Čo sa kde deje

S prehlbovaním ekonomickej krízy je čoraz preukázateľnejšia známa pravda, že nie každého zasiahne rovnako silno. Niektorí na nej dokonca budú schopní veľmi dobre zarobiť. Skupina vysoko postavených amerických bankových manažérov, ktorých rozhodnutia zohrali dôležitú úlohu pri spustení hospodárskej krízy...
Počet zobrazení: 1087

S prehlbovaním ekonomickej krízy je čoraz preukázateľnejšia známa pravda, že nie každého zasiahne rovnako silno. Niektorí na nej dokonca budú schopní veľmi dobre zarobiť. Skupina vysoko postavených amerických bankových manažérov, ktorých rozhodnutia zohrali dôležitú úlohu pri spustení hospodárskej krízy, má teraz veľkú šancu zarobiť stovky miliárd dolárov na rizikových hypotékach, ktoré kedysi sami vyprodukovali. Podľa denníka The New York Times založilo dvanásť bývalých manažérov spoločnosti Countrywide Financial novú firmu, a tá skúpila nesplatené hypotéky, ktoré ostali vláde po rôznych skrachovaných bankách. Nová spoločnosť PennyMac už nakúpila za extrémne nízke ceny pôžičky v hodnote osemsto miliónov dolárov a údajne plánuje kúpiť ďalšie v hodnote pätnásť miliárd dolárov. Na takom obchode môžu pekne zarobiť – stačí, ak dlžníkov donúti a splatiť dlhy aspoň čiastočne.

Tento týždeň odhalil denník The Wall Street Journal aj detaily o bonusoch vyplatených popredným zamestnancom Merrill Lynch po tom, čo ju pred bankrotom zachránili štátne peniaze. Hoci bola v roku 2008 v mínuse až 27,6 miliardy dolárov, jedenásť najvyššie postavených manažérov dostalo viac ako desať miliónov. V porovnaní s rokom 2007 zarobilo jedenásť členov vrcholového vedenia o osem miliónov dolárov viac – napriek katastrofickým ekonomickým výslekdom. Celkovo vyplatila Merrill Lynch manažérom viac ako tri miliardy dolárov tesne predtým, ako ju pomcou štátnej intervencie predali.

* * *
Medzinárodný výbor Červeného kríža varuje, že v tomto roku ponesú bremeno eskalácie vojny v Afganistane civilisti. OSN odhaduje, že vlani zahynulo v Afganistane 2 100 civilistov, teda o 40 percent viac než v roku 2007. Červený kríž vyhlásil, že tento rok je počet civilných obetí ešte vyšší ako vlani. Vojna v Afganistane je pre Obamovu administratívu zahraničnopolitickou prioritou. Na nadchádzajúcom summite NATO sa bude snažiť presvedčiť európskych partnerov, aby na ňu vyčlenili viac prostriedkov a vojakov. Čoraz častejšie sa však ozývajú skeptické hlasy, že vojensky konflikt vyhrať nemožno. Kanadský premiér Stephen Harper pre televíziu CNN povedal, že nad povstaleckým Talibanom nebudú Spojené štáty americké a NATO schopní nikdy zvíťaziť. „Tú vojnu nevyhráme tým, že tam ostaneme. V skutočnosti, podľa môjho názoru, úplne úprimne, to povstanie nikdy nepotlačíme. Historicky prebieha v Afganistane nejaké povstanie ustavične. V Afganistane by mala vzniknúť afganská vláda, ktorá by sama dokázala zvládať povstanie a posilňovať vládu zákona.“

* * *
Podľa izraelskej mimovládnej organizácie Peace Now zvažuje izraelská vláda plány na stavbu 73-tisíc nových domov v židovských osadách na okupovanom Západnom brehu. Denník Haaretz píše, že ak budú všetky domy postavené, bude to znamenať stopercentný nárast počtu židovských osadníkov na Západnom brehu. Hagit Ofran z Peace Now! tvrdí: „Uskutočnenie týchto plánov môže definitívne zabrániť riešeniu konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi, pretože z praktického hľadiska znemožní vznik palestínskeho štátu.“
Spracované podľa zahraničnej tlače a nezávislého spravodajstva Akt-info

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984