Reklama
Reklama

Kyslé jabĺčka v euroraji

Špeciálne informačné linky v krajinách menovej únie musia ešte stále odpovedať na rôzne otázky týkajúce sa eura. Odvtedy čo médiami prebehla správa, že nové bankovky obsahujú bavlnu, sa viacerí ľudia pýtajú, či sa bankovky nezrazia,
Počet zobrazení: 1525

Špeciálne informačné linky v krajinách menovej únie musia ešte stále odpovedať na rôzne otázky týkajúce sa eura. Odvtedy čo médiami prebehla správa, že nové bankovky obsahujú bavlnu, sa viacerí ľudia pýtajú, či sa bankovky nezrazia, keď ich omylom vyperú. Polícia má však problémy skôr s inakším praním peňazí…

Pracovníci bánk si musia dávať od 1. januára mimoriadny pozor na to, aké bankovky sa im dostávajú do rúk. Organizovaný zločin sa totiž na poslednú chvíľu pokúša vymeniť svoje nelegálne získané peniaze za eurá a falšovatelia sa zase snažia zbaviť svojich zásob falošných mariek, frankov a iných mien, ktoré zanikajú. Nové platidlo bude určite tiež ďalšou výzvou pre falšovateľov. Už v septembri ulúpili zlodeji prvý náklad prevážaných eurobankoviek. Nemožno vylúčiť, že zámerom zlodejov bolo nielen vytvoriť si zásobu novej meny, no tiež získať vzory pre výrobu falošných bankoviek.

Nemci čistia na Mallorke


Podľa istého finančného poradcu je zavedenie eura v Nemecku najväčším ťahom v boji proti špinavým peniazom od menovej reformy v roku 1948. Mnohí Nemci totiž dlhodobo obchádzajú daňové úrady a len za uplynulý rok sa im podarilo podľa odhadu centrálnej banky doma zatajiť pred kontrolórmi 100 miliárd mariek, ktorých sa musia včas (teda do konca februára) zbaviť. K špinavým peniazom prichádzajú Nemci klasickým spôsobom - nevystavujú účty za poskytnutý tovar či služby. Najľahšie takto obchádzajú zákon súkromní pekári, krčmári, taxikári, architekti…

Najelegantnejším spôsobom ako sa zbaviť „čiernych mariek“ je uzavrieť životné poistenie, no obľúbeným sa tiež stalo prepieranie peňazí pri cestách do zahraničia. Cez hranice možno preniesť naraz len menej ako 30 000 mariek, no obísť sa to dá tak, že človek cestuje častejšie a stále má pri sebe len 29 000 DM. A čo si počať s peniazmi v zahraničí? Možno si napríklad zaplatiť prázdninový domček alebo byt na Mallorke. Na účte je v takom prípade napísané, že suma bola uhradená v cudzine. Ak sa k domčeku ešte dokúpi motorový čln či jachta a človek si dopraje, čo hrdlo ráči, špinavé peniaze sa rozkotúľajú jedna radosť.

Pozor na desiatky a dvadsiatky


Druhá nelegálna aktivita spájaná s prechodom na euro - falšovanie - sa dotýka aj nás. Iste zasa niektorí občania naletia podvodníkom, ktorí za neuveriteľne výhodnú cenu budú ponúkať (samozrejme falošné) marky či šilingy. Pozor však treba dať aj na prípadných predajcov falošných eurobankoviek (hoci zatiaľ sa žiaden falzifikát neobjavil). Bankovky majú hodnotu od 5 do 500 eur a každá nesie motív jedného architektonického slohu (klasická antika, románsky sloh, gotika, renesancia, baroko a rokoko, doba skla a železa, moderná architektúra 20. storočia). Popri týchto motívoch je na každej bankovke aj symbol únie s 12 žltými hviezdami, nápis euro v latinke a gréckej abecede, skratka Európskej centrálnej banky (ECB) v piatich jazykoch a podpis jej prezidenta.

Pravé eurobankovky by sa mali dať rozoznať už na dotyk, keďže sú z papiera vyrobeného z čistej bavlny. Materiál teda ľahko rozlíšiť od obyčajného papiera. Na lícnej strane tlačenej hĺbkotlačou je hmatovo rozlíšiteľný reliéf - skratky ECB. Na nominálne najväčších bankovkách (200 a 500 eur) sú navyše špeciálne hmatové značky. Pri pohľade oproti svetlu možno na nepotlačenej časti bankoviek vidieť vodoznak a rozpoznateľný je aj tzv. ochranný prúžok, zapracovaný pri výrobe. Navyše sa na bankovkách nachádza aj hologram. Pri bankovkách do hodnoty 20 eur má podobu farebne fosforeskujúceho strieborného prúžku umiestneného na prednej strane vpravo. Bankovky nad 50 eur (vrátane) majú namiesto prúžku fosforeskujúci medailón. Premenlivé sú aj farby číslic, označujúcich nominálnu hodnotu bankoviek. Podľa odborníkov sa budú zrejme falšovať najmä 10 a 20-eurové bankovky, no pozor si treba dávať aj na ostatné. Celkovo možno povedať, že nová mena je jednoznačne odolnejšia voči falšovaniu než americký dolár.

Keďže nemožno vylúčiť ani falšovanie euromincí, popíšme si aj tie. Jedno euro má sto centov. Nominálne najvyššie jedno a dvojeurové mince sú dvojfarebné (žlto-biele). Desať, dvadsať a päťdesiatcentové mince sú žlté a najnižšie majú medenočervenú farbu. Všetky sú okrúhle, len 20-centová má tvar španielskeho kvetu. Mince majú spoločnú len lícovú stranu a na rubovej sú motívy jednotlivých krajín. Všetky euromince majú rovnaké rozmery, rovnakú váhu, rovnaké hrany a sú vyrobené z rovnakého materiálu. Hoci Monako, San Marino a Vatikán nemajú vlastnú menu, budú tiež vydávať vlastné euromince, ktoré budú zrejme kvôli malému počtu lahôdkou pre numizmatikov, a možno preto budú lákať falšovateľov. Zavádzanie každej novej meny je rajom pre falšovateľov, no v euroraji budú pre falšovateľov jabĺčka zrejme príliš kyslé.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama