ČO SA KDE DEJE

Podľa Global Humanitarian Forum zabije globálne otepľovanie každý rok 300-tisíc ľudí. Táto výskumná organizácia, ktorú vedie bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan, sa zaoberá vplyvmi klimatických zmien na ľudstvo.
Počet zobrazení: 1579

Podľa Global Humanitarian Forum zabije globálne otepľovanie každý rok 300-tisíc ľudí. Táto výskumná organizácia, ktorú vedie bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan, sa zaoberá vplyvmi klimatických zmien na ľudstvo. Predpovedá tiež, že ak sa v najbližších 25 rokoch nepodarí dostať emisie skleníkových plynov pod kontrolu, zvýšené teploty nepriaznivo ovplyvnia zdravie 310 miliónov ľudí a 75 miliónov bude musieť opustiť svoje domovy.

* * *

Americký denník Washington Post tvrdí, že bývalý viceprezident Dick Cheney osobne dohliadal na najmenej štyri schôdzky, ktoré sa týkali Bushovho programu mučenia. CIA však takéto informácie zatiaľ odmieta zverejniť, tvrdí, že nie sú k dispozícii. Schôdzky boli súčasťou Bushovej snahy presvedčiť Kongres, aby podporil mučenie podozrivých osôb.

* * *

Izraelská vláda sa snaží zvrátiť požiadavku prezidenta Obamu, aby zastavila akékoľvek osídľovanie okupovaného západného brehu Jordánu. Podľa londýnskeho denníka The Independent sa premiér Benjamin Netanjahu pokúsil ospravedlniť stavbu nových osád tým, že poukázal na tajné zmluvy podpísané údajne predchádzajúcou vládou v Tel Avive s administratívou Georga Busha. Izraelská vláda tvrdí, že v roku 2003 odsúhlasila takzvanú Mierovú cestovnú mapu, podľa ktorej sa malo osídľovanie zastaviť len pod podmienkou, že Izrael nebude musieť zákaz úplne dodržať.

* * *

Klimatické zmeny sú pre ľudstvo rovnakou hrozbou, ako koncentrácia jadrových zbraní, tvrdí skupina známych vedcov, vrátanie niekoľkých laureátov Nobelovej ceny a amerického ministra energetiky Stevena Chu. Na trojdňovej konferencii, ktorá sa uskutočnila koncom mája v St James´s Palace, vyzvali na zastavenie rastu emisií do roku 2015 a ich zníženie na polovicu do roku 2050. Na čelo tohto úsilia by sa mali postaviť rozvinuté krajiny a zaviazať sa k 20- až 40-percentmej redukcii do roku 2020, záväzky by však mali prijať aj rozvojové ekonomiky.

V memorande prijatom na konferencii sa píše, že klimatické zmeny nebude možné riešiť bez ochrany tropických pralesov. Predseda Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny Dr. Rajendra Pachauri varuje, že zmeny klímy môžu spôsobiť chaos v mnohých najchudobnejších častiach sveta.

Spracované podľa zahraničnej tlače a nezávislého spravodajstva Akt-info

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984