a Poľsku a zdôrazňovala, že ide o snahu vyvíjať tlak na Spojené štáty a NATO, aby alianciu nerozširovali o pobaltské krajiny. Navyše tak vraj Moskva porušila záväzok, že sťahuje jadrové zbrane z Baltiku a že Baltik by mal zostať nejadrový.

Politológ Stanley Cober z inštitútu CATO hneď upozornil na analógiu s niekdajším postavením Západného Berlína, nachádzajúceho sa na území východného Nemecka, ktorý predstavoval horúci neuralgický bod a zdroj možného, hádam i jadrového konfliktu medzi východným a západným blokom. Americká výzvedná služba údajný presun ruských jadrových hlavíc do Kaliningradskej oblasti zaregistrovala vraj už vlani v júni, no na verejnosť s touto informáciou prišla až teraz, keď sa rozohráva nová partia medzi nastupujúcou republikánskou garnitúrou vo Washingtone a putinovským vedením v Moskve. Objavili sa už hlasy, že cieľom tohto blufu bolo vlastne len odpútať pozornosť od škandálu s tzv. balkánskym syndrómom a nezakrývanou snahou tak bolo preniesť hru pred súperovu bránu.

Kačica nedoletela tam, kam jej let zamerali autori správy. Susedná Litva prijala informáciu pokojne a jej minister zahraničných vecí ju dokonca bagatelizoval s tým, že podobné správy sa objavujú niekoľkokrát ročne... Pritom práve Litva je dnes "koňom" severoatlantickej aliancie v oblasti a označujú ju za najpravdepodobnejšiu súčasť rozširovania NATO v budúcich rokoch. Už pred viacerými mesiacmi sme zaregistrovali prvý geografický kontakt Ruska s krajinou NATO - Poľskom a v prípade prijatia Litvy do transatlantických štruktúr by sa tento strategicky dôležitý výbežok Ruska dostal do obkľúčenia alianciou. Ešteže sa danú situáciu už skôr podujali stabilizovať obe strany ústretovými krokmi: Rusko začalo obmedzovať vojenské sily na severozápade vrátane Kaliningradu a NATO sa zaviazalo, že na území nových členov nebude rozmiestňovať jadrové zbrane a nebudú tam iné ako miestne vojská.

V tomto kontexte však pôsobí mimoriadne znepokojujúco vyťahovanie informácie o ruskom jadrovom vyzbrojovaní Kaliningradskej oblasti a "vierolomnom porušovaní" princípu nejadrového Baltiku. Rozvíjanie týchto obviňovaní - nehľadiac na to, či sa zakladajú na pravde - by mohlo viesť k podniknutiu odvetných krokov podobného charakteru zo strany Severoatlantickej aliancie a poslúžiť ako argument na rozmiestnenie jadrových zbraní a západných vojenských jednotiek aj na území novoprijatých členov. Napriek akýmkoľvek predchádzajúcim deklaráciám sa totiž vždy dá nájsť viac či menej dôveryhodná a akceptovateľná, no z medzinárodného pohľadu zmluvne posvätená výnimka zdôvodňujúca rozmiestnenie cudzích vojsk a zbraní na území suverénneho (?) štátu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984