Mimochodom

Počet zobrazení: 918
7 therapeofeuropa movie-m.jpg

Delegácia SMK ide žalovať do USA

Strana maďarskej koalície sa chce na slovenský jazykový zákon sťažovať v americkom Kongrese. Pre televíziu TA3 sa tak vyjadril predseda SMK Pál Csáky. Maďarská lobby v USA sa vraj snaží presadiť, aby Kongres schválil rezolúciu, ktorá jazykový zákon odsúdi. Americká vláda už údajne súkromne vyjadrila výhrady voči zákonu a celou situáciou sa zaoberá, lobisti však očakávajú, že sa vyjadrí aj verejne. O podrobnostiach chce delegácia SMK informovať aj amerického prezidenta Baracka Obamu. Minister kultúry Marek Maďarič je touto iniciatívou znepokojený a nevylučuje ani jej diplomatickú dohru.

Reality šou s podtitulom „najväčší konflikt medzi členskými krajinami EÚ“ už v priamom prenose pozorne sleduje Európa. Aby nič neušlo ani USA, ochotnícky súbor z južného Slovenska príde svoju verziu hry v komornej v divadelnej úprave predviesť aj za oceán. Dúfame, že sa Američania budú dobre baviť a hlasno tlieskať a že divadlo SMK dostane aspoň také priaznivé recenzie ako nedávny humoristický literárny počin niekoľkých bývalých disidentov. (Aj keď sa podeň podpísal aj uznávaný český divadelný autor, zatiaľ nebol zdramatizovaný.) A že pri spomínanej diplomatickej dohre minister kultúry ani náhodou nemyslel na predkladanie vlastnej verzie americkému publiku. Správna porota, ktorej prislúcha porovnávať a hodnotiť počiny účastníkov slovensko-maďarského teátru, totiž zaručene nesedí v Kongrese USA.

Hitler bude konečne „visieť“

Šesťdesiatpäť rokov po skončení druhej svetovej vojny bude Adolf Hitler konečne „visieť“. A to hneď trikrát – na stenách obdivovateľov kuriózneho umenia (snáď), ktorí sa ani v dnešných neľahkých časoch nerozpakujú zaplatiť za akvarely nacistického vodcu 42-tisíc eur. Maľby poputujú k dvom nemeckým a jednému cudziemu zberateľovi, ktorí obrazy získali na základe telefonických ponúk.

Kiežby obrazy Adolfa Hitlera boli rovnako cenené aj v časoch, keď sa mladý adept výtvarného umenia pokúšal dostať na viedenskú akadémiu. História mohla dnes vyzerať celkom inak. O pamiatku Andreja Hlinku by sa nemuseli ruvať rodoľubovia a katolíci s neofašistami a Robert Fico by nemusel po stretnutí s americkým rabínom špekulovať o pamätníkoch obetí holokaustu pri slovenských školách. Nuž, keby bolo keby... Hlavné je, aby si poučenie z dejín vzali súčasníci a našim neonacistom a pospolitým gardistom ordinovali namiesto obuškov a ciel predbežného zadržania výkres, štetec a „vodovky“ na základnej umeleckej škole. O pozitívnych vplyvoch výtvarného vyžitia na psychiku rôzne narušených jedincov by totiž mohol rozprávať nejeden súčasný psychológ. Cena výtvorov extrémnych pravičiarov by aj v tomto prípade, rovnako ako pri obrázkoch neúspešného maliara Hitlera, zaručene spočívala v niečom úplne inom ako v ich umeleckej hodnote.

Vstupné do Ameriky

Spojeným štátom americkým sa treba poskladať na cestovný ruch. V tejto málo známej a ešte menej navštevovanej krajine by radi privítali cudzincov, ale majú pocit, že zatiaľ im niet čo ponúknuť, takže svoje služby musia vylepšiť. To je dôvod, prečo budú od každého návštevníka pýtať 10 dolárov na zlepšenie služieb cestovného ruchu. Budúci návštevníci tak budú mať možnosť spoznať nevídané atrakcie a objaviť nevídané možnosti tohto nepoznaného kúta sveta. V krajine žije niekoľko tisíc pôvodných obyvateľov a viacero miliónov prisťahovalcov. Hovorí sa, že žijú v harmónii a vzájomnom porozumení, a to chcú prezentovať svetu. Američania plánujú za vyzbierané peniaze postaviť nové stánky demokracie, kde vysvetlia turistom, prečo treba tieto myšlienky šíriť do celého sveta, plánujú vybudovať nové zábavné centrá zbrojného priemyslu a na cestu späť vám nabalia príručku, ako dopomôcť islamským krajinám k slobode. To všetko len za 10 dolárov. Určite sa oplatí túto krajinu navštíviť a prispieť k jej rozvoju, a to hoci aj dobrovoľne. Bola by totiž škoda, keby tieto skvelé myšlienky zapadli prachom.

Eva Blažeková, Monika Martišková

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984