Reklama
Zľavy na reštaurácie v Bratislave
Reklama

Márne pokusy

Náš súčasný prezident volá po slovenskej štátnej doktríne, po akomsi jazdnom poriadku striedajúcich sa vlád. Čosi podobné by som odporúčal vám, ctená redakcia. Článok Rozálie Sojčákovej Keď ma zdvíha zo stloličky (SLOVO č. 4/2001) je vyslovene svojský.
Počet zobrazení: 749

Náš súčasný prezident volá po slovenskej štátnej doktríne, po akomsi jazdnom poriadku striedajúcich sa vlád. Čosi podobné by som odporúčal vám, ctená redakcia. Článok Rozálie Sojčákovej Keď ma zdvíha zo stloličky (SLOVO č. 4/2001) je vyslovene svojský. Autorke nevyhovovala prvá slovenská štátnosť, lebo nemala poruke 800 korún na kabát a jej otec zasa neznášal fašizmus, preto ho prenasledovali a jeho deťom spôsobovali traumu.

V roku 1943 pani Sojčáková nastúpila do zamestnania. Ja som bol v tom čase už na vojne, som teda o čosi starší. Mňa zastihol vznik prvého slovenského štátu v Česku, kde som sa učil za kováča. Na Slovensko som prišiel až na Vianoce v roku 1940, cez hraničný priechod v Hornom Srní. Keď som vošiel do provizórnej krčmy nad cementárňou, zostal som prekvapený pradenami klobás za výčapným pultom a bez lístkov. V Česku i v Nemecku bolo všetko na prídel! Ja mám teda naozaj inú spomienku na "vojnový štát" ako pani Sojčáková. Potom som narukoval - musel som ísť bojovať proti svetovému boľševizmu, nie proti bratom Rusom.

Som už starý človek a pri živote ma drží iba presvedčenie, že sa ešte dožijem zväzu slovanských štátov - splnenia túžby našich predkov. Tak ako v prírode čakajú jednotlivé kvietky na postupnosť pri kvitnutí, tak muselo počkať i slovanské etnikum. Čas nášho kvetu, našej vegetácie je už tu. Po šťastnejších národoch žijúcich pri mori už aj vnútrozemskí Slovania ožívajú. Táto skutočnosť prekáža súčasným správcom sveta, a preto sa prekonávajú v zúrivosti a v rozvracaní slovanskej jednoty. Všetko je však márne! To, čo postihlo Západom zavlečený boľševizmus do Ruska, to čaká aj USA.

Ladislav Augustín, Domaniža

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama