Reklama
Reklama

Slovo mapuje

Len do 25. októbra potrvá v Galérii mesta Bratislavy výstava diel vynikajúceho slovenského maliara a grafika 20. storočia Kolomana Sokola (1902 – 2003), ktorého často označujú za „otca modernej slovenskej grafiky“. Prezentuje sa na nej 25 malieb (cuadros), ktoré sú malé rozmerom, ale impozantné obsahom.
Počet zobrazení: 619
3709_34-35_Meky_Zbirka_a_-m.jpg

Výtvarné umenie
Koloman Sokol: Cuadros
Len do 25. októbra potrvá v Galérii mesta Bratislavy výstava diel vynikajúceho slovenského maliara a grafika 20. storočia Kolomana Sokola (1902 – 2003), ktorého často označujú za „otca modernej slovenskej grafiky“. Prezentuje sa na nej 25 malieb (cuadros), ktoré sú malé rozmerom, ale impozantné obsahom. Vidieť ich je o to vzácnejšie, že pre Kolomana Sokola to boli intímne práce, ktoré neboli určené očiam jeho obdivovateľov, ale ostali ukryté pre jeho najbližších.

Výstava
Tá pravá šálka kávy
Výstavu Slovenského národného múzea zameranú na dejiny a kultúru pitia kávy spestrenú aj degustáciou tohto nápoja si možno do 31. január 2010 pozrieť v pavilóne múzea na Žižkovej ulici v Bratislave.

Výstava
World Dog Show 2009
Bratislava sa do 11. 10. premení na hlavné mesto psov a ich milovníkov, pretože v Inchebe Expo bude najprestížnejšie kynologické podujatie na svete FCI World Dog Show 2009. Na výstave sa predstaví viac ako 350 plemien psov z 50 krajín sveta.

Hudba
Nový album a turné M. Žbirku
Miro Žbirka v týchto dňoch dokončil svoj úplne nový album Empatia, ktorý vychádza 26. októbra. Z neho pochádza aj pilotný hit Tento song, ktorý naspieval so sympatickou českou speváčkou Magdou Šalamounovou. Nultým singlom bola už v zime uvoľnená skladba Vieš byť zlá, ktorú Meky poskytol na voľné stiahnutie prostredníctvom Fun-rádia. Žbirka zároveň na tento rok ohlásil aj unikátne akustické turné, prezentované v nevšednej, najmä divadelnej atmosfére.

Hudba
Michael Jackson vydáva nový singel
Naozaj. Hudobná legenda, ktorej piesne dokázali chytiť za srdce milióny ľudí, zrejme nikdy nezomrie. Úplne nová pesnička s názvom This is it vyjde 12. októbra, krátko po tom aj rovnomenný dvojalbum. Ten okrem novej skladby, o ktorej vokály sa postarali spevákovi bratia, obsahuje aj nevydané verzie niektorých klasických piesní kráľa popu a taktiež doteraz nevydanú skladbu Planet Earth. Koncom októbra prichádza na dva týždne do kín aj film.

Filmová hudba
Čo vo filme nezačujete
Slovenská kinematografia je predsa len niečím unikátna: má titulné skladby k filmom, ktoré vo filme nezaznejú. Tak, ako ste vo filme Bathory márne čakali na Knechtovej Muoj bože, nedočkáte sa vo filme Jánošík Haberovej piesne Láska a smrť.

Divadlo
Najviac DOSIEK má SND
Slovenské národné divadlo získalo na medzinárodnom festivale divadelná Nitra najviac ocenení DOSKY 2009. Aj za inscenáciu sezóny bol vyhlásený titul Orfeus a Eurydika Opery SND. Táto opera získala ocenenie aj v kategórii najlepšia inscenácia a v kategórii najlepšia scénografia (Boris Kudlička). Dve ceny si odniesla aj Anna Kareninová (Činohra SND), ktorá zabodovala v kategórii najlepšia réžia (Roman Polák) a najlepší kostým.

Divadlo
Čajočky
Slečinky si dokonale užívajú svoj slobodný študentský život, až kým sa nečakane neocitnú pred dôležitou životnou križovatkou. Atraktívna trendy komédia o dievčatách, ktoré vo víre pomsty, existenčných problémov a sexuálnych narážok od profesorov zakladajú nový bulvárny magazín. Naplniť takýto nápad nie je jednoduché... Pôvodný slovenský muzikál Čajočky v réžii a choreografii Jána Ďurovčíka na hudbu Petra Nagya a texty Petra Pavlaca pripravuje bratislavské divadlo Heineken Tower Stage. Premiéra – 14. októbra.

Výtvarné umenie
Slovenská karikatúra boduje
Slovenský karikaturista Ľubomír Kotrha po úspechu na XV. Novomestskom ostni, kde získal prvú cenu, bol ocenený aj v srbskom Kragujevaci, kde spomedzi 544 diel od 238 autorov z 50 krajín získal diplom za karikatúru na protivojnovú tému. V brazílskej Limeire obsadil prvé miesto vo voľnej tvorbe s dielom Vision of the World.

Web
Europa.eu má nový vzhľad Nový vzhľad a navigácia oficiálnej stránky Európskej únie www.europa.eu, ktorá existuje aj v slovenčine, vám pomôže ľahšie nájsť informácie o EÚ. Webové stránky Europa.eu poskytujú nielen informácie o európskych inštitúciách a právnych predpisoch, ale aj praktické rady o pobyte v inej krajine alebo možnostiach čerpania financií z fondov EÚ a iné. Portál obsahuje viac ako šesť miliónov stránok, čo z neho robí jednu z najväčších webových lokalít na svete. Práve preto vzhľad domovskej stránky zjednodušili a rozdelili na šesť tematických častí, ktoré zodpovedajú potrebám jej používateľov.
(mf) (sv)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama