Cena, ktorá sa dá zaplatiť

Ťažká ekonomická situácia, v ktorej sa Spojené štáty americké nachádzajú, upriami pozornosť legislatívcov aj výkonnej moci v prvých mesiacoch Obamovej vlády na daňové reformy a investície do infraštruktúry. Komplexnú reformu zdravotníckej starostlivosti tak odsunú na neskôr.
Počet zobrazení: 831
fotostr.8hore_sugarpacketchad-m.jpg

Ťažká ekonomická situácia, v ktorej sa Spojené štáty americké nachádzajú, upriami pozornosť legislatívcov aj výkonnej moci v prvých mesiacoch Obamovej vlády na daňové reformy a investície do infraštruktúry. Komplexnú reformu zdravotníckej starostlivosti tak odsunú na neskôr. A to aj napriek tomu, že tá je pre nového prezidenta aj Kongres, ktorý Demokrati ovládajú, mimoriadne dôležitá.

Farmaceutický priemysel a jeho lobisti tak dostávajú extra čas na minimalizáciu škôd, ktoré im lacnejšie a dostupnejšie lieky pre obyvateľov USA prinesú. Ak Obama zmení zákon, ktorý vláde zakazuje rokovať s farmaceutickými koncernami o férových cenách liekov, ich príjmy logicky klesnú. Zlaté časy pre Pfizer a spol. môžu skončiť aj ak nová administratíva dovolí dovážať na americký trh z ostatných rozvinutých krajín bezpečné a otestované lieky. To, že to Bush pripustiť nechcel, čím ceny toho najzákladnejšieho statku pre vlastných obyvateľov dvíhal na maximálnu úroveň, je len ďalší dôkaz neochvejnej republikánskej „vernosti“ voľnému trhu a voľnému obchodu.

Viac poistených pacientov, ktorých 44. americký prezident sľubuje, síce pre korporácie znamená viac potenciálnych zákazníkov, tí však budú, keďže samozrejme pochádzajú z chudobných vrstiev, kupovať lacnejšie generiká s identickým účinkom. A na ich výrobu nebudú mať patent iba veľké spoločnosti. Čas ukáže, ktoré z hore uvedených Obamovych plánov dokážu farmaceutickí lobisti k spokojnosti svojich mocných zamestnávateľov pozmeniť. Napríklad tak, že niektoré lieky dostanú výnimku a na voľný trh sa pacientom za prijateľné ceny nedostanú nikdy.

To sa na nešťastie pre jednotku na trhu, už spomínanú americkú firmu Pfizer, netýka jej bestselleru, lieku Lipitor. Exkluzivita tohto cholesterol znižujúceho medikamentu vyprchá v roku 2011, čo korporáciu pripraví o štvrtinu ročných príjmov. Keďže nadchádzajúce kroky amerického prezidenta, akokoľvek budú nedôsledné, skomplikujú farmaceutickým korporáciám život určite, tie už, ako je zvykom, reagujú v predstihu, a snažia sa fúzovať. Finančná kríza tie najväčšie z nich nezasiahla tak tvrdo ako banky, takže majú dosť peňazí na nákup momentálne výrazne podhodnotených aktív. Pfizer sa snaží o nemeckého rivala Wyeth, a keď sa mu to podarí, ušetrí sa na „back office“, administratíve aj výskumných nákladoch. Hoci najväčší výrobca liekov na svete v poslednom čase mnohých výskumníkov pre neúspech posledného produktu vyhodil, bude musieť prísť čoskoro s novým liekom, aby zakryl výpadok po Lipitore. Na cholesterol ani obezitu sa asi nezameria, pretože tie pokrýva práve tento, o chvíľu už lacný a prístupný liek, takže ostáva cukrovka a, samozrejme, rakovina. Investície do lieku proti posledne menovanej chorobe však môžu byť na americkom trhu sklamaním, pretože duo Obama-Biden plánuje doteraz nepredstaviteľné povinné preplácanie preventívnych prehliadok zisťujúcich túto zhubnú chorobu. Pravdepodobne chcú krajinu skutočne dostať zo zahanbujúceho 37. miesta v zdravotníckej starostlivosti, ktoré jej prisúdila Svetová zdravotnícka organizácia. Ak sa im to podarí, obrovské príjmy doteraz s materinskou láskou chránených farmaceutických korporácií poklesnú. Túto cenu by však mal byť schopný akceptovať každý človek s minimálnou dávkou empatie. Autor je reportér World Business Press Online v Londýne

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984