Spätná väzba

Počet zobrazení: 1169

Ad: Zabudnime na ekonomický rast, ide o prežitie! (Ľuboš Blaha) Slovo 15-16/2009
Ak by sa bola zaviedla politická pluralita a zachoval by sa systém zmiešanej ekonomiky (aj silné štátne podniky strategického charakteru, aj nové životaschopné súkromné firmy – z nich časom expandujúce súkromné spoločnosti, aj družstevné podniky predovšetkým v poľnohospodárstve a potravinárstve), dnes by sme sa mohli cítiť ako v raji. Vždy by jeden sektor ťahal ďalšie dva, no my sme zrušili všetko. A možno je šanca urobiť to teraz – keď sa pomaly krachujúce a neefektívne privatizované podniky vracajú do štátneho vlastníctva a družstvá majú šancu prostredníctvom eurofondov znova zaviesť trvalú kvalitnú produkciu. (Ak nebudú chcieť byť ziskové a pôjde im hlavne o zachovanie výroby a pracovných miest.) O taký socializmus by som záujem mal.
Aso

U nás v kríze to prebieha takto: Vlastníci sa zbavujú v mene efektivity finančných aktív pracovníkov, pretože podľa klasického ekonomického učenia liberálov im práve variabilná zložka kapitálu (mzdy a investície na udržanie výkonnosti ľudí) spôsobujú neefektívnosť. Nepochopili, že práve zamestnanci, ľudia so svojimi pracovnými skúsenosťami, kvalifikáciou a motiváciou, sú dnes ich jedinými produktívnymi aktívami, ľudskými zdrojmi, ktoré môžu bez privysokých investícií zapojiť do produkcie tak, že i keď budú rovnako platiť za energie a prenájom, iba ľudský zdroj im prinesie tvorivosť a vyprodukuje „nadhodnotu“. Konkurencieschopnosť dnes nespočíva v prísune energií a technológií, pretože tie sú (s výnimkou politicky motivovaného embarga) dostupné všetkým. Konkurencieschopnosť nespočíva v zintenzívnení práce ako kedysi, ale v sproduktívnení vedomostí pracovníkov. Preto je až ironické, že podnikatelia sa nezbavujú nákladných technológií a nákladných konštantných výdajov, ale uprednostňujú prepúšťanie pracovníkov, iba aby sa zbavili okamžitého variabilného nákladu, ktorý jediný im môže ešte zabezpečiť počas krízy produktivitu. Všetci šetria „na správnych miestach“: ďalej financujú nájmy, lízingy automobilov, strojov a zariadení, platia naďalej vysoké sumy za prepravu a hmotné statky, no šetria na nehmotnom investovaní do kvalifikácie svojich ľudí, do regenerácie svojich ľudských zdrojov. Po slovensky – šetria na vzdelávaní, lebo im neprináša okamžitý efekt. A tak si naďalej likvidujú svoje aktíva, jediné schopné prinášať kapacitu bez pridávania finančného kapitálu. Päťstotisícová armáda nezamestnaných na Slovensku, to nie sú lenivci, ale umŕtvený produkčný zdroj Slovenska. Peter Zajac-Vanka

Ad: Pieseň o sne (Marta Moravčíková) Slovo 17/2009
Ak Susan Boyleová pripomína ženu v domácnosti, potom to bude asi existenciou nejakého stereotypu. Z toho, čo o nej viem z médií, je to v súčasnosti nezamestnaná pani, ktorá sa donedávna starala o svoju matku, pochádza z deviatich detí a je mierne invalidná v dôsledku nedostatku kyslíku pri svojom narodení. Po príchode na javisko vyvolala svojím neatraktívnym vzhľadom šok. Publikum očakávalo trapas. Keď má účinkujúca tak málo sebakritiky vzhľadom na svoj zovňajšok a nevie, že s takým imidžom na javisko nepatrí, ako asi dokáže objektívne ohodnotiť ostatné, čo chce ponúknuť? A to ešte vyhlási, že jej snom je stať sa profesionálnou speváčkou! Táto jednoduchá žena, podľa ktorej bolo všetko OK, však pokojne zaspievala svoj kus, na veľký úžas a prekvapenie divákov a dvoch pánov porotcov. Podľa zaužívaných predstáv šoubiznisu niečo nemožné. Tento príbeh svedčí o stupni nášho vnútorného zotročenia a o tom, kam nás vedú stereotypy. Napríklad tie spojené so ženami v domácnosti. K povinnej výbave stereotypu takej ženy, ako je hlúposť, obmedzenosť, lenivosť a prízemnosť, teraz pripíšem bez servítky aj typický vzhľad: nadváha, oblečenie pripomínajúce zásteru a neprítomnosť potreby „namalovat na tu hubu nějaký hezký obličej“ (citujem z humornej scénky nebohej Československej televízie). Moc stereotypu je veľká. Autorka týchto riadkov to dobre pozná, povolaním je ženou v domácnosti.
Eva Juhárová

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984