Reklama
Reklama

Potterománia zachvátila svet

Spoločenská hra scrabble, puzzle, virtuálne kuriatko Tamagoči, ktoré sa vyliahne, žije a umiera na malej obrazovke z tekutých kryštálikov. Inteligentné auto Turbo. Bábika - bábätko Baby Born, ktoré sa napapá i pociká. Alebo žltý Pokémon Pikaču či ultraľahká kolobežka.
Počet zobrazení: 1390

Spoločenská hra scrabble, puzzle, virtuálne kuriatko Tamagoči, ktoré sa vyliahne, žije a umiera na malej obrazovke z tekutých kryštálikov. Inteligentné auto Turbo. Bábika - bábätko Baby Born, ktoré sa napapá i pociká. Alebo žltý Pokémon Pikaču či ultraľahká kolobežka. Každá z týchto hračiek kraľovala jedným z predchádzajúcich Vianoc, aby o rok neskôr uvoľnila miesto inému detskému favoritovi.

Posledné Vianoce podľa rebríčkov obchodníkov deti najčastejšie podľahli kúzlu čarodejníckeho učňa Harryho Pottera. Je však pravdepodobné, že na Vianoce 2002 bude Harry Potter tiež pasé. Alebo nie?

Príbeh o malom okuliarnatom čarodejníkovi vzišiel z pera Angličanky Joanne Kathleen Rowlingovej a cestu k detskému čitateľovi si kliesnil ruka v ruke s udalosťami, ktoré sa udiali v jej živote. Základná kostra príbehov o chlapcovi, ktorý až v škole spozná, že je čarodejník, vznikla ešte za jej vysokoškolských čias. Po smrti matky, strate viacerých zamestnaní odišla do Portugalska, odkiaľ sa v roku 1993 vrátila s malou dcérou. Po návrate sa v Anglicku ocitla v nezávideniahodnej situácii: bez peňazí, bez práce, sama s dcérou. A tak, sama pre seba, začala písať príbeh o malom Harrym Potterovi. Keďže však nemala peniaze na počítač, literárne vydavateľstvá začala obchádzať s kópiou rukopisu prepísanou na písacom stroji. Knihu sa rozhodli vydať až vo štvrtom. Toľko na prvý pohľad sladký dojímavý príbeh.

Návrat k staromódnym knihám
Kniha nezaujala hneď. Zo začiatku sa správa o nej šírila len medzi detskými čitateľmi a až ich záujem pritiahol aj záujem médií. Vtedy sa z Harryho Pottera stal fenomén a z J. K. Rowlingovej, dovtedy žijúcej zo sociálnej podpory, multimilionárka. Príbeh malého čarodejníka nadobudol okrem knižnej aj filmovú podobu a postavičky Harryho Pottera a jeho priateľov zaujali v detskom svete pevné miesto.

Doteraz vyšiel príbeh v 46 jazykoch a v dvesto krajinách sveta dosiahol náklad takmer 70 miliónov výtlačkov. Literárni kritici považujú autorku za záchrankyňu detského čitateľa. Svojou tvorbou totiž dokázala odlákať deti od počítačov a televíznych obrazoviek a donútila ich sadnúť si k staromódnym knihám a opäť čítať.

Veď ten, kto nepozná aspoň jeden, či skôr všetky doteraz publikované diely knihy, sa v dnešnom detskom spoločenstve neráta. Mimochodom, Harryho Pottera majú radi aj dospelí a, ako sa mnohí priznávajú, doslova hltali každé slovo.

