ČO SA KDE DEJE

Bývalý úradník Bushovej administratívy tvrdí, že USA zadržiavali na Guantáname osoby zatknuté v Afganistane aj potom, ako už dávno vedeli o ich nevine. Lawrence Wilkerson bol hlavným tajomníkom bývalého ministra zahraničných vecí Colina Powella.
Počet zobrazení: 936

Bývalý úradník Bushovej administratívy tvrdí, že USA zadržiavali na Guantáname osoby zatknuté v Afganistane aj potom, ako už dávno vedeli o ich nevine. Lawrence Wilkerson bol hlavným tajomníkom bývalého ministra zahraničných vecí Colina Powella. V rozhovore pre agentúru AP povedal, že dôvodom bola viera úradov, že im väzni jedného dňa poskytnú užitočné informácie o ich nepriateľoch. „Nezáleží na tom, či je väzeň nevinný. Býval v Afganistane a bol zadržaný blízko miesta bojov, preto musí vedieť niečo pre nás zaujímavé.“

Wilkerson popisoval zdôvodnenia používané v čase zadržania: „Potrebujeme týchto ľudí umiestniť do nejakej vysoko zabezpečenej väznice, ako je tá v Colorade, zabudnúť na nich a zahodiť kľúč. Nemôžeme ich postaviť pred súd, pretože sme ich mučili a unikli nám dôkazy.“ Tvrdil tiež, že snahám o zlepšenie vyšetrovania väzňov zabránil viceprezident Dick Cheney a minister obrany Donald Rumsfeld.

* * *

Juhoafrická republika zrušila celosvetovú mierovú konferenciu po kontroverznom odmietnutí účasti tibetského duchovného lídra Dalajlámu. Kritici obviňujú juhoafrickú vládu z toho, že ustupuje tlaku Číny, ktorá je jedným z najväčších obchodných partnerov tejto krajiny. Na začiatku mesiaca sa čínsky premiér Wen Ti-Pao vyjadril, že by sa cudzie krajiny mali vyhnúť akémukoľvek zasahovaniu do tibetskej otázky.

Mandla Mandela, vnuk Nelsona Mandelu, tento postup minulý týždeň odsúdil. „Pre Južnú Afriku je to smutný deň. Je to smutné pre Afriku. A to sme národ, ktorý usiluje o to, aby bol vodcom na africkom kontinente. Je mi veľmi smutno z toho, že niekomu ako Dalajláma, ktorého si veľmi vážime, bolo odmietnuté vízum.“ Juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu k tomu povedal: „Zahanbujúco sa podriaďujeme čínskym tlakom. Pociťujem hlboké znepokojenie a hanbu.“

* * *

Newyorský guvernér a legislatíva sa dohodli na zavedení „milionárskej dane“, ktorá má pomôcť kryť rozpočtový deficit štátu. Pôjde o najvyššie zvýšenie daní v histórii štátu, platnosť rozhodnutia sú tri roky. Keďže obe legislatívne komory, i úrad guvernéra, kontrolujú po minuloročných voľbách demokrati, očakáva sa jeho definitívne schválenie.

Plán má priniesť do rozpočtu štyri miliardy dolárov ročne. Vytvoria sa dve nové daňové pásma, najviac zaplatia Newyorčania s príjmom viac ako 500 000 dolárov. Plán je veľkým víťazstvom pre odborárov a občianskych aktivistov, ktorí žiadali aby sa zlá fiškálna situácia štátu riešila takto, a nie ďalšími škrtmi vo výdavkoch.

* * *

Predstaviteľ Severoatlantickej aliancie Martin Erdmann oznámil, že sa pred viac ako dvoma týždňami neformálne stretol s iránskym veľvyslancom pri EÚ Ali-Asghar Khajim. Bolo to prvé stretnutie zástupcov NATO a Iránu po 30-ich rokoch.

Dôvodom bola konferencia o Afganistane, ktorá sa bude konať koncom mesiaca v Haagu. Medzinárodné spoločenstvo bude na nej hľadať spôsoby, ako túto stredoázijskú krajinu politicky a ekonomicky stabilizovať. Teherán sa v afganskej otázke intenzívne angažuje, zúčastnil sa aj na súvisiacej konferencii v Moskve. Vyriešenie problému je aj v jeho záujme – obchod s drogami destabilizuje jeho afganskú hranicu, a potenciálny rast vplyvu sunnitských extrémistických skupín predstavuje pre prevažne šiítsky Irán bezpečnostnú hrozbu. Rokovania s Teheránom sú zároveň znakom korekcie politického kurzu, ktorú v USA priniesol nástup Obamovej vlády.

* * *

Povstanie Tamilských tigrov (LTTE) sa na Srí Lanke z vojenského hľadiska pravdepodobne blíži k záveru. Vládne jednotky obsadili ich poslednú dôležitú zásobovaciu trasu a zvyšky povstalcov izolovali na území asi 21,5 kilometra štvorcového.

Z toho 20 km2 zaberá takzvaná „zóna neútočenia“, ktorú vyhlásila vláda aby ochránila civilistov zadržiavaných povstalcami ako „ľudské štíty“. Podľa vládnych zdrojov sa na území kontrolovanom LTTE stále nachádza asi 50 000 civilov.

* * *

Svetová obchodná organizácia (WTO) odhaduje výrazne negatívny rast svetového obchodu. V roku 2007 narástol o sedem percent, minulý rok s prvými prejavmi krízu už len o dve percentá. Medzinárodný menový fond ešte nedávno odhadoval pre tento rok trojpercentný pokles, WTO však už hovorí o poklese až o deväť percent. Bol by to najhorší prepad od druhej svetovej vojny.

Svetová banka na základe analýzy údaje o obchode 45 krajín konštatovala, že v januári bol zaznamenaný 32-percentný medziročný pokles exportu. Vývoz z rozvinutých krajín by mal tento rok klesnúť o 10 percent, rozvojové a rastúce ekonomiky, ktorých export rástol v období rokov 1998 – 2008 priemerne o 15 percent, zaznamenajú 2- až 3-percentný pokles.

V posledných rokoch bol svetový obchod motorom hospodárskeho rastu. Za dekádu od 1998 rástol priemerne o 5,7 percenta ročne, čím predbehol o takmer trojpercentý rast HDP. V čase hospodárskej recesie však obchodné kanály prenášajú následky krízy a zosilňujú ekonomické šoky. Obmedzenie dopytu v jednej časti sveta rýchlo pocítia aj iné krajiny.

Univerzálne a synchrónne oslabenie obchodu možno vysvetliť rastom globálnych dodávateľských reťazcov a „vertikálnej špecializácie“ vo výrobnom procese. Krajiny sa už nešpecializovali na konkrétne výrobky, ale na rozdielne štádiá v procese výroby. Pokles dopytu tak neovplyvní len domácu výrobu, ale aj obchodné toky z a do viacerých krajín.
Spracované podľa zahraničnej tlače a nezávislého spravodajstva Akt-info

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984