Reklama
Reklama

Mimochodom

Počet zobrazení: 626
3609_07_Ilustracne_foto_SITA Michal Burza-m.jpg

Slota – dobrý politik

Ján Slota sa v TV diskusii s P. Hrušovským priznal, že je zrejme zlý politik. Preto, že politika je špinavá záležitosť plná klientelizmu a korupcie, a on vyznáva priamosť a čestnosť, čo sa „asi v dnešnom svete nehodí“. Zároveň sa požaloval, že doňho kolegovia stále „strieľajú“ a všetci sa namiesto podstatných tém rozprávajú iba „o nejakých emisiách“.

Schopnosť triezvej sebakritiky je veľmi sympatická vlastnosť, ktorá robí politikov ľudskejšími a úprimnejšími. Ján Slota bol však na seba príliš tvrdý. Podľa uvedených kritérií je minimálne obstojný politik a ostatní naňho útočia zrejme preto, lebo koná nekompromisne v záujme Slovenska. Nestráca čas triviálnymi témami, ktorými iné politické strany odvádzajú pozornosť občanov od skutočne podstatných vecí. Veď kým všetci od Smeru po SDKÚ-DS riešia nejaké emisie, hospodársku krízu, nezamestnanosť a verejný dlh, maďarskí iredentisti kujú pikle, ako nás pripraviť o zem, o jazyk a o kultúru. Čo sú oproti tejto skutočnej hrozbe milióny eur daňových poplatníkov...

ĽS-HZDS odpustilo renegátom

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar zobral po siedmich rokoch na milosť odídencov zo strany, ktorí vytvorili spolu so súčasným prezidentom Ivanom Gašparovičom Hnutie za demokraciu (HZD). Mečiar sa tak rozhodol po štvrtkovom grémiu, keď odsúhlasil koalíciu s HZD v Trnavskom kraji. ĽS-HZDS pracuje na koalícii s HZD aj v Žilinskom kraji. Podľa Sergeja Kozlíka sa hnutie musí vyrovnať s realitou, že aj napriek osobným animozitám s Mečiarom patrí I. Gašparovič medzi voličmi ĽS-HZDS stále medzi najpopulárnejších politikov.

Gratulujeme ĽS-HZDS k opätovnému stretnutiu s realitou. K tomuto príjemnému rande, ako aj k zlepšeniu mrazivých vzťahov s „renegátmi“ z HZD pritom hnutiu pomohlo čosi, čo asi nenájdeme v nijakej psychologickej príručke o medziľudských vzťahoch: blížiace sa voľby. Radových občanov iste musí blažiť, že existuje niečo, čo spája znesvárené strany a zasieva do sŕdc politikov zhovievavosť a zmier. Kiež by taká predvolebná atmosféra vládla častejšie.

Naši papaláši si opasky uťahovať nebudú

Pre hospodársku krízu sa česká vláda rozhodla šetriť aj na platoch papalášov. Podľa českého ministra financií by mali platy tamojších ústavných činiteľov klesnúť o 20 percent a pravdepodobne sa im budú zdaňovať aj paušálne náhrady. Iba zdanením Česi ušetria sto miliónov korún ročne. V SR nič podobné nehrozí. Reakciou na tzv. Janotov balíček je u nás iba diskusia medzi poslancami Smeru, či navrhnú, alebo nenavrhnú zmraziť svoje platy aj na budúci rok. Šéf protikrízového tímu SDKÚ-DS Eugen Jurzyca dokonca odsúdil siahanie na platy ústavných činiteľov ako populistické.

Bodaj by úradnícka vláda neškrtala platy, keď jej členovia nemajú spolustraníkov v parlamente a sami sa o pár mesiacov vrátia k svojim remeslám! To naša vláda – samý profesionálny politik – by podobný, prepytujem, ­populistický krok, nikdy nevymyslela. Či už je červená, modrá alebo hoci žltozelená. Nesedia v nej totiž nijakí chladní egoisti, ktorí myslia iba na akési abstraktné dobro štátnej peňaženky, ale ľudia so srdcom aj peňaženkou na mieste, ktorí majú na zreteli celkom konkrétne dobro samých seba, svojich súčasných aj budúcich partajných kolegov a ich rodín a priateľov, a veru aj opozičných poslancov. Na tomto sa slovenská parlamentná pravica aj ľavica džentlmensky zhodnú.

Aspoň niečoho máme najviac

Slovensko aj napriek globálnej ekonomickej kríze vyrába v prepočte na obyvateľa najviac automobilov na svete. A ako na samite zahraničných investorov organizovanom Americkou obchodnou komorou na Slovensku povedal minister hospodárstva Ľ. Jahnátek, Slovensko si drží svetové prvenstvo aj napriek tomu, že automobilky pre krízu vyprodukujú o polovicu menej automobilov. Teraz už len nájsť krajinu, kde urýchlene zavedú šrotovné s cieľom zabezpečiť našim automobilkám aj počas krízy (aj krízy čistoty životného prostredia) odbyt.

Eva Blažeková, Lucia Belová

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama