Reklama
Reklama

Mimochodom

O tom, koho zvolia voliči vo voľbách do VÚC, sa väčšinou rozhoduje až za plentami. Tým, ktorí sa na ne chystáte, však odporúčame prezrieť si kandidátov vopred napríklad cez internet. Dozviete sa napríklad, že za poslanca Prešovského samosprávneho kraja kandiduje primátor mesta Poprad Anton Danko, kedysi známy dnes už „zosnulej“ politickej strany ANO.
Počet zobrazení: 658

O tom, koho zvolia voliči vo voľbách do VÚC, sa väčšinou rozhoduje až za plentami. Tým, ktorí sa na ne chystáte, však odporúčame prezrieť si kandidátov vopred napríklad cez internet. Dozviete sa napríklad, že za poslanca Prešovského samosprávneho kraja kandiduje primátor mesta Poprad Anton Danko, kedysi známy dnes už „zosnulej“ politickej strany ANO. Keďže svojej „domovskej“ strany sa A. Danko zbavil skôr, ako odišla do večných lovíšť, vo voľbách do VÚC už nič neriskuje a stavil na stranu najsilnejšiu. SMER je z hľadiska popularity naozaj istota a o nejakých drobných ideologických rozdieloch medzi ňou a ANO predsa nebudeme diskutovať. Hlavne, že ho posadí, kam treba.

*
Zdá sa, že Slováci si nevyberajú lídrov podľa toho, čo majú na hlave, ale v nej. Zatiaľ čo ukrajinská premiérka J. Tymošenková, známa dlhým blonďavým vrkočom, je podľa čitateľov britského denníka Daily Telegraph najpríťažlivejšou líderkou na svete, R. Fico sa v 172-miestnom rebríčku umiestnil až na 146. priečke. Čarovné zrkadlo ohodnotilo vyššie maďarského prezidenta L. Sólyoma (125.), i bieloruského prezidenta A. Lukašenka (12.). Útechou pre slovenského premiéra môže byť aspoň to, že je krajší ako vodca Severnej Kórey Kim Čong-il (posledné miesto) a pápež Benedikt XVI. (druhý od konca). A asi aj to, že väčšina Slovákov by Lukašenka za premiéra pravdepodobne nechcela, aj keď je o 134 miest krajší.

*
Príslovečnej ruskej zime zrejme odzvonilo. Starosta Moskvy J. Lužkov sa totiž rozhodol, že nemá čas čakať na efekty globálneho otepľovania celé desaťročia a sneženie zruší okamžite. Ak bude Moskve hroziť hustá metelica, do oblakov sa vznesú lietadlá a vypustia nad ne tekutý dusík, doplnený o zlúčeniny striebra a cementového prášku. Zmes vzápätí vyvolá dážď. Moskovskí vodiči tak nebudú musieť „trčať“ v zimných dopravných zápchach a magistrát ušetrí náklady na odhŕňanie snehu. Radnica už Lužkovov návrh schválila. Zimu celkom bez snehu, na aké zvyšok Európy v našej zemepisnej šírke bude musieť počkať zopár generácii, si Moskovčania užijú už tento alebo budúci rok. Rusi sú skrátka zase o krok vpred!

*
Maďarská opozičná strana Fidesz navrhla zákon, ktorý by zjednodušil podmienky na získanie maďarského občianstva. Uchádzač by už nemusel mať trvalý pobyt na území štátu. Stačil by aspoň jeden predok, ktorý je, alebo bol maďarským občanom, a znalosť maďarského jazyka. Nejeden príslušník našej maďarskej menšiny by tak mohol získať dvojité občianstvo. Vzhľadom na neutešený prepad maďarskej ekonomiky, „vyvažovaný“ rastúcim politickým extrémizmom, je však otázne, či by sa s väčším ohlasom nestretol skôr podobný krok zo slovenskej strany. Maďarom z Hornej zeme sa totiž po existenčnej stránke darí o čosi lepšie ako ich bratom z Dolnej. (Napríklad im chodia vlaky.) A tak by si možno niektorí z nich celkom ochotne zaspomínali, že ich starý otec ešte hovoril po slovensky.

*
Japonská letecká spoločnosť Nippon Airways prišla so svojráznym bojom proti globálnemu otepľovaniu. Pasažierov vyzýva použiť pred nástupom do lietadla toalety na letisku. Prázdny močový mechúr totiž znamená nižšiu hmotnosť cestujúceho, teda aj ľahšie lietadlo, menšiu spotrebu paliva, menej výfukových plynov a menšiu ekologickú stopu. Nečudo, Japonci sú známi vášňou pre minimalizáciu. V ich podaní lietanie možno raz bude celkom zelenou záležitosťou. Napríklad, keď sa cestujúci rozhodnú svoju ekologickú stopu zminimalizovať úplne a na palubu radšej vôbec nenastúpia, takže lietadlá budú premávať celkom ľahučké – prázdne.

Monika Martišková, Eva Blažeková

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama