Reklama

VYTRHNUTÉ Z INTERNETU

Svojho času sme už uviedli adresu www.thepaperboy.com, kde môžeme nájsť webovské adresy novín z celého sveta. Vďaka tomuto portálu sa mi podarilo vyhľadať adresu oficiálnej kubánskej tlačovej kancelárie www.prensa-latina.com. Prekvapujúca je koncovka .com, typická skôr pre internetovské adresy z USA.
Počet zobrazení: 815

Svojho času sme už uviedli adresu www.thepaperboy.com, kde môžeme nájsť webovské adresy novín z celého sveta. Vďaka tomuto portálu sa mi podarilo vyhľadať adresu oficiálnej kubánskej tlačovej kancelárie www.prensa-latina.com. Prekvapujúca je koncovka .com, typická skôr pre internetovské adresy z USA. Napriek tomu je celý obsah stránky v španielčine. Najrozšírenejší kubánsky denník Granma má síce logickejšiu adresu - www.granma.cu s kubánskou koncovkou, no ponúka aj mutáciu v angličtine.

Prístup k novinám z celého sveta sľubuje tiež adresa www.wn.com. Najprv sa mi na nej podarilo nájsť adresy známych svetových denníkov i novín z rozvojových krajín, neskôr som sa však, navzdory všetkým pokusom, nemohol s touto adresou spojiť. Možno niekto iný bude úspešnejší. Klasikou v oblasti spravodajstva je CNET na adrese www.news.com, kde môžeme nájsť informácie najmä z amerických zdrojov. Dozvedel som sa tu napríklad, ktoré americké noviny informovali o zatknutí českých politikov na Kube.

Osobitnou kapitolou môže byť účasť žien v politike. Oná krásna modrooká blondínka z českého parlamentu, ktorá sa dokázala okázalo zviditeľniť aj počas českej televíznej aféry, sa volá Kateřina Dostálová. Parádny je aj dizajn jej webovskej stránky. Trápi ma však problém, či tie rybičky ozdobujúce jej stránku nie sú inšpirované aj na Slovensku sledovaným televíznym programom Haliny Pawlovskej Banánové rybičky. Poslankyňa na svojej stránke www.dostalova.cz pravidelne usporadúva aj minireferendum, ktoré jej má napomôcť pri riešení aktuálnych problémov...

O portáloch som už niekoľkokrát písal. Teraz máme na adrese www.centrum.sk ďalší nový slovenský portál. Na prvý pohľad nič originálne: katalóg webovských stránok, e-mailová schránka, fulltextový vyhľadávač atď. Lenže českému Centru sa podarilo minulý rok dostať medzi prvé tri portály v krajine (www.seznam.cz, ktorý má aj svoju slovenskú podobu www.zoznam.sk a www.atlas.cz). Ak sa na portále zaregistrujete, môžete zadarmo získať e-mailovú adresu a možnosť osobnej webovskej stránky. Takéto služby ponúka každý portál, no Centrum ponúka čosi navyše - kredity. Všetci registrovaní používatelia môžu získať za surfovanie po Centre kredity, denný limit je 150. Po nazbieraní určitého počtu bodov je ich možné vymeniť za rôzne služby, napríklad zväčšenie priestoru na poštu. Centrum má jednu typickú chybu, o ktorej sme v našom týždenníku uverejnili celostránkový článok. Keďže ide o mutáciu českej internetovskej stránky, slovenčina v Centre má osobitné pôvaby, ktoré rozzúria každého, kto v miere žiaducej pre novinára ovláda náš rodný jazyk.

Sauna mala v období pred Druhou svetovou vojnou povesť čohosi pekelného. Veď sa tam muži a ženy kúpali spolu nahí! V saune je však pekelná horúčava - taká, že spáli všetky hriešne myšlienky. Takpovediac oficiálne stránky o saune sú na adresách www.sauna.org a www.saunasite.com. V krajine pôvodu tohto spôsobu kúpeľa existuje Fínska spoločnosť sauny. V angličtine má webovskú stránku www.sauna.fi/pages/index.htm.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama