Vždy s úsmevom

Fejtón
Počet zobrazení: 1445

Viacerí televízni diváci sa oprávnene sťažujú, že vzhľadom na množstvo satelitných staníc je program slovenskej televízie neprehľadný, takže im veľmi často uniknú prenosy z parlamentu, politické diskusie, ekonomické magazíny či iné zábavné programy. Nečudo, že za takýchto okolností v prostrední informačného zmätku už nielen v Čechách, ale aj na Slovensku panuje „blbá nálada“. Nik by sa nemohol čudovať, keby sme v podobnej atmosfére namiesto vyspelej kapitalistickej spoločnosti nevdojak začali budovať čosi iné, napríklad Babylonskú vežu, kde, ako je známe, takisto nastalo zmätenie jazykov. Je preto nesmierne dôležité, aby ľudia, ktorí nie sú dostatočne orientovaní v meandroch politického a ekonomického diania, pochopili aspoň jasné stanoviská odborníkov, prezentované prostredníctvom televíznej obrazovky.

Samozrejme, v tejto súvislosti spočíva ťažisko zodpovednosti na programových pracovníkoch televízneho štúdia, ktorí sa rozhodli, že vec vyriešia racionálne, teda s rozumom. Vzhľadom na to, že je všeobecne známa istá konzervatívnosť v myslení ľudí, rozhodli sa najpopulárnejšie a nasledovanejšie programy pomenovať názvami starších i novších filmových diel, ktoré sa predsa len zakorenili aj do myslí sklerotikov. Prostredníctvom niekoľkých nasadených osôb sa nám podarilo nazrieť do zákulisia tvorby televíznych programov a sme radi, že vás môžeme v predstihu oboznámiť aspoň s niektorými titulmi, aby ste sa mohli už s predstihom správne orientovať:

Bláznova kronika - životopisný film o autoroch kupónovej privatizácie, Dědictví, aneb Kurvahošigutntag - rozhovor s reštituentmi z oblasti Sudet, Divá Bára - beseda s ministerkou financií o približovaní našich cien k cenám Európskej únie, Balada pro banditu - nostalgická spomienka na činnosť Ivana Lexu, Mlčanie jahniat - dokumentárny program o priebehu nedávnych volieb do vyšších územno-správnych celkov, Boxer a smrť - neformálne s Vladimírom Mečiarom, Jak se krade milion - publicistická relácia o priebehu a budúcnosti privatizácie významných slovenských podnikov, Varúj...! - priamy prenos zo zasadania Národnej rady Slovenskej republiky, Vrchní prchni - relácia zo zákulisia cenotvorby, Spadla z oblakov - hraný film o päťdesiatročnej žene, ktorá si myslela, že má ešte stále právo na prácu, Nezlobte dědečka - pohľad na pracovný deň prezidenta republiky, Klapzubova jedenáctka - spravodajstvo z ustanovujúceho zhromaždenia 347. pravicovo orientovanej politickej strany, Žebrácká opera - veselo a so spevom do každého dňa nového roku 2002, Tři zlaté vlasy Děda vševěda - vedecko-populárny cyklus o hodnotách, ktorými je krytá slovenská mena, Lidé z maringotek - talkshow o budúcnosti bytovej výstavby na Slovensku, Dovidenia v pekle, priatelia - ekonomický magazín, My tři a pes z Pětipes - záznam zo zhromaždenia občanov pri príležitosti výročia novembra 1989...

Názvy televíznych programov, samozrejme, v tejto chvíli nie sú definitívne. Dosiaľ sa napríklad nerozhodlo, ako sa bude volať hlavná televízna spravodajská relácia. Existujú návrhy, aby sa v lete nazývala Vlčie diery a v zime Biela tma. V niektorých súkromných televíziách však už majú vo veci jasno. Napríklad v jednej z nich vzhľadom na nového českého majiteľa plánujú namiesto televízneho spravodajstva uvádzať vo večerných hodinách program Volajte riaditeľovi. Keďže však na tento titul má už autorské právo istá česká súkromná televízia, pán riaditeľ sa bude slovenským divákom prihovárať v relácii nazvanej Dobrodinec chudých psů.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984