Reklama
Reklama

"Leštenie"

Mimoriadne sychravý stredajší večer si veľká časť národa zrejme zapamätá pre futbal. Piešťanská mestská galéria Fontána však v ten deň neoslavovala gól do poľskej bránky, ale vernisáž jubilejnej stej výstavy.
Počet zobrazení: 579

Mimoriadne sychravý stredajší večer si veľká časť národa zrejme zapamätá pre futbal. Piešťanská mestská galéria Fontána však v ten deň neoslavovala gól do poľskej bránky, ale vernisáž jubilejnej stej výstavy. Tá sa symbolicky venovala najstaršej téme ľudstva – ženskému telu. Ženskú nahotu ako praveký výtvarný objekt našťastie netreba oživovať. Je totiž natoľko nadčasová, že aj akademický maliar Dušan Blažek ju svojím Aktovaním neoprašoval, ale preleštil.

Za päť rokov svojej existencie navštívilo galériu Fontána viac ako 20-tisíc návštevníkov. Z jej priestorov chcelo mať mesto pôvodne svadobnú sieň. „Možno práve preto, že mala slúžiť na „párovanie“, mimoriadne sa v nej darí témam spojeným s párením,“ poznamenal kurátor výstavy a riaditeľ galérie Martin Valo. Atmosféru „párovania“ podčiarkli na úvod aj zaľúbené árie Počúvaj ma, milá (Giulio Caccini) a Amor, čo váhaš (Antonio Caldara) v podaní konzervatoristu Adama Kuchtu. Autor tridsiatich troch vystavených ženských aktov Dušan Blažek súhlasí, že tento druh umenia ľudia vnímajú predovšetkým eroticky. „Práve pre to erotično ich už tisícročia dokola maľujeme a obrazy kupujeme, pozeráme sa na ne – a stále sa nezunujú.“ Aj tu však panuje dôležitá výnimka. „Väčšinu ženských aktov u mňa kupujú ženy, nie muži. Pre ne má akt viac estetický ako erotický význam, zrejme sa totiž potrebujú porovnávať s ideálom krásy. Nečudo, veď naša kultúra je postavená na obdive k ženskému telu,“ tvrdí maliar. Každá žena je individualita a ani nové obrazy Dušana Blažeka nie sú uniformné. Vytvoril ich rozmanitými kombinovanými technikami – akrylom, ceruzkou, tušom, anilínom, latexom, emailom aj akvarelom. Obrazy sú dynamické, a ako hovorí autor, pri tvorbe pomocou štetcov, špachtle, ale aj rúk sa dobre vybúril. „Menil som štýl podľa nálady. Preto vzniklo viacero sérií a každá z nich má iný výtvarný ´názor´,“ hovorí D. Blažek. V rámci zmeny, ktorá je predsa život, a aj aby ulahodil viacerým skupinám záujemcov, sa od tohto výtvarníka vraj onedlho dočkáme aj mužských aktov. Dajme sa teda prekvapiť, či si z hľadiska umeleckého erotična nabudúce prídu na svoje aj dámy. Na aktuálne Aktovanie v piešťanskej Fontáne sa zatiaľ môžeme prísť pozrieť do druhého novembra.
eb

Dušan Blažek (1963) Študoval na dnešnom Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch a na Akadémii výtvarných umení Surikova v Moskve. Okrem maľby sa venuje knižnej aj časopisovej ilustrácii, karikatúre a kreslenému humoru. Vystavoval vo viacerých európskych krajinách, napríklad vo Francúzsku, v Poľsku, Česku, Talianksu, v Portugalsku, na Ukrajine aj v Rusku.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Mobilné telefóny a príslušenstvo
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Ringit - oblékni sa do štýlu
Reklama