Príbeh malého čarodejníka
Harry Potter - chlapec s okuliarmi je sirota (potomok čarodejníkov) žijúca u Dursleyovcov, príbuzných, ktorí sa ho ujali len z povinnosti a na akékoľvek čary vonkoncom neveria. Na jedenáste narodeniny ho však navštívi obor Hagrid s pozvánkou na čarodejnícku strednú školu a vlak, ktorého rušeň sa volá Fantázia. Škola je plná priateľov i nepriateľov, čarovných predmetov i kúziel a prekvapení. Pozvaním do Rokfortskej školy čarodejníctva a mágie začína Harry svoje celoživotné dobrodružstvo. V škole nachádza domov a rodinu, ktorú doteraz nemal, naučí sa hrať metlobal. Stretne sa tu však aj so svojím úhlavným nepriateľom, čiernym mágom, Veď-Viete-Kto, ktorý sa akosi nechce vytratiť do zabudnutia.

Svetlo sveta už uzreli, z celkovo sedemdielnej série, štyri knihy: Harry Potter a kameň mudrcov (mal už aj svoju filmovú premiéru), Harry Potter a tajomná komnata, Harry Potter a väzeň z Azkabanu a doteraz posledný Harry Potter a ohnivá čaša, v ktorom sa spustí lavína nebezpečných udalostí ohrozujúcich nielen Harryho, ale celý čarodejnícky svet.

Rokfortská stredná škola čarodejnícka - to nie je len samotný Harry Potter. Do jej sveta patria aj Harryho najlepší kamaráti, spolužiaci Ron Weasley a Hermiona Grangerová, najväčší protivník Draco Malfoy, a, samozrejme, profesorský zbor i ďalší zamestnanci školy, legenda Tajomná komnata, Zakázaný les, duchovia.

Časovaná bomba na filmovej scéne

Slávny malý okuliarnatý čarodejník sa v novembri minulého roka dočkal aj svojej filmovej podoby. Rovnaká hystéria, ktorá vo svete sprevádzala vydávanie jednotlivých dielov knihy, prepukla aj pred premiérou filmu Harry Potter a kameň mudrcov. Nikomu ani prinajmenšom neprekážalo, že už dávno pred ňou všetci vedeli všetky podrobnosti o jeho výrobe, o hlavných protagonistoch, najmä o predstaviteľovi Harryho Danielovi Radcliffovi.

Sfilmovať prvý príbeh sa podujala spoločnosť Warner Bros s rozprávkovým rozpočtom 130 miliónov dolárov, čiže vyše šesť miliárd korún. Sfilmovaný príbeh v réžii Chrisa Columbusa splnil všetky očakávania a prináša filmovej spoločnosti viac ako želateľné zisky.

Vo Veľkej Británii sa cena vstupeniek na premiéru na čiernom trhu vyšplhala až na 2000 libier! V Amerike sa s tržbami 93,5 milióna dolárov za prvé tri dni premietania stal film absolútnym rekordmanom a zvysoka tak hľadí nielen na všetky tohtoročné hity, ale aj všetky doterajšie kasové trháky, počnúc Titanicom či Jurským parkom. Už teraz je viac-menej isté, že sa Harry Potter stane najúspešnejším filmom všetkých čias. Na Slovensku pottero-filmo-mánia vypukla tesne pred Vianocami, 20. decembra minulého roka.

Jednoduchý príbeh, ktorý je ešte zjednodušený stálym používaním čarovania, je ideálnym produktom na masovú konzumáciu. Keby však filmu nepredchádzala kampaň okolo knihy, bol by to pravdepodobne len ďalší filmový produkt, na ktorý sa ideme pozrieť do kina len preto, aby sme videli, ako sa vyvíjajú filmové triky.

Aký darček pod vianočný stromček?

Detský román spisovateľky J. K. Rowlingovej sa na veľké prekvapenie autorky zmenil na jeden z najlepších marketingových produktov posledného obdobia. Filmové spracovanie sa stalo doslova časovanou bombou na svetovej filmovej scéne, postavičky Harryho a jeho kamarátov zaplavili trh. Deti túžia po knižkách, kúzelníckych sadách, obrázkových kartách, puzzliach, plyšových figúrkach, samolepkách, stavebniciach Lego s motívom Harryho Pottera a Rokfortu. Deti sa chcú svojmu hrdinovi podobať za každú cenu - majú dokonca záujem nosiť i okuliare s rovnakými rámami, aké má Harry Potter.

