Prečo nás nenávidia?

Somálski piráti pomáhajú okrem seba prepadmi lodí ešte poisťovniam a zbrojárom. Na obchodné cesty sa začne poisťovať viac plavidiel a poplatok bude vyšší. A piráti si zároveň budú kupovať lepšie zbrane aj vybavenie, pretože peniaze majú a americkí ostreľovači ich pri poslednom únose pekne ponížili.
Počet zobrazení: 908
8_lazzo51-m.jpg

Somálski piráti pomáhajú okrem seba prepadmi lodí ešte poisťovniam a zbrojárom. Na obchodné cesty sa začne poisťovať viac plavidiel a poplatok bude vyšší. A piráti si zároveň budú kupovať lepšie zbrane aj vybavenie, pretože peniaze majú a americkí ostreľovači ich pri poslednom únose pekne ponížili.

Tento problém zatiaľ vrhá na Biely dom výnimočne pozitívne svetlo. Obamova reakcia je triezva, pretože neblúzni o islamských teroristoch a ani automaticky nenapája pirátov na Al-Kájdu, ako sme videli pri Bushovi juniorovi a Iraku. Na druhej strane, treba priznať, že oproti človeku, ktorý mal pred vstupom do ilegálnej vojny mesianistické vízie, bude triezvou reakciou asi všetko. Viac ako tridsať miliónov dolárov výkupného za minulý rok je pri obrovskej chudobe v krajine pre pirátov silný dôvod, prečo napriek občasným stratám s únosmi lodí neprestať. Američania vedia, že sami prístavy bombardovať nemôžu, pretože by to v krajine zvýšilo chaos a ešte viac podlomilo krehkú vládu umiernených islamistov. Návrhy bývalého veľvyslanca USA pri OSN Johna Boltona vtrhnúť do krajiny a okupovať ju, sa logicky uvažujúcemu človeku komentujú ťažko. Asi stačí poznamenať, že Washington je v Somálsku mimoriadne nepopulárny (vo svete, ktovie prečo, jav skutočne ,,výnimočný“), pretože podporoval Etiópčanov, ktorí krajinu dva roky okupovali. V čerstvej pamäti je aj Clintonovo fiasko pri výsadku v Mogadishe, kde zomrelo 18 amerických vojakov a na motívy ktorého bol natočený aj film Čierny jastrab zostrelený. Ak by USA do pozemnej invázie išli, narástla by po=pularita islamskej guerilly al Shabaab, ktorá momentálne znepokojuje somálsky kabinet.

Ak necháme bokom Boltonove militantné fantazmagórie, do úvahy prichádzajú selektívne útoky na materské lode pirátov, z ktorých vyrážajú ich rýchle člny na „lov“. Takúto operáciu by mohla podporiť medzinárodná koalícia štátov, ktoré majú na ohrozovaných lodných trasách svoje plavidlá. Paríž v podstate už teraz nemá problém s jednostrannými útokmi na základne pirátov. Oveľa dôležitejší však bude druhý bod, a síce naliatie peňazí do krajiny, posilnenie vlády a vytvorenie takých ekonomických podmienok, aby bolo pirátstvo nezaujímavé. Domáci možno dúfajú, že im francúzske, grécke, španielske či britské rybárske lode prestanú kradnúť ryby, pretože od tohto spôsobu obživy závisí ich existencia. Sú voči nám (vyspelá civilizácia) trošku podozrievaví aj preto, lebo sme do ich vôd dlhé roky vypúšťali toxické splašky. A aj preto pirátov útočiacich na lode vyspelých štátov čiastočne podporujú. A teraz trochu irónie: ich správanie je skutočne čudné. Veď ruku na srdce, ktorá krajina Európskej únie by vo svojich vodách a blízko miest, kde sa kúpu deti, neocenila nejaký ten životu nebezpečný jadrový odpad?

Autor je spravodajca World Business Press Online, Londýn

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984