Ktosi je tu nepoučiteľný

Na odbornosť v personálnych otázkach, ale aj pri riešení závažných problémov existuje vo vládnej koalícii dvojaký meter. Vždy to závisí od konkrétnej situácie a od málo vznešených ideálov toho-ktorého politického subjektu
Počet zobrazení: 1054

Na odbornosť v personálnych otázkach, ale aj pri riešení závažných problémov existuje vo vládnej koalícii dvojaký meter. Vždy to závisí od konkrétnej situácie a od málo vznešených ideálov toho-ktorého politického subjektu.

Keď vlani išlo o Štefana Košovana (SDĽ) na poste šéfa Slovenských elektrární, tak o jeho následníkovi mali rozhodovať odborné kritériá, keď o výmenu prezidenta FNM Ľudovíta Kaníka (DS) - členstvo v partaji. Tí, čo sa najviac oháňali heslami o odbornosti, dnes presadzujú čisto politické záujmy.

Hrozienka z koláča Líder SMK Béla Bugár tvrdí, že minister Peter Magvaši nemá čo hľadať v Správnej rade Sociálnej poisťovne, lebo vo voľbách jej riaditeľa uprednostnil kandidáta zamestnávateľov Miroslava Knitla, a nie vládneho nominanta Františka Kureja (SDK). Podľa Magvašiho bol horší, preto vypadol už v prvom kole. Keď v roku 1994 Kureja zvolili za generálneho riaditeľa Národnej poisťovne, po dvoch týždňoch sa vzdal funkcie. V roku 1999 zase abdikoval na post štátneho tajomníka ministerstva dopravy v súvislosti s dosiaľ nevyjasneným udelením licencií na GSM 1800. Až do uplynulého víkendu vicepremiér Ivan Mikloš silou-mocou pretláčal za šéfa Úradu priemyselného vlastníctva poslanca mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici za DS Miroslava Tomana, o ktorého odborných a straníckych kvalitách vedia Bystričania i čitatelia denníka Sme svoje.

SMK chce horúčkovite naplniť z vlastných volebných sľubov, čo sa ešte dá. Preto si vyberá z programového vyhlásenia vlády iba svojsky modifikované priority. Vládny program nehovorí o maďarskej univerzite, ani o osobitnej fakulte. Spomína len zlepšenie prípravy pedagógov v maďarskom jazyku. Pod hrozbou, že poslanci za SMK nebudú hlasovať za novelu Ústavy SR, si vymáhajú od vlády uznesenie s odporúčaním pre Univerzitu Konštantína Filozofa, aby v Nitre zriadila špeciálnu fakultu.

Nacionalisti v SDĽ a inde Nacionalistickí sú zase ľavicoví demokrati, pretože sa minister školstva Milan Ftáčnik chytá za hlavu. Z existujúcich katedier majú totiž povytŕhať pedagógov a študentov, aby ich dali pod jednu strechu. Skúsení profesori a docenti budú chýbať v zabehaných fakultách, veď už jestvujúca univerzita trpí nedostatkom kvalifikovaných odborníkov, a tak má problémy s akreditáciou. A čo nová fakulta? Žeby vláda prijala odporúčanie aj pre akreditačnú komisiu, aby privrela obe oči? Prispeje to k vzájomnému porozumeniu a skvalitneniu výuky? Ftáčnik ako alternatívu navrhuje zvýšiť v Nitre počet študentov maďarskej menšiny a posilniť národnostné sekcie. To sa SMK máli. A zrejme i ostatným koaličným partnerom. Nech to potom vysvetľujú slovenským voličom. Prečo by mala SDĽ neustále za nich vyberať horúce gaštany z ohňa? Vraj Dzurindov kabinet môže iba odporúčať, o všetkom rozhoduje akademický senát univerzity. Ten s plánmi od zeleného stola nie je práve nadšený. Ale keď na vláde padne rozhodnutie, postaví sa proti nej v dnešnej finančnej mizérii školstva?

Vláda prijala na základe kompromisu Európsku chartu regionálnych a menšinových jazykov, teraz napriek odporu SDĽ schváli spomínané odporúčanie pre vznik fakulty. Potom príde na rad tzv. komárňanská župa, pozliepaná zo šiestich okresov, v ktorých väčšinu obyvateľstva tvorí maďarská menšina. Podpredsedovi SMK Józsefovi Kvardovi sa podarilo v súvislosti s reformou verejnej správy úprimné vyhlásenie: "Územná autonómia posilňuje vnútornú integritu každého štátu." Vo vysokej politike nie je nováčikom, preto by mal dobre vedieť, akú reakciu môžu tieto chúlostivé slová na Slovensku vyvolať. Od minulého týždňa šovinistov už nehľadajú iba v SDĽ. Nacionalistické riešenie pre nové územnosprávne riešenie vraj predkladá i vládny splnomocnenec Viktor Nižňanský (donedávna DS), keď vecne zdôvodňuje, prečo by župa na etnickom princípe neprospela rozvoju nášho štátu.