V ničom nezaostávajú ani giganti počítačovej zábavy. Už pod vianočný stromček naservírovali deťom celú sériu hier s malým čarodejníkom v hlavnej úlohe. Harrymu Potterovi neušli ani sladkosti, či Mc Donald.

Stredoveké upaľovanie v 21. storočí

Bolo by naivné domnievať sa, že príbeh Harryho Pottera má všade dvere otvorené. V množstve krajín, najmä anglosaských, sa vedie diskusia o jeho vhodnosti pre deti. Predstavitelia i radoví členovia rozličných kresťanských cirkví vytýkajú J. K. Rowlingovej okultizmus, nedostatok cirkevného etosu, protikresťanskosť. Potter vraj kazí výchovu mládeže.

Zarytý nepriateľ Harryho Pottera pastor Jack Brock v americkom štáte Nové Mexiko demonštratívne na „svätej hranici“ upálil tohto populárneho čarodejníckeho učňa. V plameňoch skončili okrem Rowlingovej bestsellerov aj ďalšie knihy a časopisy - diablove diela, ktoré podľa predstaviteľov cirkevnej komunity v 36-tisícovom meste Alamogordo zvádzajú mládež na zlé cesty a vyvolávajú v nej diabolské myšlienky.

Podobné akcie, ktoré sa vedú proti slobode vyjadrovania a tvorby, voči zábave, ktorá skutočným morálnym prínosom neoplýva, sa dajú vysvetliť i pochopiť. Ako však chápať niečo také voči knihe, ktorá vyzdvihuje atribúty priateľstva, úprimnosti, obetavosti a cti, a naopak poukazuje na zlomyseľnosť, nenávisť či predsudky? Čo potom urobíme s kúzlami a čarami v ostatných, doteraz tolerovaných rozprávkach?

Hrdina pre jednu generáciu
Životnosť Harryho Pottera je naozaj otázna. Nemajú ho totiž v obľube len deti, ale aj dospelí. Možno aj preto niektorí odborníci prirovnávajú tvorbu J. K. Rowlingovej k slávnemu literárnemu klasikovi Tolkienovi, ktorý upútal čitateľov na celom svete svojimi Hobitmi. Mimochodom, slovenskú filmovú premiéru bude o necelé dva týždne mať aj ďalšie Tolkienovo dielo Pán prsteňov, ktoré vďaka vydavateľstvu Slovart začalo boj o slovenského čitateľa už pred Vianocami.

Ak sa na príbeh o Harrym Potterovi pozrie skúsený fanúšik fantasy, môže skonštatovať - nič nové pod slnkom, dokonca nudné. Tu si však treba uvedomiť, že tento príbeh nie je určený dospelým, ale deťom. Dospelí ho čítajú len omylom! A tajne! A práve o tom Harry Potter je. Je to fantázia zrkadla, ktoré ukazuje naše sny, fantázia Krivej uličky, kde je možné kúpiť snežnú sovu i čarovný prútik, fantázia obra na lietajúcej motorke, vlaku, plášťa neviditeľnosti, fantázia neprebádaných izieb, neprečítaných kníh, Zakázaného lesa, fantázia určená deťom. Lebo skutočne sa dá len ťažko predstaviť, ako desaťročné dieťa číta príbehy Pratchetta, Tolkiena či Eddingsona a čo je hlavné, rozumie im.

Svet zachvátila potterománia. Dokedy táto epidémia pretrvá, ukáže čas. Dá sa však predpokladať, aspoň podľa množstva doteraz predaných výtlačkov knihy, že zostane v pamäti a ovplyvní dnešné deti. Či sa nám to páči alebo nie, Harry Potter bude formujúcou literatúrou prinajmenej jednej generácie.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama