Spätná väzba

Ak štát v období liberálneho bezhraničného globálneho kapitalizmu „nalial“ do súkromných, často nadnárodných finančných korporácií štátne financie, aby ich zachránil, ako mu ich vrátia? Sú dve možnosti.
Počet zobrazení: 981

Ad: Analytik klame: väčšina vlád dane neznižuje (Kamil Márovský) Slovo 9/2009

Ak štát v období liberálneho bezhraničného globálneho kapitalizmu „nalial“ do súkromných, často nadnárodných finančných korporácií štátne financie, aby ich zachránil, ako mu ich vrátia? Sú dve možnosti.

Prvá: Zvýšením splátkového režimu, ktorý sa, ak neexistuje jasná zmluva o pôžičke, skôr zrealizuje zvýšením daňového zaťaženia. Proti tomu budú protestovať všetci liberáli sveta.

Druhá: Pri neschopnosti dodržiavať splátkový režim, ako sa to deje už dnes, má štát, ako každý veriteľ, právo prevziať si majetok zodpovedajúci dlžobám. Exekuovať, teda inými slovami, zoštátniť, aby dostal späť vložené investície, resp. aby si daňovým zaťažením vrátil to, čo investoval. Ešte je tu tretia možnosť: Štát zvýši všeobecne dane z majetku, príjmu a spotreby, a to všetkým plošne či trochu diferencovane, tak ako za čias feudálnych kráľov, ktorí všetko prehajdákali v nič neriešiacich vojnách. Budeme platiť nespravodlivo a nedemokraticky všetci a pri 50 či 60 percentnom zaťažení bude daň 25 či 35 percent iba snom. Predpokladám, že to onedlho budú v mene záchrany demokracie a trhu, požadovať práve tí politickí liberáli, ktorí sú dnes takí rozhorčení, že štát nechce dane znižovať. Napokon je tu ešte posledná možnosť: Znížiť dane na minimum, povedzme na 1 percento. Myslím, že tak nejak sa rozpadajú civilizácie založené na finančnom hospodárení. Nuž, vyberme si, ponuka je pestrá.
Peter Zajac-Vanka

Ad: Interrupcií je čoraz menej (Pavol Podhorský) Slovo 9/2009

Pred tromi rokmi sa rozpadla vládna koalícia pre odmietnutie zákona o výhrade svedomia Dzurindovou stranou. Napriek tomu KDH neustále vyťahuje tento problém, ktorý vlastne problémom nie je. Zrejme sú nepoučiteľní. Navyše sú to zrejme falošní mravokárcovia, ktorí vodu kážu a víno pijú. Ak totiž katolícka cirkev neuznáva plánované rodičovstvo a antikoncepciu považuje za hriech, ako je možné, že žiadny „kádéhák“ nemá desať detí? Denatalita je podľa nich spôsobená súčasným liberálnym zákonom, no ten platí už od polovice 80-tych rokov, keď sa rodilo veľa detí, napriek tomu, že aj počet interrupcií bol vysoký. Zakázaním interrupcií by sa počet narodených detí nezvýšil. Spôsobilo by to iba potratovú turistiku, na akú sú dnes odkázané napríklad Írky a Poľky, načierno spravené zákroky, samovraždy zúfalých žien v ťažkej životnej situácii a podobne. A ak by po zákaze interrupcií prišiel zákaz antikoncepcie a sexuálnej výchovy, kam by to napokon viedlo?
Katarína

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984