Reklama

Ako praskajú bubliny

Už dávno sú preč časy, keď z budovy, v ktorej teraz sídli ministerstvo zahraničných vecí (dnes už o poschodie vyššie a s rekonštruovaným Palugyiho palácom), v závažných situáciách telefonovali do redakcií a "odporúčali" im, na čo by bolo vhodné, aby sa zamerali hlavné komentáre.
Počet zobrazení: 977

Už dávno sú preč časy, keď z budovy, v ktorej teraz sídli ministerstvo zahraničných vecí (dnes už o poschodie vyššie a s rekonštruovaným Palugyiho palácom), v závažných situáciách telefonovali do redakcií a "odporúčali" im, na čo by bolo vhodné, aby sa zamerali hlavné komentáre.

Dnes je to, pochopiteľne, nemožné. Viete si predstaviť, že by dajaký vedúci ideologického oddelenia vyzváňal jednotlivým šéfredaktorom nezávislých periodík?! Absurdné! A predsa sa čas od času objavia v ten istý deň analytické, najmä ekonomické články nie s podobnými, no priam do očí bijúcimi rovnakými argumentmi vo viacerých denníkoch, ktoré nemajú spoločného majiteľa, ba navonok ani výrazne rovnaké politické zameranie. Čo čert nechce, obyčajne pred tým, keď treba vo vláde alebo v parlamente presadiť názor jedného z vicepremiérov či ekonomických ministrov zväčša z tej istej strany. Skoro to vyzerá, akoby ktosi pozýval úzky okruh novinárov rovnakej krvnej skupinyna pracovné raňajky…

Ale niekedy sa činia aj redaktori z vnútropolitických oddelení. Krásne bolo otvoriť minulý štvrtok dva denníky, ktoré už teraz vychádzajú s červenou hlavičkou, a na tom iste mieste v rubrike s istým názvom ste si mohli prečítať komentár s takými istými argumentmi i pointou. Z nej vyplývalo, že vlastne celý krik okolo finančných machinácií s prostriedkami PHARE a demisii podpredsedu vlády Pavla Hamžíka vyvolali tie sily v koalícii, ktoré chcú zakamuflovať reformu verejnej správy. Ktovie, či obaja autori deň predtým niekde spolu sedeli na kávičke, ale zdá sa mi nepravdepodobné, že by dvaja publicisti nezávisle od seba dospeli k takému absurdnému stanovisku.

Pred týždňom zase kolegovia z dvoch celkom iných novín na svojich prvých stránkach vyšli s obrovským objavom: kým chuderka Dzurindova vláda riešila na výjazdovom rokovaní v Košiciach vysokánsku nezamestnanosť, ministerka financií Brigita Schmögnerová odpočívala v Bratislave po návrate zo služobnej cesty a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši si voľkal na dovolenke. Prečo práve oni chýbali na východnom Slovensku?! Neboli náhodou niekde na drinku spolu? Inak by určite nezamestnanosť padla na sľubovaných desať percent. Dodatočne sa ukázalo, že ministerka sa naozaj vrátila po náročnej zahraničnej ceste až nadránom a tak stihla "len" konferenciu týždenníka Trendy (a my skromne dodávame, že večer aj Klub nového SLOVA). A ten koťuha Magvaši? Naozaj sa opaľoval - na dovolenke, prvej po štyroch rokoch. Predseda vlády s tým súhlasil. Ako tvrdí minister, vôbec nevedel, že košické zasadanie kabinetu sa bude zaoberať i nezamestnanosťou. Analýzu o tomto probléme mal predložiť vicepremiér Ivan Mikloš už 11. apríla. Prečo to tak neurobil, kto a kedy rozhodol o náhradnom termíne, to Magvaši netuší. Nuž a celá bublina spľasla…

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama