Slovo čitateľov

Počet zobrazení: 1111
3509_38_Ilustracne foto_ Alex_Lambert-m.jpg

Štatistika je len údaj
Ad: Štatistikami k holokaustu (Silvia Ruppeldtová) Slovo 33/2009

Štatistika je len prostriedok na lepšie poznanie stavu vecí, nič viac. Niektoré štatistické údaje – zastúpenia niektorých sociálnych skupín v odvetviach, akými sú médiá, finančníctvo a pod., podráždili „ochrancov“ čohosi, čo by sme mohli najlepšie nazvať RIADENÁ NEZNALOSŤ. Demokratická spoločnosť je postavená na vôli väčšiny, a tá je funkciou tradícií, hodnôt, ktoré uznáva, vedomostí, ktorými disponuje, a presvedčeniami a ambíciami, ku ktorým sa spoločne hlási. V centre je však vždy znalosť – spoločná znalosť. Čím je úroveň znalostí vyššia, tým je kvalita rozhodnutí, a teda aj života väčšiny lepšia – z pohľadu bezpečnosti aj trvalej udržateľnosti života konkrétnej komunity.
Slováčisko

Vďaka

Ad: Clementis – osobnosť (aj) pre dnešok (Braňo Ondruš) Slovo 35/2009

Srdečná vďaka autorovi za odvahu napísať pravdivý článok o V. Clementisovi a redakcii za jeho uverejnenie. Mám 89 rokov a mal som šťastie sledovať prácu a život Dr. Clementisa. Nemožno zabudnúť na slová, ktorými prejavil neobyčajne vrelý vzťah k svojmu kraju: „Najkrajší kút sveta – najdrahší. Mali by sme pobozkať tú zem, ktorú nadovšetko milujeme.“ Clementis patril do skupiny intelektuálov, ktorí sa začlenili do zápasu za rovnoprávne postavenie Slovenska tak, ako to pôvodne znelo v Košickom vládnom programe. Ako minister zahraničných vecí bol osobnosťou svetového významu a významné miesto mu patrí aj v dejinách Slovenska.
Jozef Vojtech, ­Bratislava

Bytov je prebytok, a predsa niet kde bývať
Ad: Keď odísť nie je kam (Monika Martišková) Slovo 34/2009

Bytov nie je málo. Ak vravíme „byty“ sídliskovým králikárňam, a ak sme skalopevne presvedčení, že Slovensko je vlastne Bratislava. Problém nie je v paneloch a tehlách, ale v tých, čo na ne majú. Čím viac ich je, tým viac rastie počet tých, ktorí na ne nemajú. Ich majetok sa totiž rozrastá na úkor ostatných. Dnes, v kríze, je zrazu bytov dosť. Prečo? Lebo už ani tí, čo na byt predtým mali, naň teraz nemajú. A tak je bytov prebytok, aj keď ľudia nemajú kde bývať.
jh

Nemožno hodinku nebyť prezidentom
Ad: Kauza sv. Štefan: tradícia kontra história (Braňo Ondruš) Slovo 33/2009

V slovenskej kultúre nemáme povesti o kráľovi Štefanovi. Je to pre nás iba muzeálna a historická osobnosť, Slovákom je ľahostajný. Zato ho oživujú maďarskí iredentisti pod menom István Király, kráľ VŠETKÝCH MAĎAROV. Preto je provokácia odhaľovať jeho sochy v zahraničí. Konanie prezidenta Sólyoma ma ako Slováka urazilo. Na cestu cez most v Komárne si prizval médiá, pred vstupom naň akoby zložil prezidentskú funkciu a chcel vstúpiť ako „obyčajný“ Maďar. Pardon, občan Maďarskej republiky v schengenskom priestore. Nuž, a či možno zložiť na hodinu prezidentskú funkciu? Odpustili by mu jeho voliči, ak by takto zložil na hodinu funkciu a šiel by do budapeštianskeho verejného domu za prostitútkami? Prezidentom je stále, aj keď spí alebo sedí na toalete. Preto ma prezident, čo sa pre zlomyseľný zámer na hodinu vzdá prezidentovania, urazil, a so mnou ďalších niekoľko sto miliónov demokraticky zmýšľajúcich ľudí na celom svete.
Kanto

Maďari by mali riešiť najmä vlastné problémy

Správy v maďarských televíziách sledujem tak trochu s úsmevom. Prvá hovorí o hašterení medzi socialistickými a fideszovskými poslancami, druhá o totálnom rozdelení celej maďarskej spoločnosti a tretia o maďarsko-maďarskom čurbese za účasti Orbána, Tokésa a Csákyho, ktorí už dvadsať rokov hlásajú spolupatričnosť všetkých 15-miliónov Maďarov. Nie je to paradox? Chcú zjednotiť všetkých súkmeňovcov zrejme na celom svete, pritom doma sú silne polarizovaní. Zdá sa, že maďarskí politici zabudli na referendum z 5. decembra 2004, v ktorom sa občania Maďarska vyjadrili, že krajania za hranicami sú im ukradnutí. A k súkromnej návšteve Sólyoma: prezident alebo hociktorý politik nikdy nie je súkromná osoba. Je prezidentom 24 hodín denne, až kým sa neskončí jeho mandát. Drzosť a rozpínavosť maďarských politikov je dôsledkom už skoro 20-ročnej ústupčivosti a opatrnosti ich slovenských kolegov. Maďarskí predstavitelia si zvykli na to, že Bratislava im vo všetkom vyhovela a ich arogancia sa zvyšovala. Keď im niekto vytmaví, že Slovensko nie je maďarskou kolóniou, ale suverénnou krajinou, sú urazení. Slovenskí politici však stále robia veľkú chybu, ktorú urobil aj R. Fico na stretnutí s G. Bajnaiom. Keď G. Bajnai vytiahol umelo vyrobený a nafúknutý národnostný problém, R. Fico mu nevysvetlil, že minority na území Maďarska sú v stave klinickej smrti. Kým sa Maďari nebudú starať o vlastné problémy, dobré vzťahy medzi nami zrejme nebudú.
Katarína Szászová

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984