Prežitok bývalého režimu Tŕňom v oku SMK však ostáva najmä minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš. Možno práve preto, že sám vyrastal a pracoval v zmiešanom slovensko-maďarskom prostredí a dobre vie, čo si roľníci na južnom Slovensku o politickej špičke SMK myslia. Podpredseda tejto strany Árpád Duka-Zólyomi v televízii povedal: "Minister Koncoš je doslova prežitkom bývalého režimu." V čom sa tento relikt prejavuje? Dôsledne zastáva práva individuálnych vlastníkov, ktorých bývalý režim rozličným spôsobom pripravil o pôdu.

Áno, Dzurindov kabinet sa zaviazal, že zabezpečí prevod neidentifikovateľnej pôdy do správy obcí. Súčasne sa však v programovom vyhlásení zakotvuje i vysporiadanie pozemkového vlastníctva tak, aby bol určený konkrétny vlastník každého kúska zeme. Má sa tak stať do 1. septembra 2005. Šlo by o logickú postupnosť, keby najprv štát napravil to, čo sa nedokončilo v prvej a druhej pozemkovej reforme a skomplikovala to kolektivizácia. Veď jednotlivé parcely majú desiatky vlastníkov. V ich identifikácii vládne chaos, ktorý treba odstrániť registrami obnovenej evidencie pozemkov. Až potom, keď sa o pôdu nik neprihlási - teda po roku 2005 - bude môcť s ňou štát svojvoľne disponovať, resp. previesť na obce. Už v apríli 2000 minister navrhol kompromis - novelu viacerých právnych noriem, ktorá by umožnila bezodplatný prevod štátnej pôdy v intravilánoch do vlastníctva obcí a miest. SMK sa postavila na zadné. Chcela všetku pôdu. SDĽ spolu s SOP, SDK a KDH prichádza s novou iniciatívou, aby obce dostali do správy pôdu neznámych vlastníkov v intravilánoch a čiastočne i extravilánoch v rámci územných plánov rozvoja (priemyselné zóny atď).

Pracovníci Poľnohospodárskeho družstva Kútniky (okres Dunajská Streda) na jeseň 1999 zasiali pšenicu na takmer sto hektárov, za ktorú riadne platili nájomné Slovenskému pozemkovému fondu (SPF) a daň z nehnuteľností obecnému úradu. Aké bolo ich prekvapenie, keď sa na jar dozvedeli, že pozemky záhadne prešli do vlastníctva obce a tá ich šmahom ruky - takisto protiprávne - predala súkromnej spoločnosti Profex Slovakia. Jej vlastníkom je Zoltán Vajani z Košíc a Ákos Fazekas z okresu Levice. Precedens teda existuje. Odkiaľ sa berie istota, že by samospráva lepšie hospodárila so zverenou pôdou ako štát, že nepôjde o osobné kšefty, či krátkodobé látanie dier v rozpočte, a nie o dlhodobé záujmy v prospech miestnych občanov?

Rumunsko ako vzor? V Rumunsku sa za predchádzajúcej vlády politikom z maďarskej menšiny podarilo presadiť novelu reštitučného zákona, vzťahujúcu sa na poľnohospodársku pôdu, lesy a urbárny majetok. Môžu sa o ne uchádzať všetci ich bývalí majitelia nielen s rumunským, ale i s dvojitým štátnym občianstvom. Vzápätí Demokratický zväz Maďarov v Rumunsku (DZM) zriadil v Budapešti kanceláriu, v ktorej Maďari pôvodom zo Sedmohradska podávajú žiadosti o vydanie majetku v starej vlasti. Koľko žije v Maďarsku vysídlencov a ich potomkov, ktorí kedysi vlastnili na južnom Slovensku polia a lesy? Otvoriť otázku reštitúcií v rozpore s ústavou sa navrhnutím novely zákonov o vlastníctve pozemkov vlani pokúsili poslanci NR SR Peter Tatár (DS) a László Gyurovszky (SMK). Našťastie, neúspešne.

Rumunskú vládu širokej koalície dávali slovenskej opozícii pred parlamentnými voľbami na jeseň 1998 ako vzor zjednotenia proti Vladimírovi Mečiarovi. Teraz sa o tom u nás nehovorí, lebo toto zoskupenie skončilo katastrofálne. Okrem zložitých hospodárskych problémov sa zosypalo pre gradujúce požiadavky politických činiteľov maďarskej menšiny. To napokon vyvolalo situáciu, že rumunskí voliči rozhodovali medzi umiernenými a radikálnymi nacionalistami. Podporu menšinovej vláde staronového prezidenta Iona Iliesca ponúkajú teraz v podstate všetky politické strany, iba DZM sa ocitol v hlbokej izolácii. Ak toto chce SMK dosiahnuť na Slovensku, nech len naďalej pokračuje v politike vydierania.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984