Višegrádsky Jánošík

Počet zobrazení: 940
11_foto_marcin_makowski-m.jpg

Jánošík. Pravdivá história (Poľsko / Slovensko / Česká republika / Maďarsko, 2009) Celkový rozpočet filmu: 6 mil. € (180 756 000 Sk) Finančná podpora MK SR: 2,16 mil. € (65 mil. Sk) Počet kópií, v ktorých sa film distribuuje na Slovensku: 16 distribučných kópií

Jánošík je prvým i ostatným slovenským filmom. V roku 1921 vznikol vďaka americkým Slovákom a v roku 2009 ho zasa po šesťročnej prestávke za nás dokončili Poliaci. Dlho očakávaný projekt Jánošík Pravdivá história sa tak na jeseň dostal do kín nielen u nás, ale aj v Poľsku a Česku.

Najprv štúdium

Na počiatku filmu Jánošík. Pravdivá história bol scenár Evy Borušovičovej, ktorá niekoľko rokov študovala archívne záznamy a dokumenty. Zaujímali ju skutočné životné osudy charizmatického mladíka, ktorý zomrel mladý a stal sa legendou. „Základ tvoria fakty o živote Jánošíka, ktoré sa zachovali,“ hovorí scenáristka. „Príbeh je doplnený udalosťami a činmi, v kontexte vtedajšej doby veľmi pravdepodobnými. V túžbe nájsť si svoje miesto v živote, smerovať k naplneniu svojho poslania, v hľadaní šťastia a lásky sa toho za štyristo rokov veľa nezmenilo.“

Poľské mamy

Scenár sa páčil producentovi Rudolfovi Biermannovi. Vo svojich spoločnostiach Charlie’s a In Film Praha chcel podľa neho nakrútiť prvý slovenský porevolučný veľkofilm s názvom Pravdivá história o Jurovi Jánošíkovi a Tomášovi Uhorčíkovi. Oslovil svetoznámu poľskú režisérku žijúcu v USA Agnieszku Holland, tá si prizvala na pomoc svoju dcéru Kasiu Adamik a od októbra 2002 do konca januára 2003 nakrútili približne 40 percent filmu.

Skutočná matka je slovenská

Vtedy nikto netušil, že sa Jánošík. Pravdivá história odmlčí na šesť rokov pre odstúpenie jedného z partnerov. Nakrúcanie dokončila až v lete 2008 poľská spoločnosť Apple Film Production Dariusza Jabłońskeho (režisér filmu Jahodové víno). Okrem spomínaných spoločností sa na výrobe filmu podieľali i Telewizja Polska S. A., Eurofilm Studio, HBO Central Europe a film získal finančnú podporu Poľského filmového Inštitútu a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Je teda poľsko-slovensko-česko-maďarskou koprodukciou. „S plnou zodpovednosťou môžem povedať, že je to predovšetkým slovenský film,“ uviedla na tlačovej konferencii v Bratislave Agnieszka Holland. „Vyšlo to tak z histórie, zo samotného hrdinu, z folklóru, ako aj z krajiny. A hlavne z Evy Borušovičovej, ktorá je skutočnou matkou tohto projektu.

Jánošík po americky

(...) Doterajšie verzie filmov o Jánošíkovi využívali konvencie rozprávok, legiend, folklórnej štylizácie alebo kostýmovej komédie. V scenári Evy Borušovičovej nás očarila úplne odlišná poetika. Po prvé vychádza zo skutočných dokumentov z 18. storočia, a nie z romantickej legendy, po druhé využíva subjektívny, originálny lyrizmus. Jánošík je tragický a zároveň veľmi moderný: mohol by to byť americký chlapec, ktorý sa vyčerpaný krutosťou vojny vracia z Iraku do mestského geta a tam sa stane vodcom gangu,“ hovorí Agnieszka Holland.

Jánošík po česky

Predstaviteľa titulnej postavy hľadali režisérky na konkurzoch v Česku, Poľsku a na Slovensku. Nakoniec hlavnú úlohu stvárňuje mladý český herec Václav Jiráček. „Nielenže zaujímavo vyzeral a presvedčivo hral, ale mal v sebe tú „iskru“, s ktorou som sa stretla u niekoľkých najlepších amerických hercov,“ hovorí Agnieszka Holland. V slovenskej verzii za neho hovorí Robo Roth. Slovák hrá Jánošíkovho najbližšieho druha Tomáša Uhorčíka.

Frajerka nie je osudová láska

„Uhorčík a Jánošík sa vzájomne ovplyvňujú, je medzi nimi osudový vzťah,“ hovorí jeho predstaviteľ Ivan Martinka. Tretím zbojníkom, ktorý zohrá dôležitú úlohu v príbehu, je Turjag Huncaga, akýsi tatranský Judáš. Stvárňuje ho poľská filmová hviezda Michał Żebrowski. Jánošíkovu osudovú lásku Barboru hrá americká herečka Sarah Zoe Canner, ktorá sa svoju úlohu naučila v slovenčine. Ako ďalšiu Jánošíkovu milú, Aničku, uvidíme Táňu Pauhofovú a vo filme si zahrali i Marián Labuda, Marián Geišberg, Richard Krajčo, Marek Probosz a ďalší známi slovenskí, českí a poľskí herci. Kameramanom filmu je Martin Štrba, architektmi František Lipták a Marek Zawierucha a hoci hudbu k filmu skomponoval Antoni Łazarkiewicz, o titulnú pieseň Láska a smrť sa postarali skladateľ a interpret Pavol Habera a textár Daniel Hevier.

Vo veľkom štýle

Film Jánošík. Pravdivá história sa nakrúcal 90 dní na slovenskej a poľskej strane Tatier, v Terchovej, Pieninách, v Podhalí a na Spiši. Vo filme účinkovalo spolu viac ako 100 hercov, niekoľkotisíc komparzistov a 60 jazdcov. Pre potreby filmu vyrobili 20 povozov, takmer 80 strelných zbraní, vyše 90 sečných a bodných zbraní, dve delá, vyše sto kostýmov, kompletnú výzbroj pre osemnásťčlennú zbojnícku družinu, päť historických kočov a početné stavby. Okrem celovečerného filmu o Jánošíkovi, ktorý mal na Slovensku, v Čechách i v Poľsku premiéru 10. septembra 2009, vznikne z nakrúteného materiálu aj štvordielny televízny seriál.

(miro)
Prevzaté z www.film.sk, medzititulky Slovo

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984