Terminátor Kučma hrdzavie

Finančník George Soros pred niekoľkými dňami v talianskej La Repubblice spomínal na prvé stretnutie s Leonidom Kučmom v roku 1994. Kučma (v tom čase ukrajinský premiér) práve kandidoval na post prezidenta a Sorosovi sa javil ako človek schopný reformovať krajinu.
Počet zobrazení: 865

Finančník George Soros pred niekoľkými dňami v talianskej La Repubblice spomínal na prvé stretnutie s Leonidom Kučmom v roku 1994. Kučma (v tom čase ukrajinský premiér) práve kandidoval na post prezidenta a Sorosovi sa javil ako človek schopný reformovať krajinu. Dnes Soros varuje Západ pred ďalšou podporou ukrajinského prezidenta.

Známy finančník, ktorý už dva roky pred vyhlásením nezávislosti Ukrajiny vytvoril fond na jej obrodenie, kam vložil vyše 100 miliónov dolárov, je ďalej ochotný prispievať na budovanie "otvorenej spoločnosti" v tejto krajine (a vyzýva k investíciám aj ďalších finančníkov), no nie je ochotný spolupracovať s Kučmom, zapleteným do aféry okolo vraždy novinára Gongadzeho. Ten zahynul v čase, keď sledoval stopy oligarchu Aleksandra Volkova v prípade prania veľkého množstva peňazí. Spomínaný Volkov predtým financoval Kučmovu prezidentskú kampaň a vo februári od neho dostal aj najvyššie štátne vyznamenanie…

Komunisti s oligarchami

Viktor Juščenko, ktorého vláde vyslovil parlament koncom apríla nedôveru, bol už piatym predsedom vlády počas Kučmovho prezidentovania, ktorý musel odísť z funkcie. Terajší prezident však ako nezlomný Terminátor prekonal všetky doterajšie politické aj ekonomické nástrahy a hoci evidentne hrdzavie, nikomu sa zatiaľ nepodarilo zlomiť mu väz. V ten deň, keď parlament vyslovoval nedôveru Juščenkovi, len o niekoľko hlasov neprešiel návrh, aby sa hlasovalo o impeachmente voči prezidentovi Kučmovi. Ukrajinská opozícia už siahla k ďalšiemu kroku a organizuje podpisovú akciu za odstúpenie prezidenta. Na referendum však musí zozbierať tri milióny podpisov, pričom nie je vylúčené, že referendum (ak vôbec bude platné) potvrdí Kučmu vo funkcii.

Hoci sa ukrajinský prezident zdá byť (aj vďaka svojim macchiavelistickým schopnostiam) neodstrániteľný, jeho pozícia zďaleka nie je taká pevná, ako by sa mohlo zdať. A vôbec to nesúvisí s útokmi stredopravej opozície, ktorá sa v poslednom čase začína stmeľovať okolo exvicepremiérky Julie Timošenkovej a expremiéra Juščenka. Mohutnou silou v krajine a najsilnejšou frakciou v parlamente sú komunisti vedení Petrom Simonenkom, ktorí sú v súčasnosti povzbudení úspechom moldavských komunistov v parlamentných i prezidentských voľbách. Práve oni, v spojení s oligarchickými zoskupeniami v parlamente, odstavili Juščenka a teoreticky môžu rozhodnúť aj o osude Kučmu.

Moskva kontra Západ

Niet pochýb, že na Ukrajine sa dnes láme chlieb. Parlamentné voľby sú už o rok a to bude práve čas, keď sa zrejme vykryštalizujú aj vzťahy medzi Ruskom na jednej a Európou s USA na druhej strane zo strategického hľadiska. Po očakávanom vstupe pobaltských krajín do NATO má Moskva šancu konsolidovať svoje vzťahy aspoň s ďalšou trojicou bývalých sovietskych republík ležiacich západne od jej hraníc. S Bieloruskom vytvorila zmluvné prepojenie, Moldavsko naznačilo možnosť príklonu na jej stranu, no Ukrajina stojí stále na polceste. Hoci ju západná ekonomická pomoc drží v šachu, krajina nemôže pretrhnúť ekonomické i politické puto so svojím veľkým susedom.

Na ukrajinskej politickej scéne sa črtajú dva scenáre ďalšieho vývoja. Tým prvým je prozápadná stabilizácia, ktorej zárukou by mohli byť Viktor Juščenko na opätovnom poste premiéra (pripomeňme si, že Medzinárodný menový fond i Svetová banka jeho politiku mimoriadne oceňujú) a Julia Timošenková, ktorá má dostatočné ambície aj schopnosti ako prezidentka. Na druhej strane je promoskovský variant, v ktorom by dané funkcie mohli obsadiť už spomínané oligarchické zoskupenia, medzi ktorými má ambície bývalý vicepremiér a šéf strany Pracujúca Ukrajina Sergej Tigipko a Kučmov zať Viktor Pinčuk. Partnerom (len na prvý pohľad nelogickým) by im boli komunisti. Oligarchovia, ktorí by chceli terajší prezidentský systém premeniť na parlamentný, plánujú údajne na jeseň docieliť rozpustenie parlamentu a vypísanie predčasných volieb. Do tých čias sa ukáže, čo zmôže juščenko-timošenkovská opozícia...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984