Ten škodí tam a ten zas inde

Pesničky to mali vždy ťažké. Ak nespievali o láske, tak buď predbehli svoju dobu, alebo boli vo svojom čase nevhodne pravdivé a preto ich štátna moc potláčala. Mýlite sa však, ak si myslíte, že dnešná demokracia tento princíp nepozná. Práve naopak.
Počet zobrazení: 1172

Pesničky to mali vždy ťažké. Ak nespievali o láske, tak buď predbehli svoju dobu, alebo boli vo svojom čase nevhodne pravdivé a preto ich štátna moc potláčala. Mýlite sa však, ak si myslíte, že dnešná demokracia tento princíp nepozná. Práve naopak. Vyskytujú sa totiž piesne vyslovene nevhodné, pretože by mohli prípadne evokovať to, čo Jaroslav Hašek vtesnal do vety: "...že tuhle válku nevyhrajeme." Inými slovami povedané, sú šíriteľkami poburujúcich myšlienok. Podobný osud má pieseň z českého filmu Cisárov pekár a Pekárov cisár, ktorej obsah možno vyjadriť ideou, že keď všetkým všetko dáme, tak budú všetci ľudia mať všetko dohromady. Prosím vás, kto by dnes komu čo dával! Ešte tak vziať, ale o tom hovorí máloktorá pesnička.

Chápem, že zostavovatelia televíznych programov sú často v rozpakoch, keď majú podobný film uviesť na televíznu obrazovku. Napokon, Cisárov pekár sa dlhé roky premietal bez spomínanej záverečnej piesne. Diváci pripisovali jej vystrihnutie totalitným cenzorom, kým sa neukázalo, že pieseň spolu s niektorými sekvenciami vystrihol sám pán režisér Martin Frič, pretože sa nazdával, že štvorhodinová rozprávka môže byť pre detského diváka únavná. Dnes tam teda pieseň je, ale zas je problém s jej textom. Moderná doba si však žiada moderné riešenia, preto navrhujem, aby sa filmu zmocnilo niektoré zo slovenských dabingových štúdií a dalo ju naspievať s nasledujúcim textom, vychádzajúcim dôsledne zo súčasnosti:

Tu žije žobrák, bedár, chudák/a ten, čo spávať pod mostom je preňho bežná vec/keď niekto srdce má, je čudák/kto hráva v podchodoch, ten slobodný je umelec/ten kradne v úrade/tá predáva telo/ten klame vo vláde/drzo a veselo/ten škodí tam a ten zas inde/a všetci vo svornosti tvoria tento štát.

Kto novembra bol vďačný divák/a vo vzduchu už cítil vytúženú slobodu/má právo zbaliť si päť slivák/a rýchlo obrátiť sa chrbtom k vlasti, k národu/zanechať biednu zem, odložiť cit bokom/len občas nazrieť sem/a byť tu prorokom/veď môže škodiť tam aj inde/s tými, čo u nás doma riadia tento štát.

Vraj sa nám všetkým dobre žije/ v štáte, kde vrah má čistý štít a zlodej čestnú tvár/a kde zákony korupcie/ochránia majetok, čo ukradol nám tunelár/u nás vraj je to tak/víťazia náhody/hlboko do vrecák/a plné obchody/niektorí majú, čo sme chceli/a pestrý život hýri všade vôkol nás/napríklad naša tlač/bohatá na témy/vraždy a násilie/nástražné systémy/bankové paláce/daňové zákony/a ľudia bez práce/hlupáci na koni/a stále strach a zlosť/trápenie vzápätí/a deti pre starosť/ a biedu pre deti/keď všetci spoločne dáme štát drancovať/tak všetci spoločne budeme banovať/a prekľajeme svojich predkov/že kedysi sa usadili práve tu!


Nemyslíme si, pochopiteľne, že by práve tento text bol jediný najvhodnejší. Možno ho však stále aktualizovať o nové skutočnosti, zahrnúť doň napríklad štatistiku kriminality, percento nezamestnanosti, počet samovrážd, zoznam plne platených liekov, orientačnú mapu štrajkujúcich lekární a podobne, takže pieseň bude slúžiť ako aktuálne periodikum najmä v predvolebnom období. Samozrejme, rátať treba aj s tým, že ju opäť potichu stiahnu. Zakázať ju nemôžu, lebo cenzúra u nás už neexistuje.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984