Ilúzie Pála Csákyho

Podľa predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Pála Csákyho nastane v roku 2009 na vnútropolitickej scéne Slovenska preskupenie síl a nevylučuje ani predčasné parlamentné voľby.
Počet zobrazení: 950
4_newsid_7485CB-m.jpg

Podľa predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Pála Csákyho nastane v roku 2009 na vnútropolitickej scéne Slovenska preskupenie síl a nevylučuje ani predčasné parlamentné voľby. Líder SMK vo svojej predpovedi očakáva korupčné a klientelistické škandály vládnej koalície, akceleráciu neférových vzťahov a tvrdí, že pod tlakom svetovej finančnej krízy sa aj u nás zhorší ekonomická situácia, obmedzí sa príliv zahraničných investícií, vzrastie nezamestnanosť a sociálne napätie.

Nie je to po prvý raz, čo Strana maďarskej koalície predpovedala terajšej stredo–ľavicovej vláde neúspech a rozčarovanie občanov z jej politiky. Už pol roka po predčasných parlamentných voľbách jej lídri napríklad vyhlasovali, že verejnosť v roku 2007 zistí, že vláda nebude mať peniaze na vyplácanie vianočných príspevkov.

Nenaplnená predpoveď
„Ľudia musia na vlastnej koži pocítiť, či je to tak, ako im to premiér Robert Fico stále hovorí, alebo je to inak. Ak to pocítia, potom príde k zmene politickej situácie“, povedal vtedajší šéf SMK Béla Bugár. A aká bola skutočnosť? Vyše milióna dôchodcov na konci roka 2006 vianočné príspevky dostalo, podobne to bolo i v rokoch 2007 a 2008, pričom v tomto roku sa vianočné príspevky okrem penzistov s najnižšími príjmami rozšíria aj na vdovcov, vdovy a siroty. Na sociálnu oblasť vládny kabinet v roku 2009 vyčlenil v štátnom rozpočte 365 133 107 eur (11 miliárd Sk). „Nech by sme kdekoľvek mali nájsť peniaze, nedotkneme sa ani koruny zo sociálnych programov, ktoré boli schválené. Ľudia nespôsobili krízu, nemôžu niesť zodpovednosť za nejakých špekulantov a hazardérov na finančných trhoch a zaslúžia si, aby mali podiel na hospodárskom raste,“ vyhlásil predseda vlády Robert Fico.

Slovensko je zatiaľ – aj podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka – ušetrené dopadov finančnej krízy. „Ja viem, že v médiách sa publikuje veľa prípadov, že podniky prepúšťajú z dôvodu hospodárskej krízy. My sme však o mnohých prípadoch vedeli. Veľa podnikov malo problémy už pred krízou a dnes sa to len zneužíva“, povedal pred dvoma týždňami Ľ. Jahnátek. Predpovede šéfa SMK Pála Csákyho, že sa obmedzí príliv zahraničných investícií na Slovensko, vzrastie nezamestnanosť a sociálne napätie, sú v rozpore aj s očakávaním väčšiny odborníkov.

Napríklad analytička Poštovej banky Eva Sárazová si myslí, že Slovensko bude naďalej atraktívnou krajinou pre zahraničných investorov, a to vďaka nižšej nákladovosti, výhodnej geografickej polohe a taktiež lacnejšej pracovnej sile. Navyše Slovensku hrá do karát aj fakt, že už patrí do eurozóny. Prijatím eura sa totiž odstránili kurzové, transakčné, ale aj rôzne administratívne náklady. Prognostik Slovenskej akadémie vied Pavol Kárász je presvedčený, že i zamestnanosť u nás bude naďalej rásť, aj keď pomalšie než v roku 2008. Závisí to od toho, ako sa bude vyvíjať situácia na svetových trhoch, či exportne orientované podniky SR získajú potrebný počet objednávok. Dôležitú úlohu v tejto oblasti zohrá aktívna politika trhu práce, ktorá by mala byť zameraná na zvýšenie mobility pracovnej sily.

Korupcia vo vlastnej strane
A škandály, o ktorých hovorí Pál Csáky vo svojich jasnovideckých víziách? Súdny človek by sa nad tým mohol azda len pousmiať. Hovorí o nich totiž politik, ktorý sa v politických intrigách a klientelistických kauzách sám pohybuje ako ryba vo vode. Bol to práve šéf SMK, ktorý napríklad do Dozornej rady Slovenského pozemkového fondu (SPF) navrhol nominanta za svoju stranu ešte skôr, ako ho odsúhlasili stranícke štruktúry. V úsilí zamiesť celú záležitosť pod koberec Pál Csáky označil iniciátora prešetrovania tejto kauzy – predsedu Krajskej rady SMK v Bratislave Václava Medeho – „za podnikateľa s čudnými aktivitami“, čím len dokázal, že falošnosť a podrazy považuje za svoju bežnú pracovnú metódu. Napokon, kto iný, ako Csáky ešte pred voľbami predsedu strany svojho predchodcu Belu Bugára obvinil, že podliehal tlaku podnikateľských skupín. Farizejstvo šéfa SMK vyplávalo na povrch, keď Bugárovi ponúkol, aby sa stal čestným predsedom SMK. A kto iný, ako Pál Csáky napokon označil vlastného poslanca Zsolta Simona za zbohatlíka, ktorý „patrí k tým členom SMK, čo sú podnikatelia a do strany prišli s tým, aby niečo získali“? Odborníci sa zhodujú na tom, že rast slovenskej ekonomiky by sa v roku 2009, napriek svetovej finančnej kríze, mal pohybovať v rozmedzí štyri až päť percent. To okrem iného znamená, že v porovnaní s ostatnými krajinami bude mať Slovensko aj v tomto roku najrýchlejšie rastúcu ekonomiku, pričom tempo rastu bude približne dvakrát vyššie ako dosahovali najvyspelejšie krajiny sveta pred krízou. Na tom nič nezmenia ani vízie šéfa SMK, ktorý by si mal radšej pozametať pred vlastným prahom. Rôzne triky a klamstvá, ktorými Pál Csáky chce upútať na seba pozornosť verejnosti, sa totiž míňajú účinkom. Navyše „hra na jednu bránku“ po čase divákov prestane baviť. A to by si mal predseda SMK uvedomiť predovšetkým.
Autor je publicista

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984