Vytrhnuté z internetu

Nedávna cesta tibetského dalajlámu na Tchajwan ešte viac vyostrila vzťahy medzi odbojným ostrovom a pevninou. Samozrejme, že dalajláma má svoju internetovskú stránku s logickou adresou www.dalailama.com.
Počet zobrazení: 891

Nedávna cesta tibetského dalajlámu na Tchajwan ešte viac vyostrila vzťahy medzi odbojným ostrovom a pevninou. Samozrejme, že dalajláma má svoju internetovskú stránku s logickou adresou www.dalailama.com. Pripravuje ju tibetská exilová vláda, ktorá sídli v Indii. Nájdeme tu pomerne rozsiahly životopis, kde je podrobne vykreslené detstvo i útek z Tibetu do Indie po neúspešnom pokuse o povstanie proti Číne v roku 1959. Zdá sa, ako keby ani nešlo o propagáciu exilovej vlády, ale skôr tibetskej formy budhizmu. Nájdeme tu dokonca dalajlámových Osem veršov k cvičeniu mysle.

Iným politickým predstaviteľom - zároveň hlavou štátu i svetového náboženstva - je pápež Ján Pavol II. Hoci sa vo vyspelých štátoch sveta hovorí o procese sekularizácie, čiže poklese vplyvu náboženstva na každodenný život ľudí, v krajinách tretieho sveta svoj vplyv nestráca. Ba zdá sa, že tam kresťanov, naopak, pribúda. Môžeme sa iba dohadovať, aký vplyv na tomto trende zohráva pápežova osobnosť. Jeho oficiálny životopis sa nachádza na oficiálnej internetovskej stránke Vatikánu www.vatican.va. Nájdeme tu takisto informácie o dianí v cirkvi a oficiálne cirkevné dokumenty. Sú v bežných svetových jazykoch, iba oficiálny časopis Vatikánu Osservatore Romano je i v poľštine. Nie je ťažké uhádnuť, či má s tým niečo spoločné krajina pôvodu súčasného pápeža.

Stephen Hawking patrí medzi ľudí, ktorí síce náš svet nezmenili, no zaslúžili sa o podstatnú revíziu jeho obrazu, hoci predsa len skôr v oblasti vesmírnych diaľav. Na adrese www.hawking.org.uk nájdeme okrem textu životopisu a ďalších informácií o jeho živote a práci aj niekoľko populárnych prednášok. Väčšina z nich je určená pre verejnosť, takže by ich mal pochopiť skoro každý. Uverejnené sú tu však i prednášky určené odborníkom. Hawkinga vážna choroba pripútala na invalidný vozík a so svetom dokáže komunikovať iba pomocou počítača. Ak si to uvedomíme, jeho činnosť je ešte obdivuhodnejšia.

Ondřej Neff, ktorý je dnes známy skôr ako vydavateľ internetového denníka Neviditeľný pes, začal svoju literárnu činnosť už v dávnejších časoch knihou o fotografovaní. V súčasnosti je tiež propagátorom digitálnej fotografie. Adresa jeho webu, kde sa zaoberá digitálnou fotografiou, je www.digineff.cz. Nájdeme tu rubriky Jaké je to (recenzie fotoaparátov), Co je to (vysvetlenie základných pojmov digitálnej fotografie), Jak na to (tipy a triky pri digitálnom fotografovaní) a Co s tím (ako digitálne fotografovať).

Do vesmíru sa zatiaľ dostal iba jediný Slovák (a, navyše, možno ešte niekoľko ľudí slovenského pôvodu), no obyčajnému človeku sa to nepodarí a nebude môcť vidieť, ako vyzerá naša "matička Zem" z kozmických výšok. Ak si vyhľadáme stránky Amerického múzea letectva a kozmonautiky na adrese www.nasm.edu/ceps/rpif/SSPR.html, uvidíme na nich zábery rôznych oblastí zemského povrchu z vesmíru. Napríklad - ako vyzerá delta Nílu, alebo brazílske mesto Rio de Janeiro, či jazero Titicaca.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984