Obaly a životné prostredie

V posledných rokoch sme svedkami zvyšovania množstva odpadov z obalov. Súvisí to najmä s expanziou jednorazových nápojových obalov na úkor vratných a s nadmerným balením tovaru. Poškodení sú spotrebitelia (nápoje v nevratných fľašiach sú drahšie, strácajú právo výberu), obce (pre zvýšené náklady na odpady) a naše prostredie. V súčasnosti sa v Slovenskej republike pripravuje zákon o obaloch, ktorý môže, ale nemusí v tejto veci pomôcť.
Počet zobrazení: 3598

V posledných rokoch sme svedkami zvyšovania množstva odpadov z obalov. Súvisí to najmä s expanziou jednorazových nápojových obalov na úkor vratných a s nadmerným balením tovaru. Poškodení sú spotrebitelia (nápoje v nevratných fľašiach sú drahšie, strácajú právo výberu), obce (pre zvýšené náklady na odpady) a naše prostredie. V súčasnosti sa v Slovenskej republike pripravuje zákon o obaloch, ktorý môže, ale nemusí v tejto veci pomôcť. Pozrime sa preto na problémy spojené s obalmi a legislatívne možnosti ich riešenia trochu bližšie.

Každý obal do istej miery zaťažuje životné prostredie - každý si vyžaduje ťažbu surovín, energiu, priemyselné spracovanie, dopravu a každý raz skončí ako odpad. Na druhej strane však jednotlivé obaly zaťažujú prostredie v rôznej miere a podporou šetrnejších spôsobov balenia možno zmierniť ich negatívne dopady. Veľké možnosti ukrývajú nápojové obaly. Záver mnohých odborných štúdií z Dánska, Nemecka, Českej republiky, Austrálie znie: opakovane používané, zálohované obaly (tzv. vratné) sú šetrnejšie k životnému prostrediu než jednorazové. Vďaka ich navracaniu do obchodov a opätovnému napĺňaniu nápojmi sa nestávajú odpadom, ale opakovane sa používajú desiatky ráz. Vratné sklenené obaly sa používajú podľa výrobcov nápojov v priemere 20 - 50-krát, v niektorých prípadoch až 75-krát. Takto sa znižuje množstvo odpadu, znečistenie, šetria sa prírodné zdroje a energia. Zálohovanie je tiež najúčinnejším spôsobom triedeného zberu. Pokiaľ systémy separovaného zberu známe farebnými kontajnermi/ vrecami dosahujú účinnosť zberu 20 - 60 %, zálohovanie zabezpečuje návratnosť obalov u funkčných systémov 96 - 99 %.

Voda


Výrobcovia jednorazových obalov uvádzajú, že vratné fľaše zaťažujú vody (vymývanie). Znečistenie vôd vratnými obalmi je však minimálne. Koncentrácia hydroxidu sodného, ktorý sa používa pri vymývaní fliaš je max. 2 % a lúhový kúpeľ obieha v uzavretom cykle. Je pravdepodobné, že pri používaní vratných fliaš sa použije menej vody ako pri jednorazových. Správa pre austrálsky parlament uvádza, že pätnásťkrát použitá fľaša spotrebuje o 1/2 - 1/3 menej vody než jednorazová.

Štúdia M. Přibylovej Sklenené a PET fľaše na minerálne vody - posudzovanie životného cyklu ukázala, že ani rastúca dopravná vzdialenosť nezmení celkovú výhodnosť vratných sklenených fliaš. Pri dopravných vzdialenostiach 100 - 300 km vyšli vratné sklenené fľaše 2,5 - 6-krát šetrnejšie k prostrediu než jednorazové PET fľaše. A to aj v prípade, ak sa plastové fľaše recyklujú.

Ekonomické aspekty

Jednorazové nápojové obaly sú pre spotrebiteľov drahšie než vratné. Spotrebitelia musia zaplatiť za nevratný, jednorazový nápojový obal dva razy. Prvýkrát platia pri kúpe nápoja, keď zaplatia aj za obal. Cena obalu je totiž započítaná do ceny nápoja.

Druhýkrát musí občan (niekedy aj obec) platiť za jednorazový obal pri odvoze odpadu. Nevratná fľaša sa po každom použití stáva odpadom. Výrobca sa po predaji nápoja už nestará o „svoj“ nevratný obal. Obaly tvoria cca 30-percentný podiel komunálneho odpadu v SR váhou; objemom 40- 45%.

Naproti tomu vratné, opakovane používané obaly sú pre občanov lacnejšie - peniaze za obal sa spotrebiteľom vo výkupe vrátia (záloha). V cene nápoja zaplatí len náklady na vymytie, amortizáciu a manipuláciu.

Vratné fľaše vytvárajú viac pracovných miest

V Nemecku bol roku 1998 podiel vratných obalov 73 %. Ak by boli nahradené nevratnými, spôsobilo by to stratu 53 000 pracovných miest. Naopak, pokiaľ by boli zakázané nevratné fľaše, prinieslo by to 27 000 nových pracovných miest. V Spojenom kráľovstve by prechod k vratným fľašiam na pivo a sýtené nápoje vytvoril 3 200 - 4 000 nových pracovných miest počas 3 rokov.

