Informačná spoločnosť v nedohľadne

Iste by bolo zaujímavé analyzovať, ako sa prejavuje informačná revolúcia na Slovensku. V predvolebnej kampani žiadna zo strán túto problematiku buď nespomínala, alebo ak áno, tak vôbec nie ako nevyhnutnú podmienku ďalšieho vývoja civilizácie
Počet zobrazení: 829

Iste by bolo zaujímavé analyzovať, ako sa prejavuje informačná revolúcia na Slovensku. V predvolebnej kampani žiadna zo strán túto problematiku buď nespomínala, alebo ak áno, tak vôbec nie ako nevyhnutnú podmienku ďalšieho vývoja civilizácie.

Nová vláda síce čosi o informačnej spoločnosti povedala, ale viac-menej pokračuje v koľajách predchádzajúcej. Európska únia vo svojich programových dokumentoch za základné dôvody zaostávania za USA a Japonskom považuje vysokú nezamestnanosť a nižšiu produktivitu práce. Za hlavné prostriedky prekonania týchto problémov pokladá rozvoj informačných a telekomunikačných technológií, rozvoj malého a stredného podnikania a biotechnológií.

Vstali noví úderníci Problémy Slovenska vo vzťahu k EÚ sú veľmi podobné, avšak zbrane nášho rozvoja majú iný kaliber. Základným prostriedkom nie je informatizácia, ale nová industrializácia, hoci tá prebehla v dostatočnej miere pred 50 rokmi. O nejakej väčšej reštrukturalizácii hospodárstva ťažko hovoriť. Veľká väčšina skromných prostriedkov sa vrhá do stavby nových tunelov, priehrad a ciest, utešene sa rozvíja ťažký priemysel. Toto obdobie tu už bolo, vstali však noví úderníci. Pritom spomínané projekty vôbec neznížili nezamestnanosť, ani nenaštartovali nové informačné a komunikačné technológie. Počet superpočítačov v SR stále predstavuje veľká nula, hoci v susedných krajinách už dosahuje dvojciferné hodnoty - v Čechách ich bolo už pred niekoľkými rokmi 10, v Maďarsku 7 a v Poľsku 24.

Žiaľ, pretrváva myslenie ako v ére dymiacich komínov - informatika sa považuje za akúsi terciárnu sféru po priemysle a poľnohospodárstve. Zatiaľ čo v súčasnosti predstavuje kapacita prenosovej trasy SANETU (slovenská akademická sieť) z Bratislavy do Košíc 2 Mbit/s, v ČR na podobnej sieti CESNET je to 155, resp. 34 Mbit/s. Na projekt Infovek sa dalo s veľkým hrmotom 20 miliónov, no Česi počas štyroch rokov investovali do komputerizácie päť miliárd. Samozrejme, že nik nie je proti stavbe tunelov, no na prvom mieste sú dnes všade na svete informačné technológie. Veď žijeme vo svete, ktorý sa zásluhou informačných a komunikačných technológií začína porovnávať s umelým supermozgom.

Absencia vízie ďalšieho rozvoja O informačnej spoločnosti sa nehovorí vo vládnych ani opozičných dokumentoch, ale ani v programoch rozvoja vedy a techniky. Dnes dominujúcou paradigmou vo vede je paradigma umelej inteligencie, komplexných systémov, multiagentových systémov a superpočítačov. Kyberokratická spoločnosť nie je kdesi za horizontom, ona je už tu. Jej prejavy budú čoraz intenzívnejšie a ten, kto chce v nej existovať, sa musí prispôsobiť.

Veľa vyššie uvedených problémov zapríčiňuje nejasnosť, alebo dokonca absencia strategických smerov ďalšieho rozvoja. Čo najviac prekvapuje, je najmä nepochopenie vedy a vzdelávania vo všeobecnosti a v oblasti informatiky a informatizácie obzvlášť. Neuveriteľná produktivita práce v poľnohospodárstve a priemysle sa dosahuje predovšetkým využitím neustále a v rýchlom tempe sa inovujúcich informačných a telekomunikačných technológií a umožňuje väčšine ľudí, v USA dvom tretinám, pracovať vo sfére služieb.

Neznalosť postmodernistických trendov, do ktorých môžeme zahrnúť aj vytvárajúcu sa informačnú spoločnosť, fantastické množstvo a pluralita informácií, mienok, názorov, prístupov, algoritmov a metód, zvládnutie každodenných praktík používania a využívania informačno-komunikačných technológií nielen pre svoju odbornú činnosť, ale i ako prostriedok občianskej angažovanosti - to všetko sú dnes bariéry ešte napoly vidieckej slovenskej spoločnosti. Len v takej spoločnosti aj vysokoškolsky vzdelaní ľudia stále upierajú nádeje na príchod nejakého nového potulného pozemského spasiteľa, nekriticky zveličujú úlohu štátu, odborov, či strán. V takejto spoločnosti ľudia veria na zaručené recepty pseudoodborníkov, na parapsychologické javy, zázračných liečiteľov, či existenciu celosvetových sprisahaní. V takejto atmosfére je na jednej strane vládnuť veľmi ťažko - pre tých, ktorí to myslia aspoň trochu poctivo - no na druhej strane, najmä v istých časových intervaloch, veľmi ľahko, pretože manipulácia moci nenaráža skoro na žiadny odpor.

Absolútne základné priority Zlyhanie Slovenska v neschopnosti vytvoriť novú kyberokratickú spoločnosť bude do značnej miery aj zlyhaním inteligencie. Rozhodujúce slovo však musí povedať vláda, napr. tým, že vypracuje národný program informatizácie s príslušným finančným zabezpečením ako absolútne prvotný cieľ ďalšieho rozvoja. Moderná mladá ľavica je tou silou, ktorá môže takúto spoločnosť perspektívne vytvoriť. Musí však presadiť absolútne základné priority - vybudovanie vzdelanostnej informačnej spoločnosti spojenej s radikálnym rozvojom školstva a vedy a vytvorenie samosprávnej demokratickej spoločnosti.

Uvedené priority si vyžadujú radikálnu zmenu politiky SDĽ. Veď reformy, ktoré akože u nás robí pravica a SDĽ pritom trpí, v Maďarsku, Poľsku a Česku realizovali ľavicové vlády. Prvá úloha si žiada okamžité investície do vzdelania, druhá reformu verejnej správy. SDĽ len reaguje na koncepcie iných a sama nie je v ofenzíve. Zdá sa, že súčasná generácia už vyčerpala ten známy "intelektuálny potenciál". Súčasná SDĽ pôsobí ako ťažkotonážny vlak. Treba vymeniť rušeň a aj niektoré vagóny.

Autor (1945) je profesor na fakulte elektrotechniky a informatiky na TU Košice

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984