Rozhodne švajčiarsky súd

Hlavný aktér možného skomplikovania rusko-amerických vzťahov už dva týždne čaká a ešte bude čakať v brooklynskej vyšetrovacej väznici FBI na výrok súdu. Vysokopostavený ruský činiteľ Pavel Borodin, štátny tajomník Zväzu Ruska a Bieloruska na kauciu 75 000 až 90 000 dolárov bude zrejme vypovedať pred švajčiarskymi vyšetrovateľmi,
Počet zobrazení: 1081

Hlavný aktér možného skomplikovania rusko-amerických vzťahov už dva týždne čaká a ešte bude čakať v brooklynskej vyšetrovacej väznici FBI na výrok súdu. Vysokopostavený ruský činiteľ Pavel Borodin, štátny tajomník Zväzu Ruska a Bieloruska na kauciu 75 000 až 90 000 dolárov bude zrejme vypovedať pred švajčiarskymi vyšetrovateľmi, ktorí ho už vyše dvoch rokov obviňujú z prania špinavých peňazí vo švajčiarskych bankách.

Do bankových trezorov tejto alpskej republiky vraj predisponoval 65 miliónov dolárov, kým do iných bánk takmer z celého sveta si "kremeľská rodina" stihla uložiť čosi vyše dvoch miliárd USD. Perfektne pripravená pasca, zrejme s pomocou tajných služieb, spôsobila, že Pavel Borodin sa namiesto inaugurácie G. W. Busha ocitol hneď na letisku v rukách agentov FBI, hoci ho ruský generálny prokurátor upozorňoval, že by nemal vycestovať za hranice Ruska. Borodin urobil ďalšiu fatálnu chybu - podcenil ostražitosť a v náhlení si nevybavil vycestovacie vízum do diplomatického pasu a cestoval na obyčajný pas.

Hoci Ministerstvo zahraničných vecí USA nepovažuje prípad za diplomatický, ale právny problém, tento incident môže byť dôvodom na zhoršenie vzťahov medzi USA a Ruskom. Dnes už nie je podstatné, že Borodin nedostal pozvánku z Bieleho domu, ale od jedného zo sponzorov slávnostných podujatí a aj ten sa od neho dištancoval, ale že dal zámienku na pritvrdenie americkej zahraničnej politiky k Rusku, čo v Moskve vyvolalo silný pocit nevedno či čistého vlastenectva a urazenosti, ale istotne zdanie protiruského komplotu.

Žoviálnemu a obľúbenému dlhoročnému hospodárovi Kremľa je v tej či onej miere zaviazaný takmer každý predstaviteľ ruskej elity - od bývalého až po súčasného prezidenta, či po poslancov rôznych strán, opozíciu nevynímajúc. Nadaný organizátor sa po boku prezidenta Jeľcina vyšvihol na šéfa vysokopostaveného úradu, ktorý spravoval majetok Kremľa, vrátane hotelov, rekreačných zariadení - povestných to dáč - ktoré kedysi patrili komunistickej strane. Stal sa neobmedzeným správcom obrovského ekonomického celku v hodnote viac ako 580 miliárd dolárov, ktorý zamestnáva vyše 120 tisíc ľudí a jeho ročný obrat dosahuje sumu vyše troch miliárd dolárov. Údajne je to druhá najbohatšia firma po Gazprome so skromným názvom Správa pre záležitosti prezidenta. A čo je najdôležitejšie - Jeľcin vyrobil Borodina a Borodin súčasného prezidenta Putina. Ten dostal prácu od hlavného kremeľského hospodára. Hoci treba povedať, že po sérii korupčných škandálov, v ktorých bol zapletený Borodin, si ho Putin nemohol nechať v Kremli, a tak sa mu ušla funkcia tajomníka rusko-bieloruského zväzu, ktorá mu mala garantovať diplomatickú imunitu.

Zaviazaný mu bol každý V lete roku 1999 sa v Moskve začali vynárať poburujúce skutočnosti o pozadí korupčného škandálu, ktorého hlavnými aktérmi boli členovia "rodiny" vtedajšieho ruského prezidenta B. Jeľcina. Borodin len za rekonštrukciu Kremľa podpisoval švajčiarskej firme Mabetex, ktorej majiteľom je kosovský Albánec Begjhet Pacolli, faktúry na stámilióny dolárov. Nie div, že z takéhoto prúdu zlata sa previedlo prostredníctvom kreditných kariet po nejakom tom milióniku USD na kontá B. Jeľcina a jeho dvoch dcér. Došlo aj k nezákonným finančným operáciám v leteckej spoločnosti Aeroflot, ktorej šéfom je jeden z Jeľcinových zaťov. Bývalý ruský generálny prokurátor Jurij Skuratov začal už v roku 1998 spolupracovať so Švajčiarmi na kauze Mabetex, ale podarilo sa pristrihnúť mu krídelká v podobe zrejme vykonštruovaného videozáznamu zachytávajúceho milostné scény prokurátora, presnejšie muža podobného na prokurátora s dvoma kňažkami lásky.

Vysoký vládny úradník Borodin siahol po neférovej zbrani, keď hoci sám obvinený, snažil sa znižovať renomé v tom čase švajčiarskej generálnej prokurátorky Carly De Ponteovej tvrdením, že si aktivitami v tejto kauze vybuduje svetovú slávu. Vyšetrovanie sa vtedy, za účasti ruského vyšetrovateľa Nikolaja Volkova, sústreďovalo na štyri hlavné smery - na údajné pranie obrovských súm v amerických a švajčiarskych bankách, ďalej na to, či nešlo o peniaze Medzinárodného menového fondu (MMF) a na aktivity okolia prezidenta Jeľcina a teda aj Borodina. Verejným tajomstvom už vtedy bola skutočnosť, že celková suma, ktorá zmizla za hranicami od rozpadu sovietskeho štátu, dosahovala výšku najmenej 120 miliárd dolárov.

Miliardy zmizli v zahraničí Podobné závery, ale s trošku vyšším číslom, vyslovujú aj ruskí ekonómovia a politológovia. Je smutnou skutočnosťou, že komunistická elita, ktorá sa pretransformovala do iných politických strán, si dokázala udržať svoju vedúcu úlohu (napr. Černomyrdin - údajne 5 mld. USD) aj po kolapse sovietskej federácie. V spolupráci s kriminálnymi štruktúrami sa jej podarilo získať ekonomickú kontrolu nad touto krajinou. Upozornil na to pred časom ruský ekonóm a politik Gavryl Popov. "Verchuška" si žila priam v šľachtických podmienkach.

Už v období dohorievania studenej vojny navrhol stranícky aparát šéfovi Andropovovi vývoz sovietskeho zlata na Západ. Radcovia vychádzali zo skutočnosti, že studená vojna je prehratá a treba myslieť na budúcnosť. Alebo zakopať zlato na utajených miestach, tak ako sa to dialo pred príchodom nemeckej armády, alebo ho vyviezť tak, ako to urobili počas leninskej éry Sverdlov a Dzeržinskij. Aparátnici si vybrali vývozný variant. Medzinárodná reakcia na túto sériu kremeľských afér sa dala očakávať - prišla blokáda pôžičiek z MMF, atď. Zaujímavé bude, ako sa k tejto kauze postaví prezident Putin. Bude aj v praxi neúprosne bojovať proti korupcii a nezákonnostiam? Alebo je kauza Borodin namierená priamo proti prezidentovi Putinovi v úsilí oslabiť jeho zahraničnopolitický vplyv? Odpoveď na seba možno nedá dlho čakať.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984