Sedlo s jazdcom chce predbehnúť koňa

Vláda na svojom poslednom zasadaní mala prerokovať problematický bod o prechode zriaďovateľskej funkcie stredných odborných učilíšť na krajské úrady v súvislosti s malou novelou školského zákona. Pre rozporné postoje ministra školstva Milana Ftáčnika a ministra pôdohospodárstva Pavla Koncoša odložila prerokovanie tohto bodu na tento týždeň.
Počet zobrazení: 993

Vláda na svojom poslednom zasadaní mala prerokovať problematický bod o prechode zriaďovateľskej funkcie stredných odborných učilíšť na krajské úrady v súvislosti s malou novelou školského zákona. Pre rozporné postoje ministra školstva Milana Ftáčnika a ministra pôdohospodárstva Pavla Koncoša odložila prerokovanie tohto bodu na tento týždeň. Opäť má ísť o racionalizáciu stredného školstva, nielen o vyriešenie viac ako päť rokov starého problému SOU. Zamestnanci SOU aj odborári sa však predsa len obávajú o svoje zamestnanie, o ktoré by prípadnou redukciou SOU mohli prísť, ako aj o ďalší osud samotných učilíšť, z ktorých mnohé počas posledného desaťročia zanikli. Preto sa viac ako 500 odborárov ako aj zástupcov SOU a učňovskej mládeže minulú stredu stretli pred Úradom vlády SR, aby tam odovzdali svoju výzvu so slovami: "Nerušte to, čo funguje!" Svoj protest vyjadrili pred parlamentom najmä preto, že so zámerom MŠ SR previesť zriaďovateľskú povinnosť SOU z rezortných ministerstiev na KÚ, začalo viac- menej súhlasne uvažovať aj ministerstvo hospodárstva ako aj ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja a rezort dopravy, pôšt a telekomunikácií. Iba P. Koncoš drží pôvodnú líniu doteraz s argumentom, že poľnohospodárske a lesnícke učilištia sú v pôsobnosti pôdohospodárskeho rezortu od roku 1932 a tento systém sa plne osvedčil. Zástupcov SOU a odborárov zo školského rezortu prišiel podporiť aj predseda OZ KOVO Emil Machyna. Aj on sám zdôraznil, že tu nejde len o zmenu zriaďovateľskej funkcie, ale najmä o jasné pravidlá, ktoré chýbajú. Preto sa odborári i pracovníci SOU právom obávajú o privatizáciu majetku SOU a jeho následné "rozkradnutie". Všetci cítia, že je ohrozená nielen zamestnanosť v SOU, ale aj kvalitná príprava učňovskej mládeže na povolanie. Preto sa právom pýtajú vlády, kto bude vytvárať prostriedky na naše dôchodky? Upozornili na to, že bez absolventov SOU nebude mať vlastne kto pracovať ani v rozvíjajúcom sa automobilovom priemysle, či budúcich priemyselných parkoch.

Predseda OZ KOVO E. Machyna aj so svojimi odborárskymi kolegami z rezortu školstva poukázali na celú škálu konkrétnych pokusov o privatizáciu majetku SOU. Predseda OZ pracovníkov školstva a vedy P. Gašperan upozornil na to, že viaceré krajské úrady zdržiavali učilištiam už vyčlenené prostriedky. Napríklad v roku 1997 v Trenčíne učňovkám zadržali 15 miliónov korún, o rok neskôr v Prešove 30 miliónov a v roku 1999 KÚ v Nitre zadržal do 10. decembra 11 percent z vyčlenených prostriedkov na SOU. Aj vzhľadom na blížiacu sa reformu verejnej správy považujú zástupcovia odborárov prechod zriaďovateľskej funkcie SOU na krajské úrady za unáhlené. Kým nebude reforma, je zbytočné uvažovať o týchto prechodoch, ktoré prirovnávajú k snahe jazdca so sedlom predbiehať koňa. Naviac tvrdohlavého a lenivého.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984