Piesne, ktoré menili svet

Československé nezáväzné ná, ná, nááá
Počet zobrazení: 2217
no_name_chinaski-m.jpg

Málokedy sa slovenským či českým interpretom podarí taká pieseň, ktorá by zarezonovala nielen v ušiach ale aj v srdciach všetkých, pre ktorých je Československo krásnou a nostalgickou spomienkou. „Dnes už sme každý vlastným pánom“, spievajú slovenskí No Name a českí Chinaski v skladbe, ktorá znie v týchto týždňoch z rádií.

Československo v mysliach ľudí stále žije. Svedčí o tom nielen jazyková blízkosť oboch krajín, ale najmä umelecká tvorba. Účinkovanie slovenských a českých hercov či spevákov v spoločných filmoch i skladbách nie je ničím výnimočným. Bez zbytočného komentára, počnúc množstvom spoločných filmov až po cezhraničné hudobné duety Mira Žbirku, Karla Gotta, Luciu Bílú či Pavla Haberu. Naposledy bola takýmto zaujímavým počinom Žbirkova pieseň Katka, v ktorej spieva sám so sebou po slovensky aj po česky.

Myšlienka česko-slovenskej hudobnej spolupráce vznikla v hlave bubeníka Pavla Grohmana, ktorý pred rokom zahynul na následky zranení po motocyklovej nehode. Grohmanov nápad uzrel svetlo sveta tento rok. O hudbu aj text skladby, ktorá mala pracovný názov Duet, sa postaral líder kapely No Name Igor Timko. Spolu s Timkom v skladbe spieva líder skupiny Chinaski Michal Malátný.

Skladba o dvoch česko-slovenských priateľoch s jednoduchým názvom Ná, ná, nááá začína vo vlaku z Čiech do Slovenska. „Haló priateľ môj, vraj už sedíš vo vlaku / jó, jedu za tebou, stovky kiláků.“ Spomína na spoločné priateľstvá ešte z totality, vyzdvihuje slovenskú pohostinnosť, ale najmä nenásilné rozdelenie v roku 1993. „Dodnes sa diví celý svet, jak se dá rozejít bez krve naposled a poprvé.“ Timko aj Malátný však pri otázke rozdelenia bez referenda dávajú aj jasnú odpoveď na otázku, či by sme mali zostať spoločným štátom. „Málokto vrátil by to späť / Dneska sme každý vlastným pánem.“

Koncertná premiéra piesne Na Na Na zaznela 8. októbra symbolicky v pravidelnom rýchliku EC 120 Košičan z Košíc do Prahy, v ktorom mali No Name a Chinaski pripojený mimoriadny vozeň. Zmienka v piesni „Máte tam niečo ako naše plte na Váhu?“ dokonca inšpirovala pltníkov zo Strečna, aby obom kapelám darovali originálneho vodníka a špeciálny nápoj pre chlapov Vodníkove slzy. Show? Komercia? Nech! Po Timkovej skladbe Žily, ktorá bola ocenená ako skladba a text roka 2000 prichádza nepochybne nielen textársky, ale aj politický čin roka.

Ná ná náá

Haló priateľ môj,
vraj už sedíš vo vlaku,
jó, jedu za tebou,
stovky kiláků.

Naši už chystajú
obľúbené koláče,
tu vaši pohostinnost,
znám ještě z totáče.
Teším sa na teba
môžeme debatovať do rána,
nad ránem jen tak zpívat nezávazně ná, ná, ná.
Mnoho priateľských slov
jedu za tebou.

Uži si cestu,
jej krásu pokojne,
prý naši otcové byli spolu na vojně.
Počul som vraj sa smiali tak,
že až plakali,
a všechny ženské co s nimi byly,
roztáli.

Bylo jim dobře a taky kalili do rána,
nad ránom spievali nezáväzne ná, ná, ná.
Mnoho priateľských slov,
jedu za tebou.

Dodnes sa diví celý svet,
jak se dá rozejít bez krve naposled a poprvé,
málokto vrátil by to späť
dneska sme každý vlastným pánem,
za ta díky, čus a ámen.

Haló příteli,
prý už sedíš ve vlaku.
Človeče to je diaľka,
ja vím, šestset kiláku.

Užij si Moravy a taky těš se na Prahu.
Máte tam niečo ako naše plte na Váhu?
Jó, máme tady všechno a taky kalíme do rána,
nad ránom spievate nezáväzne ná, ná, ná.
Mnoho priateľských slov, jedu za tebou.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984