Sevres v Bratislave

Galéria mesta Bratislava otvorí 14. júla sály Mirbachovho paláca svetoznámej francúzskej porcelánke zo Sevres, ktorá tu bude pod kurátorstvom F. Slitine až do 1. novembra 2009 vystavovať súbor dekoratívnych a úžitkových predmetov z diel najväčších umelcov 20. a 21. storočia, medzi ktorými nebude chýbať ani známy slovenský umelec Matej Krén.
Počet zobrazení: 1862
2409_36_K_textu_Sevres_v_Bratislave_Rucna_malba_porcelanu_ZdrojGMB-m.jpg

Galéria mesta Bratislava otvorí 14. júla sály Mirbachovho paláca svetoznámej francúzskej porcelánke zo Sevres, ktorá tu bude pod kurátorstvom F. Slitine až do 1. novembra 2009 vystavovať súbor dekoratívnych a úžitkových predmetov z diel najväčších umelcov 20. a 21. storočia, medzi ktorými nebude chýbať ani známy slovenský umelec Matej Krén. Uvidíme diela z fajansy, kameniny, ale najmä z porcelánu, všetko z umeleckej dielne, ktorá si už viac ako tristo rokov udržuje vo výrobe umeleckej keramiky popredné miesto.

Keramickú manufaktúru založili keramikári, skúmajúci tajomstvo čínskeho porcelánu, ešte v roku 1740, na hrade Vincennes. To tajomstvo sa volalo kaolín, ale vtedy to za bránami Meissen en Saxe ešte nikto netušil. A ani potom sa dlho nevedelo, kde kaolín hľadať. Vo Vincennes teda namiesto čínskeho originálu začali vyrábať jeho obdobu tzv. krehký porcelán, ktorého výroba bola síce náročná, no vyvažovali to jeho jedinečné vlastnosti. Ale od roku 1768, keď neďaleko mesta Limousin objavili ložisko kaolínu, produkujú v porcelánke aj „tvrdený“ porcelán.

Keď sa v polovici 18. storočia stal výhradným vlastníkom fabričky kráľ Ľudovít XV, presťahovala sa z Vincennes do Sevres, malého mestečka na brehu Seiny, medzi Parížom a Versailles. V roku 2009 ju zlúčili s Národným múzeom keramiky do Centra pre keramiku. Predmety zo Sevres v súčasnosti dekorujú interiéry vládnych budov, používajú sa ako diplomatické dary a okrem múzeí ich vlastnia aj súkromní zberatelia.

V Sevres zachovali výrobné postupy a techniky prenášané z generácie na generáciu a je to jediná továreň na porcelán, ktorá si sama pripravuje keramickú hmotu z blokov kremeňa, živca a z kúskov kaolínu. Keramika sa modeluje a zdobí a taniere sa ciachujú ručne.

(mm) Zdroj: www.gmb.sk

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984