Krajina volebných víťazov

Generál Augusto Pinochet nehlasoval. Údajne mal nádchu. V skutočnosti, však vo voľbách ani veľa získať nemohol. V krajine je aj tak doživotným senátorom, ibaže jeho členstvo pozastavili pre vyšetrovanie porušovania ľudských práv počas diktatúry
Počet zobrazení: 840

Generál Augusto Pinochet nehlasoval. Údajne mal nádchu. V skutočnosti, však vo voľbách ani veľa získať nemohol. V krajine je aj tak doživotným senátorom, ibaže jeho členstvo pozastavili pre vyšetrovanie porušovania ľudských práv počas diktatúry.

Pinochet je teda starý a chorý, no zákony prijaté počas jeho vládnutia dodnes sčasti ovplyvňujú politický život v Čile. Napriek tomu správanie politických strán a voličov, čo ukázali aj nedávne parlamentné voľby, sa čoraz viac podobá tradičným demokraciám. V krajine sa totiž vykryštalizovali dva silné bloky, ktoré budú zrejme ešte dlho udávať rytmus vývoju krajiny. Na jednej strane je koalícia ľavého stredu prezidenta Ricarda Lagosa a na strane druhej pravicová Aliancia za Čile, ktorej jadro tvorí Nezávislá demokratická únia (UDI), zoskupujúca Pinochetových stúpencov. Zaujímavé je pritom, že oba bloky tvrdili, že zvíťazili. A zo svojho uhla pohľadu mali aj pravdu.

„Voliči jasne podporili vládu. Máme prednosť pred pravicou, aj napriek súčasným ekonomickým ťažkostiam a vysokej nezamestnanosti,“ komentovali výsledky v prezidentovom tábore. Skutočnosť je naozaj taká, že sa vládnej koalícii podarilo udržať pri moci aj napriek viacerým nevýhodám. Okrem 10-percentnej nezamestnanosti a poklesu rastu HDP z minuloročných päť percent na tohtoročné tri krajinu vo veľkej miere znepokojuje rastúca kriminalita a korupcia. A ani celková medzinárodná situácia, či už ide o krízu v Argentíne alebo hroziacu celosvetovú recesiu, nedávala veľa dôvodov na optimizmus. Prezident Lagos však vyhlásil: „V časoch medzinárodných kríz, my Čiľania musíme zostať zjednotenejší ako hocikedy predtým,“ a jeho politickému bloku sa podarilo získať 48 percent hlasov, čo je síce o čosi menej ako v predchádzajúcich voľbách, no stačilo to na zachovanie väčšiny v dolnej snemovni.

Avšak ani opozičná Aliancia za Čile nezúfa. „Voľby ukázali, že naša aliancia bude reálnou alternatívou súčasnej vlády v ďalších voľbách,“ uviedol starosta Santiaga a šéf UDI Joaquin Lavín, ktorý z hlasovania vyšiel ako jeden z najúspešnejších čílskych politikov. Nielenže pravicový blok získal 44 percent hlasov, čím si o 14 percent polepšil oproti predchádzajúcim voľbám, ale aj jeho Nezávislá demokratická únia sa stala najsilnejším samostatným politickým subjektom v Čile. Polepšila si zo 17 na 25 percent. Analytici vysvetľujú takýto úspech viacerými faktormi. Jednak sa UDI podľa nich podarilo aspoň sčasti odpútať od Pinocheta, ďalej samotná kampaň ponúkajúca zmeny bola lákavá a nakoniec dosť urobili aj Lavínove úspechy v boji s prostitúciou a korupciou.

Predvolebnú kampaň v Čile viedli podľa západného vzoru. Ďalšou podobnosťou s tradičnými demokraciami je klesajúci záujem voličov o hlasovanie. Výšku neúčasti však ťažko určiť, keďže vláda odhaduje, že okolo 1,5 milióna Čiľanov sa nikdy nezaregistrovalo do volebných zoznamov. Na druhej strane tiene diktatúry hádam najlepšie vidieť na novom zložení 49-členného senátu. Pravica a ľavica majú po 24 hlasov, zatiaľ čo Pinochetovo členstvo v senáte je pozastavené.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984