Diskriminácia vratných, opakovane používaných obalov


Vratné, opakovane používané nápojové obaly sú v SR ekonomicky diskriminované. Výrobcovia nápojov vo vratných fľašiach vyzbierajú vďaka zálohám priemerne 96 - 99% „svojich“ obalov a opätovne ich použijú. V cene vratných obalov sú tak zahrnuté aj náklady na starostlivosť o obaly po použití, nielen náklady na ich výrobu a distribúciu. Ekologické náklady sú pri vratných obaloch súčasťou ich ceny. Jednorazové obaly nápojov však zahŕňajú v cene iba náklady na výrobu a distribúciu. V ich cene nie sú zahrnuté náklady na starostlivosť o väčšinu obalov po použití. V prípade jednorazových nápojových obalov nie sú súčasťou ceny ekologické náklady. Naopak, zneškodnenie použitého obalu musí zaplatiť občan a obec platbou za odvoz a zneškodnenie odpadov. Toto sú nerovné podmienky na trhu, ktoré v rozpore s princípmi spravodlivej súťaže diskriminujú vratné obaly. „Trikom“ výrobcov zameraných na jednorazové obaly nápojov je propagovanie ich prispievania na triedený zber (ich nevratných obalov) pre recykláciu. Háčik je v tom, že ich predstavy o miere recyklácie nepresahujú 15-25 % týchto obalov. To nie je nič iné ako zníženie ich zodpovednosti a nákladov z 99 % miery zberu a využitia na 15 až 25 % a prenesenie ostatných vyše 70 - 80 % na ťarchu občanov a obcí.

Prevencia, opakovane používané obaly a EÚ


V súčasnosti sa v EÚ opakovane používa zhruba 1/3 obalov na nealkoholické nápoje, minerálne vody a vína. V sektore minerálnych vôd v Dánsku, Fínsku, Rakúsku, Nemecku a Švédsku sa opakované používanie fliaš blíži alebo prevyšuje 90 %. Obaly vín sa opakovane používajú v Rakúsku a Fínsku v 70 %, vo Švédsku a Portugalsku v 50 %. Pri nealkoholických nápojoch v Rakúsku, Nemecku, Švédsku, Fínsku a Portugalsku tvorí podiel opakovane používaných sklenených obalov niečo medzi 1/3 a 2/3, v Dánsku viac než 80 %. Väčšina členských štátov EÚ plní pivo do opakovane používaných fliaš v 30-70 %, Dánsko dosahuje 100 %. Veľká Británia, Rakúsko, Holandsko, v menšej miere i Belgicko a Nemecko zachovávajú systém opakovaného používania obalov aj pri mlieku.

Článok (5) smernice EÚ o obaloch vytvára priestor na podporu opakovane používaných obalov. Európske štáty zapracovali na podporu prevencie a vratných obalov do legislatívy dotýkajúcej sa obalov rôzne opatrenia, napríklad:
- Podmienený zálohový systém / kvóty na znovupoužívané obaly. Zavedenie záloh aj na jednorazové obaly nie je realizovaná za podmienky udržania podielu vratných obalov na stanovenej úrovni (napr. Nemecko) alebo dosiahnutia stanovených mier recyklácie (Švajčiarsko).
- Povinné zálohovanie (v pevnej výške ceny) nápojových obalov vrátane jednorazových.

V Dánsku je stanovená povinnosť používať vratné obaly pre domácu výrobu piva a sýtených nealko nápojov, dovážané nevratné obaly musia byť zálohované a recyklované alebo opätovne použité. Vo Švédsku je zakázaný predaj nápojov v PET fľašiach, ktoré nie sú zálohované alebo recyklované na 90%. Povinné zálohy na nápojové obaly sú stanovené v južnej Austrálii, 13 štátoch USA., Izraeli, 8 kanadských provinciách, od r. 2002 ich plánuje zaviesť Holandsko.

- Dane stanovili na
nevratné obaly v Nórsku, Dánsku, Fínsku;
jednorazové riady v Dánsku;
nákupné tašky v Taliansku a Dánsku;

Zákaz nápojových obalov z PVC a nerecyklovateľných nádob platí vo Švajčiarsku. V Dánsku sú zakázané hliníkové plechovky na balenie nápojov.

- Povinnosť koncepcií a / alebo noriem pre prevenciu stanovili v Belgicku, Španielsku.

Pripravovaný zákon o obaloch


Spoločnosť priateľov Zeme vypracovala návrhy pre pripravovaný zákon o obaloch na základe skúseností najúspešnejších štátov EÚ v tejto oblasti:

1. Odstránenie ekonomickej diskriminácie vratných sklenených fliaš:
- Stanovenie 80 % miery recyklácie pre vybrané jednorazové nápojové obaly (ktoré spôsobujú negatívne dopady na prostredie vo zvýšenej miere) a zavedenie ich povinného zálohovania v pevnej výške - navrhujeme PET fľaše, jednorazové hliníkové a sklenené obaly.
- Stanovenie záväzných kvót pre podiel nápojov v opakovane používaných obaloch

2. Na zachovanie práva výberu spotrebiteľov:
- Stanovenie povinnosti pre predajcov, ktorí predávajú nápoje v jednorazových obaloch, ponúkať v mieste ich predaja jednotlivé druhy nápojov aj v opakovane používaných obaloch, pokiaľ sa také uvádzajú na trh v SR (rovnaké opatrenia majú v Českej republike, Portugalsku).

3. Zapracovanie ustanovení, ktoré zabránia obmedzovaniu alebo ekonomickému poškodzovaniu občanov a obchodníkov pri navracaní vratných obalov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984