Terra incognita

Počet zobrazení: 1053

Ak Mgr. Peter Juza, CSc., PhD., držiteľ Zlatého pera SLOVA za rok 2000 (za prínos vo sfére zahraničnopolitickej publicistiky so zameraním na oblasť Ruska a krajín Spoločenstva nezávislých štátov), v predchádzajúcej práci Demokracia v Rusku - mojimi očami (PeIn 1999) ponúkol čitateľom kvalifikovanú výpoveď o aktuálnych politických zápasoch prebiehajúcich v doputinovskom Rusku éry B. Jeľcina, tak jeho ďalšia práca TERRA INCOGNITA ....o dnešnom Rusku, postsovietskom priestore, diplomacii a politike... (PeIn 2001) je metodologicky z iného súdka.

Opäť kvalifikovane s vysokým informačným nábojom popisuje - diagnostikuje Rusko a postsovietsky priestor. Teraz sa však odpútal od „politologickej reportáže“, v ktorej je majstrom, a siahol po komentovaní desiatok politologických a historických publikácii, ktoré sa nachádzajú v jeho bohatej „ruskojazyčnej“ knižnici.

Mnohí na Slovensku ešte nepostrehli, že v roku 1991 sa rozpadol Sovietsky zväz a v priebehu pokusu o puč sa zrodilo nové Rusko a postsovietske štáty. Zmenil sa geopolitický pomer síl, zmenila sa energeticko-surovinová parita, zmenil sa svet. Juzove politologické komentáre (v ktorých nezaprie svoje politologicko-pedagogické pozadie) na jednej strane reflektujú nervozitu politikov, obchodníkov, ekonómov, na druhej strane poukazujú na objektivitu niektorých politických procesov.

Prvá časť zborníka - Rusko - terra incognita - poskytuje ucelený obraz o Rusku posledného obdobia (desať rokov) prostredníctvom poznámok k takým autorom ako A. Migraňan, M. Gorbačov, V. Žirinovskij, J. Primakov...

Druhá časť - Geopolitika naša každodenná - prináša príspevky, ktoré ozrejmujú niektoré politické rozhodnutia Moskvy v úsilí zachovať paradigmu geopolitickej budúcnosti Ruska: „...jedine homogénne Rusko má šancu byť zdrojom rovnováhy (silovej, resp. geopolitickej) vo svete...“ (str. 54).

Najútlejšia tretia časť - Diplomatický chlebík - je pokusom o predstavenie zmeny diplomatického štýlu Moskvy zo sovietskeho „net“ na ruskú kooperatívnosť a pocit zodpovednosti za situáciu vo svete.

Najmä po 11. septembri 2001 získal text štvrtej časti - Môj islam- , aj keď vznikal skôr, novú dimenziu. Autor sa venuje nebezpečenstvu islamského extrémizmu. Objektívne upozorňuje, že nie je správne islamský extrémizmus a fanatizmus spájať s islamom ako takým, najmä s jeho humanistickým obsahom, respektíve dimenziou. Vracia sa k problému islamského vektora rozvoja sovietskeho štátu a zákonitostiam islamského znovuzrodenia a špeciálne islamskému terorizmu či terorizmu pod zelenou zástavou.

Zborník uzatvára exkurz politickým myslením minulého a súčasného Ruska. V kapitole Z politilogického súdka robí čiaru a vystavuje jasný účet. Tak ako v prípade geopolitiky, tak aj v prípade politickej mysle zvýrazňuje dosovietske, sovietske a postsovietske špecifiká Eurázie, Kaukazu a Strednej Ázie.

Pri listovaní má čitateľ voľné ruky a priestor pre vlastnú fantáziu, aj keď základný postulát autor neopúšťa - Rusko 21. storočia (celý postsovietsky priestor) je stále ešte neznámym (to neznamená len nebezpečným) fenoménom globalizujúceho sa sveta. Terra incognita! Pritom čoraz priezračnejšia terra incognita... Aj vďaka takýmto publikáciám sa darí búrať stenu jednofarebných predstáv a poodhaľovať oponu nevedomosti.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984