Spoza obrazovky

Publicista, ktorý sa pripravuje na rozhovor s osobnosťou v istej profesii, nesmie byť len nahrávačom kladúcim viac či menej rutinované a zo všetkých strán obrúsené otázky alebo pritakávačom, no partnerom, ktorý vie aspoň spolovice toľko ako ten, koho sa pýta. Vtedy sa interview zmení na plodný dialóg, prinášajúci pocit naplnenosti pre obidve strany.
Počet zobrazení: 1354

Publicista, ktorý sa pripravuje na rozhovor s osobnosťou v istej profesii, nesmie byť len nahrávačom kladúcim viac či menej rutinované a zo všetkých strán obrúsené otázky alebo pritakávačom, no partnerom, ktorý vie aspoň spolovice toľko ako ten, koho sa pýta. Vtedy sa interview zmení na plodný dialóg, prinášajúci pocit naplnenosti pre obidve strany.

Keď si Eva Sisková predsavzala napísať knihu rozhovorov s bývalými a súčasnými moderátormi z takmer polstoročnej histórie Československej i Slovenskej televízie v Bratislave, mohla sa v prvej chvíli inšpirovať nemnohými podobnými publikáciami z iných krajín, no podstatu, rýdzosť tohto zámeru musela vylúpnuť z obrovskej záplavy slov sama. Moderátorstvo, profesia pomerne mladá, láka istou populárnosťou aj intimitou. Veď títo ľudia vstupujú z obrazovky, obrazne povedané, rovno do obývačiek a stávajú sa každodennými tvárami, tak ako susedia v dome či na ulici.

Životy televíznych tvárí


Názov knihy Magické rozhovory (vyšla na sklonku roka 2001) vzdialene osciluje s magickým okom rádia ako prvého elektronického média, no súčasne postihuje v istom zmysle magickú príťažlivosť hlásateľskej profesie. Jej autorka pôsobila dlho na obrazovke, hoci tentoraz sa jej úloha obrátila - zo spomienok, poznania minulosti i zákulisia hlásateľského a moderátorského života poskladala mozaiku obrazu, ktorý nevypnete šťuknutím gombíka na televízore. Knihu, ktorú večer zatvoríte, si môžete kedykoľvek otvoriť a netreba sa spoliehať na elektrickú energiu - len vlastnú, poháňanú dynamom zvedavosti, ktorá je človeku taká vlastná.

Aké životy žijú televízne tváre mimo obrazovky? Sisková spovedá vyše tridsať osobností, ktoré pôsobili v televízii od jej začiatkov, ako skromne hovorí Hilda Michalíková „niektorá musela byť prvá“, až takmer po súčasnosť. Sú to stretnutia nielen s moderátormi, ale aj s ľuďmi, ktorí sa inak podieľali na tvorbe programu (maskérky, kameramanka atď). Čo všetko sa za desaťročia udialo za oponou alebo žalúziami kancelárií v Mlynskej doline, kde sa rozhodovalo nielen o programe, ale aj o bytí či nebytí, podľa toho, aká politická garnitúra zasadla do kresiel, z ktorých sa riadilo toto silné elektronické médium? Aký názor na otázky všedného života a ľudského šťastia majú tí, ktorým profesionálny úsmev nesmie zmiznúť z tváre ani vo chvíľach vnútorného nepokoja? Dokáže hlas z obrazovky v istej chvíli ovplyvniť milióny divákov?

Autorka bola pri tom


Publicistka Eva Sisková bola pri tom. Po rokoch sa vracia - nie ako márnotratná dcéra (veď neodišla z STV z vlastnej vôle), no ako človek, ktorý z odstupu času vidí všetko zreteľnejšie a s chladnejšou hlavou. Keď sa nápad realizovať Magické rozhovory naplnil konkrétnymi ľudskými osudmi, dospela autorka k záveru. Kto by čakal v týchto dialógoch bulvárne senzácie, bude sklamaný. Sú to seriózne návraty, miestami až analýzy spoločensko-politickej situácie, ktorá tak trochu vybledla na pozadí nových udalostí. Preto je to v istom zmysle kniha návratov, lebo i popularita má odvrátenú tvár.

Hoci si autorka nenárokovala na úplnosť, predsa viaceré známe mená chýbajú. Za všetkých spomeňme aspoň Izabelu Pažítkovú, z mužov Romana Mihinu. K autorskej licencii však patrí aj to, že si môže do vlastnej knihy vyberať. Všetky rozhovory, okrem interview s Alenou Heribanovou, vznikli v roku 2000. A hádam si niektorí bývalí činitelia ČSTV a STV budú spytovať svedomie. Ak ho, pravda, majú.

Autor je publicista a spisovateľ

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984