Reklama
Reklama

Raj sa končí

Presnejšie – jeho podobu budú môcť návštevníci výstavy Šangri-la, India – Nepál – Tibet – Bhután v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave vidieť (okrem pondelkov) už len do 12. júla 2009.
Počet zobrazení: 1592
sangrila-m.jpg

Presnejšie – jeho podobu budú môcť návštevníci výstavy Šangri-la, India – Nepál – Tibet – Bhután v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave vidieť (okrem pondelkov) už len do 12. júla 2009. Doteraz si prostredníctvom výstavy urobilo predstavu o živote v oblasti Himalájí vyše 43 000 návštevníkov. Výstavu osobne obohatili aj tibetskí mnísi tancami, spevmi a tvorbou mandaly a maslových sošiek a obrazcov, jedným z vrcholov výstavy bol štvordňový Festival Šangri-la plný stretnutí s cestovateľmi, premietaní, prednášok a koncertov. Najmä pre cestopisne vzdelaných pamätníkov bolo lahôdkou stretnutie s členom legendárnej cestovateľskej dvojice Zikmund a Hanzelka, Miroslavom Zikmundom, pri príležitosti uvedenia jeho knihy Pasca na Rovníku – Tajomná Indonézia I., s knihou Rudolfa Švaříčka a Pavla Béma Tretí Everest – Poznání bolí, z ktorej vychádza i členenie výstavy, ale aj s cestovateľmi či horolezcami P. Breierom, M. Thomom, R. Krautschneiderom, Z. Demjánom a ďalšími.

Výstava Šangri-la návštevníka bude ešte niekoľko dní návštevníkov vťahovať do sveta nesmierne pestrého regiónu Himalájí. Tí, čo to ešte stihnú, sa prejdú všetkými vegetačnými pásmami od tropických údolí až po mrazivé vrcholy najvyšších vrcholov. Privíta ich spoločenstvo podivuhodných ľudí mnohých vierovyznaní a rozmanitých životov, mystických kútov i masových slávností, sveta vzácnych druhov zvierat. Nazrieme do podivuhodných krajín sveta, takých vzdialených našej unáhlenej, pretechnizovanej a preťaženej každodennosti. To všetko vďaka tisícke originálnych zbierkových predmetov, vyše päťsto veľkoformátovým fotografiám aj filmovým projekciám, unikátnym stavbám a atraktívnym ukážkam živej flóry a fauny. Výstava Šangri-la je výsledkom bezmála dvadsaťročného sústavného pôsobenia cestovateľa, dobrodruha, fotografa a horolezca Rudolfa Švaříčka v oblasti Himalájí, aktivít spoločnosti National Geographic v Českej a Slovenskej republike, spolupráce Slovenského národného múzea a účasti desiatok vynikajúcich spolupracovníkov, organizácií a priateľov z našich aj ďalekých krajín.

Viac na www.sangri-la.sk, www.snm.sk a www.livingstone.cz

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama