NATO: globálna armáda v službách západnej oligarchie

Keďže formálny raison d‘etre Severoatlantickej aliancie po ukončení studenej vojny zmizol, bolo potrebné nájsť nový. Samuel Huntington „našťastie“ vynašiel stret civilizácií a ponúkol nepriateľov nahradiacich komunizmus.
Počet zobrazení: 1068

Keďže formálny raison d‘etre Severoatlantickej aliancie po ukončení studenej vojny zmizol, bolo potrebné nájsť nový. Samuel Huntington „našťastie“ vynašiel stret civilizácií a ponúkol nepriateľov nahradiacich komunizmus. „Osvietená“ západná civilizácia začala ospravedlňovať svoje agresie humanitárnymi dôvodmi. Pod legitimizačným nánosom oficiálnej rétoriky sa však neskrývalo nič iné, ako tradičný štátno-korporátny imperializmus a kolonializmus. Vplyvní stratégovia NATO boli koniec koncov vždy veľmi otvorení. Zbygniew Brerzinski, Paul Wolfowitz a ďalší sa zhodli, že pre Západ je nevyhnutné zabrániť vzniku hegemóna v Eurázii a ovládnuť čo najviac prírodných zdrojov.

Vynovené NATO sa rozšírilo, uzatvorilo množstvo strategických spojenectiev a rozpútalo dobyvačné konflikty. Po bombardovaní Bosny a Hercegoviny a vojne proti Juhoslávii sa usadilo na Balkánskom polostrove. Program Stredomorský dialóg a vznik Rady pre spoluprácu krajín Perzského zálivu zabezpečil organizácii prítomnosť na severe Afriky a Arabskom polostrove. Do NATO vstúpili škandinávske a stredoeurópske krajiny. Aliancia prehĺbila spoluprácu s tradičnými spojencami – Izraelom, Austráliou, Japonskom, Novým Zélandom a Južnou Kóreou. V roku 2008 vytvorila americká armáda AFRICOM (Africké velenie) a nedávno oznámila, že vybuduje sedem nových vojenských základní v Kolumbii a dve v Paname. Vojenské jednotky krajín NATO dnes nájdeme na každom obývanom kontinente.

Pre krajiny, ktoré sa diktátu Západu nepodriadili, NATO pripravilo scenár okupácie a postupného obkľučovania. Strategicky a energeticky kľúčový región Blízkeho východu začali vojská NATO a ropné korporácie kolonizovať v roku 2001. David Kilcullen vytvoril koncept „dlhej vojny,“ ktorý naznačuje, že okupácia Afganistanu, Iraku a Pakistanu môže trvať desiatky rokov. Po dobytí Iraku ostali na eurázijskej šachovnici traja arcinepriatelia, ktorí bránia rozvoju „slobodného podnikania“ Západu – Irán, Rusko a Čína. Irán je obkľúčený zo všetkých strán a vystavený neustálemu nátlaku. Rusko pomohlo obkľúčiť rozširovanie NATO a sériu farebných revolúcií. Proti Číne Západ vytvára v juhovýchodnej Ázii „ázijské NATO“ a jej obkľúčenie má dovŕšiť zatiahnutie Indie, ktorá v posledných rokoch zintenzívnila vojenskú spoluprácu s NATO a Izraelom, do veľkej hry. USA dodávajú Indii stále viac zbraní a organizujú s ňou vojenské cvičenia, naposledy Yudh Abhyas v októbri. Čína vyjadruje obavy z militarizácie Indie a nevraživosť medzi oboma krajinami narastá.

V súčasnosti NATO pripravuje novú Strategickú koncepciu. V júli aliancia vytvorila skupinu expertov, ktorej predsedá Madeleine Albrightová a Jeroen van der Veer, bývalý šéf Shell-u. Konferenciu o koncepcii, na ktorej sa zúčastnili významní zástupcovia z bezpečnostnej a obchodnej komunity, NATO zorganizovalo v spolupráci so spoločnosťou Lloyd‘s. Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen a Lord Levene, prezident Lloyd‘s, vyzývajú k ochrane západných investícií. V článku pre The Telegraph napísali: „Ľudia vždy bojovali o zdroje a pôdu. Dnes sú však tieto tlaky omnoho väčšie...“ NATO a korporácie identifikovali nové hrozby: pirátstvo, klimatické zmeny, nedostatok vody a potravín či rozsiahle presuny populácie. Všetky sú hrozbou pre udržanie západného imperializmu a preto by sa mali začleniť medzi dôvody oprávňujúce vojenský zásah aliancie. Kedysi obranná organizácia sa tak stáva globálnou vojenskou megaštruktúrou, ktorá si pri presadzovaní záujmov západnej oligarchie osobuje právo zasahovať do životov ľudí na celom svete.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984