Reklama
Reklama

V Prešove sa plesalo

Spoločenská sála zariadenia patriaceho Odevným závodom kapitána Nálepku (OZKN) v Prešove sa v piatok krátko po siedmej hodine večer náhle ponorila do tmy. K mikrofónu na pódiu na druhom konci sály prikráčala v sprievode dvoch mužov v kuniach držiacich fakle krásna dievčina a pôsobivým hlasom za tlmenej hudby prečítala urývok z poémy o Prometheovi.
Počet zobrazení: 1040

Spoločenská sála zariadenia patriaceho Odevným závodom kapitána Nálepku (OZKN) v Prešove sa v piatok krátko po siedmej hodine večer náhle ponorila do tmy. K mikrofónu na pódiu na druhom konci sály prikráčala v sprievode dvoch mužov v kuniach držiacich fakle krásna dievčina a pôsobivým hlasom za tlmenej hudby prečítala urývok z poémy o Prometheovi. Niekoľko minút nato jeden z hostí večera poslanec NR SR Ľubomír Andrassy slávnostne otvoril druhý reprezentačný ples Nadácie Prometheus, ktorú založil a vedie Martin Štunda. Práve jeho sme oslovili ako prvého, aby nám priblížil poslanie tejto inštitúcie.

"Naša nadácia so sídlom v Michalovciach vznikla v marci 1999 so zámerom napomôcť aspoň skromnou mierou obnove kultúry na Slovensku, no taktiež pôsobiť v oblasti sociálnej a charitatívnej. V tejto súvislosti by som chcel poďakovať všetkým sponzorom a najmä prezidentovi OZKN Prešov, a.s., Dušanovi Migašovi za dlhodobú podporu nadácie. Medzi jej najvýznamnejšie projekty patria už dva ročníky celoslovenskej literárnej súťaže v písaní poézie a prózy pre základné a stredné školy pod názvom Múza a tiež Letná škola poézie a prózy, ktorá predstavuje na Slovensku svojím spôsobom ojedinelý unikát. Tento ples chceme využiť aj na privítanie a pokrstenie nového projektu, ktorým je literárna príloha Slovo mladých. Jeho prvé číslo vyšlo práve v uplynulých dňoch a chce nepriamo nadviazať na úspešnú tradíciu, ktorú začala svojho času podobná príloha v týždenníku Nové slovo a z ktorej stránok sa odrazili na ďalšiu tvorivú dráhu známi básnici ako Daniel Hevier, Pavol Janík, Ondrej Čiliak, Eva Kováčová a ďalší. Spolu s básnikom Vojtechom Kondrótom ako odborným garantom veríme, že prebudíme záujem mladých ľudí aj takto formulovať svoje myšlienky a názory."

Krstu prvého čísla Slova mladých (nie šampanským, ale priamo vodou z Jordánu) sa popri správcovi nadácie Martinovi Štundovi zúčastnili dvaja hostia z Bratislavy zastupujúci subjekty, bez ktorých by sa táto myšlienka nebola mohla zrealizovať - za Národné osvetové centrum Peter Homolka a za redakciu Slovo zástupca šéfredaktora Tibor Mrocek. Kultúrny program plesu potom tradičnou polonézou otvorila skupina mladých ľudí zo spoločnosti historických tancov Merlin zo Sniny. Návštevníkov zaujala aj parížskym kabaretom a írskym tancom s bohatým využitím stepových variácií. Po ich programe pozvala hudobná skupina Abram na parket návštevníkov plesu. V ďalšej kultúrnej vložke rozosmiala divákov ľudová rozprávačka Mária Triščová alias Araňa. Ako sme už spomínali, na prešovskom plese sa objavila aj známa tvár z našej vrcholovej politiky, podpredseda SDĽ a poslanec NR SR Ľubomír Andrassy. Dobre sa zabávajúceho, no tiež v debatách pozorne načúvajúceho poslanca sme sa spýtali, na koľkých plesoch už tohto roku bol a prečo sa rozhodol navštíviť práve ples Nadácie Prometheus.

"Začínal som na katarínskom plese v Poprade a dnes som v tejto sezóne už na deviatom plese. Ten desiaty by som mal navštíviť zajtra v Spišskej Novej Vsi, no verím, že skončím pri zvyčajných sedemnástich - osemnástich, tak ako to tradične každý rok robím. Na plese Nadácie Prometheus sa zúčastňujem od začiatku, teda už druhýkrát. Sám som totiž stál pri zrode tejto nadácie, lebo som v nej videl určitý plamienok nádeje pre ľudí, z ktorých mnohí žijú aj na východnom Slovensku vo veľmi ťažkej sociálnej a ekonomickej situácii. Táto nadácia dáva aspoň aký-taký priestor pre tých mladých, ktorí sa chcú realizovať v oblasti kultúry a umenia, šíriť lásku k človeku. Práve to je hlavným posolstvom nadácie Prometheus, ktorej želám, aby pomohla hľadať to svetlo na konci tunela a prinášať ho ľuďom."

Sociálne a charitatívne smerovanie Nadácie Prometheus a jej podporovateľov zvýraznil poslanec Andrássy a za ním i niektorí ďalší návštevníci plesu, keď svoje výhry v polnočnej tombole darovali jednému z detských domovov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama