Reklama
Reklama

Anča čaká v Žiline

A čaká najmä na divákov a poslucháčov. V žilinskom kultúrnom centre Stanica-Záriečie predstaví Anča od 31. júla do 2. augusta 2009 to najlepšie, čo roka objavila na cestách animovaným 2D aj 3D svetom. A Anča, čiže medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča toho objavila dosť.
Počet zobrazení: 852
Z_filmu_Sita_Sings_TheBlues2-m.jpg

A čaká najmä na divákov a poslucháčov. V žilinskom kultúrnom centre Stanica-Záriečie predstaví Anča od 31. júla do 2. augusta 2009 to najlepšie, čo roka objavila na cestách animovaným 2D aj 3D svetom. A Anča, čiže medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča toho objavila dosť. Preto predstaví filmy, ale prinesie aj súťaže, živú hudbu, workshopy, výstavu či prezentácie.

Anča multimediálna Fest Anča je multimediálne podujatie so živou hudbou, performance, workshopmi, seminármi, koncertmi a výstavou. Okrem ozvien medzinárodných festivalov a svetových filmových škôl čaká na návštevníkov festivalu aj niekoľko celovečerných filmov: Plymptonovi Idioti a anjeli, na smrť fixovaný Vrah z Montmartru, čudesný film We are the Strange či animované stvárnenie indického eposu Ramayana – Sita spieva blues. A vďaka spolupráci s Bažant Kinematorgrafom bude na festivale možné vidieť aj izraelský animovaný dokument Valčík s Bašírom.

Anča špeciálna V špeciálnej sekcii sa predstaví demo-scéna nielen v podobe, v akej nastoľuje súčasné trendy v animácii, ale aj v jej osembitových začiatkoch. V blokoch videoklipov z portugalského festivalu klipov ViMus a vo výberovke z Wegartu sa pred divákmi rozprestrú animované krajiny, v ktorých sa pohybuje Björk, Emiliana Torrini, Bonobo, Four Tet, Jagga Jazzist, Coldcut a mnohí ďalší. V porote, ktorá rozhodne o víťazoch súťaže Anča award, sa okrem Ivany Zajacovej (SK), Pavla Ryšku (CZ), Wioly Sowy (PL) a Mihaia Mitricu (RO) objaví slávny anglický animátor Phil Mulloy, ktorý navyše v retrospektíve predstaví svoju plodnú, často oceňovanú tvorbu.

Medzinárodná súťaž, do ktorej sa tento rok dostalo 25 filmov z 18 krajín, však nie je na Fest Anči jediná. Aj tento rok vyhlásia osobitnú cenu pre slovenských tvorcov MAya award a Cenu divákov internetovej Huste.tv. A performerom, hiphoperom, básnikom, hudobníkom, dídžejom, spevákom, recitátorom a ďalším odvážlivcom je určená celkom nová súťaž Animation karaoke battle.

Anča exkluzívne pestrá Anča odpáli aj exkluzívne pestrý sprievodný program. S novým albumom sa predstaví legendárna prešovská kapela Ali ibn Rachid, laptopovú hudbu prinesie Foolk a veľká zábava bude aj vďaka Peťovi Tázokovi s Karaoke Tundrom a vrbovskému projektu Abusus.

Marseillská skupina Le Dernier Cri príde nielen s animovanými filmami, ale prinesie i ručne vytvorené sieťotlače, ktoré sa stávajú súčasťou kníh vychádzajúcich v ich vydavateľstve.

Od profesionálov sa opäť bude dať čo-to odkukať na workshopoch, kde sa môžu návštevníci naučiť, ako vytvoriť animovaný film použitím techniky pixelácie, zoznámia sa s jedným z prvých 2D animačných softvérov a zistia, ako sa dá pomocou fotoaparátov LOMO supersampler vytvoriť jednoduchá animácia.

Anča v Trenčíne A kto bude chcieť nakuknúť do animátorských kuchýň, bude vítaný na špeciálnej Pecha Kucha Ancha. Najväčší hladoši však môžu zájsť na pár chuťoviek ešte pred začiatkom Fest Anče na trenčianske letisko, kde sa na Pohode aj tento rok bude v špeciálnom stane zdržovať jedna taká Anča.

Lenka Bednárová
Obrázky z www.festanca.sk

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama