Mimochodom

Počet zobrazení: 944
7 eikootje-m.jpg

Šrotovné na „opotrebované“ potraviny
Zošrotovať niečo staré a dostať za to nové – to je niečo, čím nás súčasná kríza obohatila a čo bude ešte dlho mátať marketingových odborníkov. Niektoré firmy využili popularitu šrotovného a začali ho ponúkať na všetko možné od peňaženiek po oblečenie.

Preto sa dá očakávať, že časom vznikne ucelený vedný odbor Šrotovné, kde sa budú teoreticky skúmať možnosti rozširovania jeho uplatnenia. A keď už zošrotujeme všetko, čo máme doma a bude žiť len vo vynovených priestoroch a nosiť novučičké oblečenie, prídu na rad možno aj potraviny. Akurát, že uplatňovať princíp šrotovného pri jedle bude vyžadovať ešte veľa výskumu, hlavne v záujme dodržiavania hygieny.

* * * Návrat v čase
Navštívil som miesto, kde sa dá cestovať spať do minulosti. Čakáte v rade, ešte dlhšom ako kedysi na pomaranče, a ak vás aj nevrátia pre malichernosť, predsa len tam nedobrovoľné strávite pol dňa svojej dovolenky. Iba jedna vec je tam novodobá – poplatky sú v eurách, a odvodené zrejme od našich príjmov v ďalekej a oveľa lepšej budúcnosti. Hovoríme o Dopravnom inšpektoráte.

Je kríza, a štátnych zamestnancov asi netreba priveľmi rozmnožovať, no predsa len, stráviť pre jednoduchý administratívny úkon pol dňa čakaním je silná káva. A tak by možno nebolo zlé posunúť aj toto oddelenie polície za zvyškom spoločnosti do 21. storočia

* * *
Stop lacným atrapám
Keď v notoricky známej komédii Z. Trošku potrebovali obyvatelia malebnej juhočeskej obce Hoštice rýchlo a lacno zrekonštruovať námestie, vystavali kulisy. Bieloskvúcu fasádu s freskou ručiaceho jeleňa malo zopár natieračov hotovú „cobydup“. Keď Mikuláš Dzurinda potreboval pred niekoľkými rokmi uvítať Georga Busha na úrade vlády pri útulnom krbe, na stene Ružového salóniku sa ocitla imitácia. Československá tradícia lacných atráp je zrejme tŕňom v oku premiéra Roberta Fica, ktorý sa pri minulotýždňovej obhliadke rekonštrukčných prác na Bratislavskom hrade vyjadril, že by bol veľmi rád, keby sa s jeho osobou spájala radšej socha Svätopluka, ako nalepený krb pre amerického prezidenta. Na hradnom nádvorí si totiž predseda vlády vysníval jazdeckú sochu „prvého kráľa starých Slovákov“ v nadživotnej veľkosti. Dúfame, že slová bude nasledovať skutok a Svätopluk na koni neskončí po pohľade do krízou prehĺbeného vrecka ako kartónová maketa.

* * *
Čo máte na karte?
Možnosť dať si vyrobiť platobnú kartu s obrázkom podľa vlastného výberu sa medzi klientmi slovenských bánk stretla s pozitívnym ohlasom. Našinci môžu odnedávna platiť kartou vyzdobenou tvárami rodinných príslušníkov, podobizňami svojich domácich miláčikov alebo trebárs luxusných áut. Psychologička Eva Jaššová tvrdí, že ak máme na karte fotografiu blízkeho, môže nás to inšpirovať k tomu, aby sme míňali alebo šetrili viac v súlade s jeho potrebami. Toto zistenie by mohlo posunúť o krok vpred kampaň bojovníkov proti kríze, ktorá azda konečne prinesie výsledky. Namiesto priameho nabádania na míňanie peňazí by totiž stálo za to presvedčiť národ, aby si na platobné karty dal namiesto svojich detí alebo psa vytlačiť minimapku Slovenska...

* * *
Vplyv krízy na tigre, politikov a prostitútky

Najnovšia obľúbená téma všetkých médií, kríza, núti novinárov tvoriť, spájať zdanlivo nesúvisiace a hľadať súvislosti tam, kde nijaké nie sú. Už sme sa dočítali, že proti kríze treba bojovať nakupovaním a míňaním, niektorí zasa tvrdia, že treba šetriť. Kríza vraj položí aj taliansku mafiu a niekto ďalší na nej zasa zbohatne. Najnovšia správa v súvislosti s krízou nie je nič dlžná tým predchádzajúcim. V českom pohraničí totiž ubúdajú prostitútky! Dievčatá vraj nemajú zákazníkov a z pôvodne registovaných 300 až 400 prostitútok ich zostalo len 20 až 30. Kríza má naozaj negatíva aj pozitíva, ale jej doteraz najkrajším výstupom je rozhodne to množstvo „pikošiek“ o vplyve krízy na domácich psov, divoké mačky, dravé tigre, politické svine, atď. Kiež by raz archívny zväzok „Čo sa písalo počas krízy“ tvoril zábavné čítanie na dlhé zimné večery plné hojnosti a spokojnosti.

Monika Martišková, Daniel Rolin, Eva Blažeková

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984